Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy v České republice 2022 – Kompletní přehled

Vánoční trhy mají dlouhou tradici, i když jejich obliba roste hlavně v poslední době. Dokonce si troufám říci, že hlavně v posledních 10 letech. Pojďte si s námi projít přehled těch nejlepších vánočních trhů v Česku.

Vánoční trhy se pro mnohé staly příjemnou kratochvílí, jak se naladit na přicházející svátky. Ono během toho shonu s uklízením, nákupem dárků, zařizování dovolené – to jde opravdu jenom těžko.

Adventnítrhy jsou naopak příležitostí udělat si procházku do centra města nebo rovnou výlet do jiného města a tam se společně s dalšími lidmi těšit z příchodu slavnostního vánočního období.

Kdy se konají vánoční trhy?

Trhy pořádá takřka každé okresní město a často i mnohem menší. V celém Česku se jich tak odehraje pravděpodobně menší stovky. Některé velké trhy startují už v půlce listopadu (jako ty v Praze) jiné trvají až do Tří králů (opět jako ty v Praze). Některé jsou ale třeba jenom jednodenní – a přesto jsou velmi oblíbené. Skvělou ukázkou takových trhů jsou ty v Úštěku v severních Čechách.

Většina měst je naštěstí rozumná a soustřeďuje se hlavně na dobu adventu. V roce 2022 je advent od neděla 2. prosince do neděle 23. prosince.

Trhy na Staromáků jsou zajímavé, ale rozhodně ne ty nejlepší v Česku

Kam vyrazit na trhy?

Možností je spousta a překvapivě ne vždy platí, že čím větší město tím lepší. Samozřejmě trhy v Praze jsou krásné a mají své kouzlo. Koná se jich tu hned několik a my určitě můžeme doporučit spíše trhy na Náměstí míru, než ty na Staromáku. Jenže to není ani zdaleka jediná volba.

Nejoblíbenější trhy v Česku?

Jsou to vánoční trhy v Olomouci. A není se čemu divit, protože Olomouc nabízí opravdu krásnou historickou kulisu, která je pro atmosféru trhu to nejdůležitější. Zároveň zde nemusí tolik cílit na cizince a o to je tady vřelejší atmosféra a přátelštější ceny.

Velmi krásné trhy se ale mohou odehrávat i na docela malém místě. O trzích v Úštěku už jsme se zmínili. Ale ty nejsou jediné. Úplně stejně vám můžeme doporučit vánoční trhy na zámku Kuks.

Luxusní lokální trhy jsou také vánoční trhy v Opavě. Ale abychom nekřivdili velkým městům, tak musíme uznat, že i vánoční trhy Brno mají své kouzlo a ty rovněž patří k těm větším.

Vánoční trhy v České republice - tady zrovna v Brně

Další velká města

Své adventní trhy mají samozřejmě i další velká města. Vánoční trhy Plzeň, vánoční trhy Hradec Králové, adventní trhy Zlín, vánoční trhy Ostrava. I ty patří mezi zajímavé a vyplatí se na ně vydat i z větší dálky. Na spoustě z nich váš čekají lokální specifika – ve Zlíně jsou už tradicí valašští čerti.

Velikost města a kvalita trhů spolu překvapivě nesouvisí. Mám i jeden odstrašující příklad z Litoměřic. Což je velké, historické a krásné město – zdejší trhy, ale svou kvalitou hodně zaostávají i v porovnání mnohem menších měst, jako je například Uherské Hradiště.

Vánoční atmosféru nenasajete jinde lépe

Další vánoční trhy už uvádíme jenom v bodovém seznamu. Každý odkaz si můžete rozkliknout a přečíst si podrobnosti.

Jak probíhají trhy o Vánocích?

Obvykle se začíná rozsvícením vánočního stromečku při zahájení trhů. Často to bývá na první adventní neděli. Hlavní atrakce stánky s občerstvením a drobnými dárky nechybí nikde. Řemeslné jarmarky s ručními výrobky se často přidávají teprve až po nějaké době.

Prakticky každý větší trh má i svůj kulturní program. Ve větších městech vystupují i známé kapely na těch menších spíše umělecké školy a lokální uskupení. To nejlepší z programu se obvykle koncentruje do adventních nedělí. Trhy bývají slavnostně zakončeny obvykle těsně před Vánoci.

Vánočí trhy v Česku 2022 shrnutí

Adventní trhy jsou skvělé místo, kde se naladit na vánoční atmosféru. Za nás můžeme doporučit jediné – nenechte si je ujít. Je jedno, jestli vyrazíte na ty nejbližší, nebo se vydáte na ty nejoblíbenější do Olomouce. Pokud tam budete mít své blízké, tak vás dozajista čeká krásný a ryze slavnostní zážitek.

Diskuze ke článku