Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy v České republice 2020 – Kompletní přehled

Vánoční trhy mají dlouhou tradici, i když jejich obliba roste hlavně v poslední době. Dokonce si troufám říci, že hlavně v posledních 10 letech. Pojďte si s námi projít přehled těch nejlepších vánočních trhů v Česku.

Vánoční trhy se pro mnohé staly příjemnou kratochvílí, jak se naladit na přicházející svátky. Ono během toho shonu s uklízením, nákupem dárků, zařizování dovolené – to jde opravdu jenom těžko.

Adventnítrhy jsou naopak příležitostí udělat si procházku do centra města nebo rovnou výlet do jiného města a tam se společně s dalšími lidmi těšit z příchodu slavnostního vánočního období.

Kdy se konají vánoční trhy?

Trhy pořádá takřka každé okresní město a často i mnohem menší. V celém Česku se jich tak odehraje pravděpodobně menší stovky. Některé velké trhy startují už v půlce listopadu (jako ty v Praze) jiné trvají až do Tří králů (opět jako ty v Praze). Některé jsou ale třeba jenom jednodenní – a přesto jsou velmi oblíbené. Skvělou ukázkou takových trhů jsou ty v Úštěku v severních Čechách.

Většina měst je naštěstí rozumná a soustřeďuje se hlavně na dobu adventu. V roce 2020 je advent od neděla 2. prosince do neděle 23. prosince.

Trhy na Staromáků jsou zajímavé, ale rozhodně ne ty nejlepší v Česku

Kam vyrazit na trhy?

Možností je spousta a překvapivě ne vždy platí, že čím větší město tím lepší. Samozřejmě trhy v Praze jsou krásné a mají své kouzlo. Koná se jich tu hned několik a my určitě můžeme doporučit spíše trhy na Náměstí míru, než ty na Staromáku. Jenže to není ani zdaleka jediná volba.

Posílání novinek na email

Nechte si posílat novinky o cestování na email. Tipy 🌲na výlety a 🛏️ubytování. Jenom to nejlepší! Nemáme rádi spam, proto posíláme maximálně 1 email za měsíc. Odběr lze kdykoliv a ❌ snadno zrušit.

Nejoblíbenější trhy v Česku?

Jsou to vánoční trhy v Olomouci. A není se čemu divit, protože Olomouc nabízí opravdu krásnou historickou kulisu, která je pro atmosféru trhu to nejdůležitější. Zároveň zde nemusí tolik cílit na cizince a o to je tady vřelejší atmosféra a přátelštější ceny.

Velmi krásné trhy se ale mohou odehrávat i na docela malém místě. O trzích v Úštěku už jsme se zmínili. Ale ty nejsou jediné. Úplně stejně vám můžeme doporučit vánoční trhy na zámku Kuks.

Luxusní lokální trhy jsou také vánoční trhy v Opavě. Ale abychom nekřivdili velkým městům, tak musíme uznat, že i vánoční trhy Brno mají své kouzlo a ty rovněž patří k těm větším.

Vánoční trhy v České republice - tady zrovna v Brně

Další velká města

Své adventní trhy mají samozřejmě i další velká města. Vánoční trhy Plzeň, vánoční trhy Hradec Králové, adventní trhy Zlín, vánoční trhy Ostrava. I ty patří mezi zajímavé a vyplatí se na ně vydat i z větší dálky. Na spoustě z nich váš čekají lokální specifika – ve Zlíně jsou už tradicí valašští čerti.

Velikost města a kvalita trhů spolu překvapivě nesouvisí. Mám i jeden odstrašující příklad z Litoměřic. Což je velké, historické a krásné město – zdejší trhy, ale svou kvalitou hodně zaostávají i v porovnání mnohem menších měst, jako je například Uherské Hradiště.

Vánoční atmosféru nenasajete jinde lépe

Jak probíhají vánoční trhy?

Obvykle se začíná rozsvícením vánočního stromečku při zahájení trhů. Často to bývá na první adventní neděli. Hlavní atrakce stánky s občerstvením a drobnými dárky nechybí nikde. Řemeslné jarmarky s ručními výrobky se často přidávají teprve až po nějaké době.

Prakticky každý větší trh má i svůj kulturní program. Ve větších městech vystupují i známé kapely na těch menších spíše umělecké školy a lokální uskupení. To nejlepší z programu se obvykle koncentruje do adventních nedělí. Trhy bývají slavnostně zakončeny obvykle těsně před Vánoci.

Závěr

Adventní trhy jsou skvělé místo, kde se naladit na vánoční atmosféru. Za nás můžeme doporučit jediné – nenechte si je ujít. Je jedno, jestli vyrazíte na ty nejbližší, nebo se vydáte na ty nejoblíbenější do Olomouce. Pokud tam budete mít své blízké, tak vás dozajista čeká krásný a ryze slavnostní zážitek.

 

Diskuze ke článku

0/100