Vánoční trhy Wroclav 2019 – Program, průvodce, zájezdy

Vánoční trhy Wroclav 2019 - Program, průvodce, zájezdy

Kam vyrazit na vánoční trhy do Polska? Jedny z nejlepších jsou bezesporu Vánoční trhy Wroclav. Není to sem daleko a jsou to opravdu krásné a slavnostní trhy. Rádi vás jimi provedeme.

Vratislav (polsky Wrocław) je historické město, které vždy platilo za hlavní město Slezska. Ano přesné té historické země, která je z části součástí i České republiky. Není se čemu divit, že nám s Wroclaví pojí silné historické pouto. Dokonce i jméno města prý pochází od českého panovníka Vratislav I. (888 – 921).

Vstup na Vánoční trhy Wroclav

Představení dnešní Wroclavy

Město se nachází v jihozápadním Polsku na soutoku Odry a několika menších řek: Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy. Od českých hranic je to všehovšudy 60 kilometrů vzdušnou čarou – nejblíže je Broumovsko. Dnešní Vratislav má 638 tisíc obyvatel a je to opravdu zajímavé a živé město se spoustou možností.

Zdejší trhy jsou opravdu krásné a vyhlášené široko daleko

Vánoční trhy Wroclav 2019

Vánoční trhy Wroclav jsou už milou tradicí, která nemůže chybět. Zdejší trhy patří k největších a nejhezčím v Polsku. A to opravdu bez žádného přehánění. Každoročně zaplatí centrum města vůněc svařeného vína a perníčků politých čokoládou. Na návštěvníky je toho tady připraveno opravdu hodně.

Kdy se trhy konají?

Vánoční trhy Wroclav začínají už 22. listopadu 2019 a pokračují až do 31. prosince 2019.

Polské trhy nabízí mnoho regionálních specialit

Kde se trhy konají?

Tak jako každý rok to bude na Rynek we Wrocławiu neboli Velkém náměstí v samém historickém centru města. Je to krásné a dobře dostupné místo (například z vlakového nádraží). Kolem se nachází spousta skvělých restaurací a samozřejmě i historických památek.

Trhy se konají také na Plac Solny, což je o trochu menší náměstíčko, které bezprostředně navazuje na Rynek v jeho západní části.

Zajímavost – Nejstarší hospoda

Dominantou náměstí je středověká radnice v gotickém slohu. Radnici tvoří dvě protilehlé části, renesanční věž a nejstarší restaurace v Evropě „Piwnica Świdnicka”, která je v provozu nepřetržitě od roku 1519. Zdejší pivo měli v oblibě například Chopin, Goethe či Chaplin.

O adventní neděle je tady hlava na hlavě

Atrakce a zajímavosti trhu

Na Placu Solnem bude umístěna tříúrovňový pohádková dům s vyhlídkovou plošinou. Krásný domeček zaujme i malými věžemi s osvětlenými hodinami.

Na stejném místě se také chystá galerie Santa Clausů, která má prý všechny vtáhnout do atmosféry Vánoc neopakovatelnými dekoracemi a aranžmá.

V podzemí náměstí se skrývá „Brána filmů,” která funguje nezávisla na trzícha je to unikátní místo, které nadchne každého filmového fanouška. Jedná se o unikátní výstavu filmových rekvizit a kostýmů doplněnou o tématické akce. V době vánočních trhů samozřejmě jedině s vánoční tématikou.

Vánoční trhy Wroclav slibují krásný sváteční zážitek

Trpaslíci jako specialita Wroclavi

Víte, co znamená slovo „krasnoludky?” V češtině takové slovo nemáme, ale mohlo by se překládat jako trpaslíci, gnómové nebo skřítci. Je to poměrně nová tradici spjatá se zdejším městem i trhy.

Ulice vánoční Wroclavi mají atmosféru

Nápad se zrodil v roce 2015, kdy prvních 5 sošek skřítků do města umístil sochař Tomasz Moczek. Dnes jich je po městě přes 300 od více než 15 autorů z celého Polska. Skřítci se staly symbolem města a nacházejí se v centru na každém rohu.

Zejména pro malé návštěvníky může být obrovskou atrakcí je objevovat.

Známý most v centru města

Vánoční trhy Wroclav atmosféra

Atmosféra trhů je vždy vřelá a slavnostní. Přeci jenom naši severní sousedé jsou mnohem více věřící a zemědělství hraje v životě poláků daleko větší roli. To všechno se promítá i na polských vánočních trzích, které jsou obecně velmi sváteční a velmi krásné. Pije se a hoduje, ale všeho s mírou. Dodržují se křesťanské tradice a na vystoupení se každý účinkující pečlivě připravuje.

Vánoční trhy Wroclav nabízí i duchovní zážitek

Lidí je hodně, ale rozhodně zde nehrozí, že by na vás dorítaly davy na na trzích v sousedním Německu. I Čechů je zde přiměřeně, protože vánoční trhy Wroclav objevují. Nejznámější vánoční trhy v Polsku zůstávají ty v Krakově, na tom se také nic nemění.

Závěr Vánoční trhy Wroclav

Vánoční trhy Wroclav jsou opravdu krásné. Každý rok nabízí klidnou vánoční atmosféru, bohatý kulturní program i spoustu dobrot. Do Wroclavi to není z Česka nijak extrémně daleko. Využijte proto tuto příležitost a navštivte hlavní město Slezka. Zdejší trhy jsou vyhlášené široko daleko a věříme, že vás nezklame ani město jako celek.

 

Doporučujeme

O autorovi: Recepční Hotelove.cz

Jsem recepční na Hotelove.cz a budu vaše průvodkyně tímto webem i všemi těmi krásnými hotely venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *