Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Wroclav 2022 – Program, průvodce, zájezdy

Kam vyrazit na vánoční trhy do Polska? Jedny z nejlepších jsou bezesporu Vánoční trhy Wroclav. Není to sem daleko a jsou to opravdu krásné a slavnostní trhy. Rádi vás jimi provedeme.

Vratislav (polsky Wrocław) je historické město, které vždy platilo za hlavní město Slezska. Ano přesné té historické země, která je z části součástí i České republiky. Není se čemu divit, že nám s Wroclaví pojí silné historické pouto. Dokonce i jméno města prý pochází od českého panovníka Vratislav I. (888 – 921).

Vstup na Vánoční trhy Wroclav

Představení dnešní Wroclavy

Město se nachází v jihozápadním Polsku na soutoku Odry a několika menších řek: Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy. Od českých hranic je to všehovšudy 60 kilometrů vzdušnou čarou – nejblíže je Broumovsko. Dnešní Vratislav má 638 tisíc obyvatel a je to opravdu zajímavé a živé město se spoustou možností.

Zdejší trhy jsou opravdu krásné a vyhlášené široko daleko

Vánoční trhy Wroclav 2022

Vánoční trhy Wroclav jsou už milou tradicí, která nemůže chybět. Je doloženo, že trhy se konají už od 16. století! Zdejší trhy patří k největších a nejhezčím v Polsku. A to opravdu bez žádného přehánění. Každoročně zaplatí centrum města vůněc svařeného vína a perníčků politých čokoládou. Na návštěvníky je toho tady připraveno opravdu hodně.

Kdy se trhy konají?

Vánoční trhy Wroclav začínají už v pátek 18. listopadu 2022 a pokračují až do 31. prosince 2022. Termín je to ryze tradiční.

Polské trhy nabízí mnoho regionálních specialit

Kde se trhy konají?

Tak jako každý rok to bude na Rynek we Wrocławiu neboli Velkém náměstí v samém historickém centru města. Je to krásné a dobře dostupné místo (například z vlakového nádraží). Kolem se nachází spousta skvělých restaurací a samozřejmě i historických památek.

Trhy se konají také na Plac Solny, což je o trochu menší náměstíčko, které bezprostředně navazuje na Rynek v jeho západní části.

Zajímavost – Nejstarší hospoda

Dominantou náměstí je středověká radnice v gotickém slohu. Radnici tvoří dvě protilehlé části, renesanční věž a nejstarší restaurace v Evropě „Piwnica Świdnicka”, která je v provozu nepřetržitě od roku 1519. Zdejší pivo měli v oblibě například Chopin, Goethe či Chaplin.

O adventní neděle je tady hlava na hlavě

Atrakce a zajímavosti trhu

Na Placu Solnem bude umístěna tříúrovňový pohádková dům s vyhlídkovou plošinou. Krásný domeček zaujme i malými věžemi s osvětlenými hodinami.

Na stejném místě se také chystá galerie Santa Clausů, která má prý všechny vtáhnout do atmosféry Vánoc neopakovatelnými dekoracemi a aranžmá.

V podzemí náměstí se skrývá „Brána filmů,” která funguje nezávisla na trzícha je to unikátní místo, které nadchne každého filmového fanouška. Jedná se o unikátní výstavu filmových rekvizit a kostýmů doplněnou o tématické akce. V době vánočních trhů samozřejmě jedině s vánoční tématikou.

Vánoční trhy Wroclav slibují krásný sváteční zážitek

Trhy ve Wroclavy jsou speciální také tím, že zde naleznete i stánky z jiných zemí. Můžete tak ochutnat tradiční vánoční pochoutky z Německa, Litvy a Lotyšska, Francie. A co z Česka? Při mé návštěvě jsme bohužel český stánek nezahlédl, ale obecně mají Poláci Čechy velmi rádi.

Trpaslíci jako specialita Wroclavi

Víte, co znamená slovo „krasnoludky?” V češtině takové slovo nemáme, ale mohlo by se překládat jako trpaslíci, gnómové nebo skřítci. Je to poměrně nová tradici spjatá se zdejším městem i trhy.

Ulice vánoční Wroclavi mají atmosféru

Nápad se zrodil v roce 2015, kdy prvních 5 sošek skřítků do města umístil sochař Tomasz Moczek. Dnes jich je po městě přes 300 od více než 15 autorů z celého Polska. Skřítci se staly symbolem města a nacházejí se v centru na každém rohu.

Zejména pro malé návštěvníky může být obrovskou atrakcí je objevovat.

Známý most v centru města

Vánoční trhy Wroclav atmosféra

Atmosféra trhů je vždy vřelá a slavnostní. Přeci jenom naši severní sousedé jsou mnohem více věřící a zemědělství hraje v životě poláků daleko větší roli. To všechno se promítá i na polských vánočních trzích, které jsou obecně velmi sváteční a velmi krásné. Pije se a hoduje, ale všeho s mírou. Dodržují se křesťanské tradice a na vystoupení se každý účinkující pečlivě připravuje.

Vánoční trhy Wroclav nabízí i duchovní zážitek

Lidí je hodně, ale rozhodně zde nehrozí, že by na vás dorítaly davy na na trzích v sousedním Německu. I Čechů je zde přiměřeně, protože vánoční trhy Wroclav objevují. Nejznámější vánoční trhy v Polsku zůstávají ty v Krakově, na tom se také nic nemění.

Závěr Vánoční trhy Wroclav

Vánoční trhy Wroclav jsou opravdu krásné. Každý rok nabízí klidnou vánoční atmosféru, bohatý kulturní program i spoustu dobrot. Do Wroclavi to není z Česka nijak extrémně daleko. Využijte proto tuto příležitost a navštivte hlavní město Slezka. Zdejší trhy jsou vyhlášené široko daleko a věříme, že vás nezklame ani město jako celek.

 


Další pohled na adventní Wroclaw

Polské město Wroclaw je hlavním městem Dolního Slezska, které je v poslední době velmi oblíbeným místem českých turistů. Wroclaw je nádherné historické město, které má kouzelnou atmosféru především v adventním a vánočním čase.

Vratislav je opravdu krásné historické město

Wroclaw aneb „Polské Benátky“

Wroclav či česky Vratislav je čtvrtým největším polským městem, které má něco přes 638 000 obyvatel. Jelikož Wroclaw leží na 10 ostrovech, tak má přezdívku „Polské Benátky“.

Deset ostrovů je navzájem propojených téměř stovkou malebných mostů, které se klenou nad řekou Odrou. Historické jádro město je pak po právu zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Hlavní Rynek ve Vratislavi

Adventní trhy

V době adventní pohody a harmonie se i ve Wroclawi pořádají velké adventní trhy, které jsou tradičně velmi hojně navštěvované nejenom tuzemskými turisty, ale i turisty z Česka, Slovenska a Německa.

Stánky na adventních trzích ve Vratislavi

Na trzích najdete pestrý výběr vánočních dárků, ale také speciality místní slezské kuchyně. Trhy tradičně najdete v historickém středověkém centru města.

Bigos a svařák

Pokud mohu doporučit, tak si zde určitě dejte pirohy, bigos nebo svařené víno. Bigos je hutné jídlo, které obsahuje kysané zelí, maso, klobása a uzený bůček.

Pokud je toho na vás příliš moc, tak si raději dejte sladké pirožky, což je rovněž docela sytá a vydatná krmě.

Nechybí ani moderní pouťové atrakce

Rynek aneb srdce města

Hlavní adventní trh najdete v samém srdci Wroclavi, tedy na Rynku, což je velké a rušné náměstí, které je jedním z největších středověkých náměstí v Evropě.

Chlubí se vysokými barevnými stavbami, které jsou převážně barokní. První, co však každému výletníkovi padne do oka, je okázalá gotická radnice, která je středobodem celého náměstí.

A jakou dobrotu si dáte vy?

Radnice se skládá ze dvou protilehlých části, renesanční věži a nejstarší restauraci v Evropě, která byla naposledy přestavěná v roce 1519. Pivní mok zde prý popíjel i slavný Chopin nebo Chaplin.

Vratislav je pohádkově krásné město

Co byste ve Wroclavi neměli vynechat

Kromě nádherných adventních trhů stojí jistě za to, když si historický Wroclav prohlédnete zevrubněji. Zde jsou některé osobní tipy.

Jeden z mnoha zdejších svatostánků

Wroclav z ptačí perspektivy

Vidět Wroclav z ptačí perspektivy stojí nepochybně za to, takže si určitě nenechte ujít nádhernou vyhlídku na město z věže katedrály Svatého Jana Křtitele. Pak se projděte po ostrově Tumski a zjistíte, že je to ostrov překrásných katedrál.

Kostel ve Vratislavi

Vratislavi se také přezdívá „malé Benátky.”

Skvělým místem je rovněž Raclavické panoráma, což je obraz z 19. století, který na délku měří 114 metrů a připomíná atmosféru bitvy o Raclavice. Za prohlídku stojí taktéž Židovská čtvrť, které dominují hned dvě úžasné synagogy a židovský hřbitov.

Praktické informace

Z autobusového i vlakového nádraží se na letiště ve Wroclawi dostanete během půl hodiny. Stačí, když nastoupíte do linky číslo 106, která spolehlivě jezdí celý týden přes den v intervalech kolem 20 minut.

Dopravu ve Wroclawi pak zabezpečuje široká síť autobusů a tramvajových linek. Lístky na veřejnou dopravu zakoupíte v automatech na zastávkách.

Diskuze ke článku