Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Kuks 2022 – Vánoční atmosféra na zámku

Zámek, hospital Kuks je už tradičně místem, kde se konají oblíbené Vánoční trhy. Rozlehlý areál a zahrady barokního komplexu jsou krásný místem, kde se zahloubat do slavnostní atmosféry. Podobných zámeckých trhů se v Česku moc nekoná.

Hospital Kuks se nachází mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové nad Labem. Nejbližší velké město je Hradec Králové. Z Prahy je to sem pak 139 kilometrů a 1:35 hodina cesty z větší části po dálnici. Takže nic, co by bylo na druhém konci republiky.

Vánoční trhy v Kuksu jsou krásné.

Vánoční trh Kuks 2022

Letošní vánoční trhy se budou na Kuksu konat ve dvou víkendových termínech. První bude ve dnech 13. – 14. listopadu a druhý hned následující týden 20. – 21. listopadu a to od 9 do 16 hodin. Na rozdíl od jiných vánočních trhů je to tedy přesně časově ohraničená akce.

Trhy se konají přímo v centru obce, tedy přímo v srdci bývalých barokních lázní v Kuksu. Kuks je ale malinká obec, takže trhy ho zaplní takřka bezezbytku.

130 stánků čeká

Zdejší trhy jsou velmi oblíbené pro svou atmosféru. Rovněž patří mezi ty největší v regionu. Těšit se můžete na 130 prodejních stánků se vším možným. Nejvíce bude samozřejmě těch s občerstvením: svařák, punč, grog, medovina, víno, limonády, klobásy, maso, hamburgery – zkrátka vše.

Stánky na vánočním trhu v Kuksu.

Hodně stánků bude také řemeslných s nabídkou tradičních vyrobků. Takže zde můžete koupit i nějaký ten dáreček.

Z řemeslných dárků určitě budete moci zakoupit vánoční výzdobu včetně adventních věnců a ozdob, svíčky, ručně dělaná mýdla, keramiku, proutěného zboží, koření, dřevěné hračky a mnoho dalšího.

Trhy se konají i přímo u Hospitalu Kuks.

Náš tip na další vánoční trhy

Vánoční trhy Olomouc patří také k velmi krásným a vyhlášeným široko daleko.

Program

Vánoční trhy Kuks také nabídnou bohatý program. Kromě hudebních vystoupení (regionálních muzikantů) se můžete těšit na představení lidového loutkáře Jiřího Polehni. Ten vystoupí třikrát a to v 10, 12 a 14 hodin). Velkou ozdobou je také vystoupení flétnového souboru FLAUTO DOLCE a to v 11 a 13 hodin. Po oba víkendy bude zajisté zpestřením flašinetář pan Roman Prouza.

Vstupné

Na trhy se musí platit vstupné: základní 40,- Kč, zlevněné 20,- Kč (děti nad 6 let, studenti, důchodci, ZTP). Volný vstup zdarma pak mají děti do 6 let včetně.

Slavnostní akcí žije celá obec.

Co dál vidět v Kuksu?

Kuks je úžasná obec, která má spoustu zajímavostí. To první, co každého určitě napadne je rozsáhlý barokní Hospital s kostelem Nejsvětější Trojice. Areál zdobí skvostné sochy Matyáše Bernarda Brauna.

Velmi zajímavé je i „České farmaceutické muzeum” s dochovanou barokní lékárnou. Přímo v obci se pak nachází Rentzovo muzeum (barokní tisk a knihy) a muzeum historických aut.

Krásné jsou i historické chaloupky v západní části obce – Domky řemeslníků Kuks.

Aby toho nebylo málo, tak obcí i kolem hospitalu prochází naučná stezka „Půjdem spolu do Betléma.“ Můžete si po ní udělat hezkou procházku (6km) přes obci Stanovice). Stezka vede z velké části přímo po březích Labe a jsou na ní i další zajímavostí jako například Reliéf sv. Františka nebo lom Sv. Klimenta.

Vánoční trhy v plném proudu.

Návštěvnost

Trhy na zámku Kuks jsou velmi oblíbené. V roce 2017 je navštívilo 23 tisíc lidí. Letos se očekává ještě větší číslo.

Závěr

Hospital a obec Kuks jsou krásným výletním místem sami o sobě. V předvánočním čase to platí dvojnásob. Zdejší trhy jsou opravdu velkolepé a žije jimi celá obec. My vám jejich návštěvu můžeme opravdu od srdce doporučit. Nenechte si trhy v Kuksu ujít, protože vás určitě nadchnou.

Diskuze ke článku