Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Norimberk 2022 – Kompletní průvodce, ceny, program

Norimberk je krásné historické město v srdci Bavorska. Právě zde se konají vánoční trhy Norimberk, které patří k nejhezčím v celém Německu. Rádi vás provedeme.

Norimberk (německy Nürnberg) je město s půl milionem obyvatel v horní části spolkové země Bavorsko. Historicky se toto území jmenuje Franky. Poloha v centru Německa z města vždy činila důležité centrum, kde se odehrály mnohé významné historické události. Ať už pozitivní nebo negativní.

Trhy 2021 zrušeny

Ročník 2021 vánočních trhů v Norimberku byl zrušen kvůli situaci kolem koronaviru. Přípravy sice probíhaly do poslední chvíle, ale nyní je jasné, že trhy se rozhodně nemohou konat tak, jak jsme na ně zvyklí.
 

Zdroj:
https://www.christkindlesmarkt.de/en/

 

Největší trhy v Evropě?

Vánoční trhy Norimberk neboli „Christkindlesmarkt“ se chlubí tím, že se jedná o největším vánoční trh ve střední Evropě. Samozřejmě je otázkou podle čeho to měřit? Obrovské jsou i trhy v Drážďanech, které mají podobou návštěvnost. Ta činí každoročně kolem úctyhodných 2 milionů lidí.

Nečekejte tedy žádné poklidné trhy. Tady je o víkendech hlava na hlavě.

V noci mají trhy nejlepší atmosféru

Kde se trhy konají?

Tradiční vánoční trhy Norimberk Trhy se konají na hlavním náměstí Hauptmarkt a v jeho blízkosti, tedy například na náměstí Sebalder platz. Historické jádro je opravdu krásné a tvoří ho velké množství středověkých domů, včetně dvou majestátných kostelů Panny Marie (Frauenkirche) a sv. Sebalda.

Stánků je zde opravdu nepřeberně

Kdy se trhy konají?

Letošní ročník se měl konat od pátku 25. 11. do soboty 24. 12. 2022. Zahajovací ceremoniál s proslovem se bude konat rovněž 25. listopadu v 17:30. Na zahajování si tady vůbec hodně potrpí a jedná se o velkolepou show s trubači a hromadným zpěvem vánočních písní. Norimberské trhy, ale nejsou jenom jedny. Kromě hlavních trhů tu jsou i dětské trhy, řemeslné trhy a trhy sesterských měst.

Předchozí ročník 2021 byl bohužel zrušen, ale o to věříme, že letošní ročník už nic nezkazí a my si ho užijeme stejně jako dříve.

Tradiční dobrotou jsou Norimberské klobásky

Trhy sesterských měst jsou zajímavým unikátem Norimberku. Vystupují na nich totiž řemeslníci z mnoha koutů světa. Nejenom od nás z nedalekého Česka, ale například umělečtí řemeslníci ze zemí jako jsou Nikaragua, Čína, Skotsko nebo Ukrajina.

Otvírací dny a hodiny Vánoční trhy Norimberk

Kdy se konají jednotlivé (pod)trhy a jaké jsou jejich otevírací hodiny?

  • Pondělí až Neděle 10:00 – 21:00
  • Zahajovací ceremoniál – 25. listopadu v 17:30
  • Štědrý den 10:00 – 14:00
  • Dětské vánoční trhy od 26. 11. do 24. 12. 2022
  • Trhy sesterských měst od 26. 11. do 23. 12. 2022
  • Řemeslný trh od 26. 11 do 23. 12. 2022

V ulících jsou davy lidí - prý přes 2 miliony lidí navštíví Vánoční trhy Norimberk

Historie Vánočních trhů

Vánoční trhy Norimberk mají opravdu neuvěřitelně dlouhou tradici, která pokračuje už po mnoho generací. Jejich historie totiž hluboko do středověku. První oficiální textová zmínka je z roku 1628, ale je jisté, že trhy se zde konaly už mnohem dříve.

Jak vypadají Vánoční trhy Norimberk?

Základem trhů je kolem 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Místní specialitou jsou norimberské klobásy. Malé bílé klobásky, které se podávají v bílé housce. Někde po jednom kusu, jindy třeba po třech.

Centrum města doslova září

Další tentokrát sladkou specialitou jsou perníčky a biskupské chlebíčky. Pokud máte rádi čokoládu, pak si určitě užijete. K mání je jakékoli ovoce obalené v čokoládě, a to včetně pikantních chilli papriček.

Vánoční trhy Norimberk jsou známé po celém světě

Jak cestovat na vánoční trhy?

Možností je hned několik:

  1. Výlet s cestovkou – Zpravidla jednodenní autobusový výlet od rána do večera, který obsahuje krátkou prohlídku města a zbytek dne volný program na trzích. Cena se pohybuje od 500 Kč do 1.000 Kč. Velmi často je k dostání na Slevomatu za částky právě kolem 600 Kč na osobu.
  2. Autobuse – Na trase operuje například populární operátor Flixbus. V době trvání adventních trhů jezdí většinou 10 autobusů denně. Doba jízdy je kolem 3,5 hodiny. Cena 700 – 800 Kč za zpáteční jízdenku. Dají se vychytat zajímavé akce.
  3. Vlastním autem – Cesta z Prahy je dlouhá 297 kilometrů a zabere lehce přes 3 hodiny a ani na 1 kilometr nesjede z dálnice. Nejdříve pojedete po české D5 a později po německé A6. velkou výhodu mají obyvatelé západních Čech. Například pro obyvatele Tachova je to méně, než poloviční cesta.
  4. Vlak – Praha a Norimberk mají přímé vlakové spojení. Zpravidla jezdí nejméně 3 takové vlaky denně. Vlak jede 3 hod 35 min. Nabízí se i trasy s přestupem zpravidla v Schwandorfu nebo Cena hodně závisí na tarifu. Můžete vyjít na 500 kč za osobu při výhodném skupinovém tarifu stejně jako na 1.500 Kč. Nürnberg Hauptbahnhof je v docházkové vzdálenosti od centra a kříží se tady mnoho linek veřejné dopravy.

Projížďka na kočáře je jenom jednou z atrakcí

Vánoční trhy Norimberk parkování

Parkovišť je v Norimberku stovky, ale zejména ty v centru se velmi rychle v době vánočních trhů plní. Tady naleznete seznam nejlepších parkovišť.

Vánoční trhy Norimberk 2019 v celé své kráse

Norimberská vánoční karta

Vánoční trhy v Norimberku jsou tak populární, že mají dokonce svojí speciální turistickou vánoční kartu. Tato karta stojí 11€ a je vydávána v němčině, angličtina a japonštině. S kartou máte nárok na 1 svařené víno, klobásky, vstup na výstavy, prohlídky a akce (Church of St. Egidien) a ještě dostanete nějaký ten suvenýr. Více informací hledejte na oficiálním webu trhů. Je to celkem výhodná nabídka, pokud využijete všechny služby z nabídky.

Historická část Norimberku je opravdu hodně zajímavá

Hrad nemůže vynechat snad nikdo

Více informací

Navštivte oficiální webovou stránku christkindlesmarkt.de/en/, která je však pouze v němčině a angličtině.

Další krásné vánoční trhy?

Je pro vás Norimberk moc daleko, protože jste třeba z Moravy a přesto byste chtěli zažít něco podobného? Jednoznačně vám doporučujeme Vánoční trhy Olomouc. V Česku opravdu snad nemají konkurenci.

Vánoční trhy Norimberk závěr

Trhy v Norimberku jsou opravdu slavnostní událostí. Pokud se smíříte s davy lidí a trochu rušnější atmosférou, tak dozajista nebudete zklamáni. Spousta dobrot, bohatý program včetně mnoha netradičních akcí. A to nejlepší je město samo o sobě. Je tady mnoho možností co podniknout a jak si tento vánoční šrumec opravdu užít naplno.

Diskuze ke článku