Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Drážďany 2022 – Program, mapa, tipy

Vánoční trhy Drážďany patří mezi opravdu velmi oblíbené. Máme je přeci tak blízko a saská metopole má hodně co nabídnut. Takto velkolepé trhy u nás v Česku nikde nenajdete! V Drážďanech je skvělé, že při jedné cestě můžete navštívit hned několik trhů najednou. Z každého trhu si samozřejmě můžete odvést originální hrneček.

Trhy 2021 zrušeny

Vánoční trhy Drážďany 2021 byly zrušeny! Letošní ročník se nekoná kvůli covidu. Prosím nikam nejzdětě.
 
Rozhodnutí udělala vláda spolkové země Sasko na poslendí chvíli (19. listopadu). Stejně tak se nekonaní ani další trhy v Sasku.

Vánoční trhy v Drážďanech se rychle staly fenomén. Kdo je navštěvuje pravidelně ví, jak za posledních 30 let město celé rozkvetlo do své takřka původní historické krásy a nabízí tak úžasné kulisy vánočnímu veselí.

Vánoční trhy Drážďany 2022 – Program, mapa, tipy

Drážďany máme navíc doslova na dosah. Z Prahy jsou vzdáleny 148 kilometrů, což je asi 1:28 hodiny jízdy po dálnici D8. Drážďany jsou metropole se 750 000 obyvateli, takže možnosti zábavy i nakupování jsou obrovské. Vyhlášená je tu především nákupní ulice Prager Strasse a oblíbený obchod s oblečením Primark.

Tradiční vánoční trhy Drážďany

Vánoční trhy v Drážďanech tradičně pohltí celý „Innere Aldstadt.” Centrem bývají dvě hlavní náměstí Altmarkt a Neumarkt s kostelem Frauenkirche. Stánky se ale táhnou i v okolních uličkách prakticky až k Labi a oblíbeným terasám Brühl.

Tradiční bohatě zdobené stánky.

Každá část trhu je jiná, každé náměstí má své vlastní typické hrnečky, které můžete vrátit a nebo si je nechat jako hezký suvenýr.

Striezelmarkt

Trhů je v rámci adventu v Drážďanech hned několik, o těchto hlavních se někdy hovoří také jako o „Striezelmarkt.” Pojmenování vzniklo od slova štrýcl – německy Striezel, což bylo tradiční adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly.

Drážďanské trhy jsou neuvěřitelně krásné.

Nejstarší trhy v Německu

Vánoční trhy Drážďany jsou nejstaršími a nejdéle konanými trhy v Německu! První ročník se konal už roku 1434 a ten letošní je tedy oslavou 587 let.

Tradice tu doslova dýchají.

Kdy se trhy konají?

Trhy začínají ve středu 24. listopadu 2022 v 16:00 a budou trvat až do 24.12.2022.

Vánoční trhy Drážďany si nejlépe vychutnáte po tmě.

Hlavní události

hlavní událostí Striezelmarktu bude 25. Štolová slavnost „Stollenfest.” Štola je tradiční německé vánoční cukroví z hutného těsto s rozinkami a kandovaným ovocem a velkou vrstvou cukru. Akce na počest štol s průvodem se uskuteční 8.12.2022. Součástí akce je nejenom ochutnávání štol, ale také velkolepý průvod více, než 500 účastníků.

Druhý vrchol trhu bude hned o den později takzvaná „prodejní neděle.” Ta zachvátí centrum Drážďan 9. 12. 2022 a nabídne mnoho slev a možností výhodných nákupů.

Sváteční atmosféra a výborný svařák!

Symboly Drážďanských trhů

Nesmí chybět velké vánoční stromy na každém náměstí a velkolepá výzdoba plná světel. Vánoční trhy Drážďany, ale mají i svá specifika.  Tradiční atrakcí vánočního trhu je 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Symbolem trhu jsou také louskáčky na ořechy v podobě panáčků (vojáků).

Další pohled na trhy po setmění.

Drážďanské štrýcltolary

Další zajímavou atrakcí jsou „Drážďanské štrýcltolary.” O co jde? Jsou to speciální mince, kterými můžeme na trzích platit. Za 10 eur dostanete 11 mincí s hodnotou každá 1 euro. Jedna mince je myšlená jako památka pro vás. Tyto mince seženete pouze v turistickém informačním centru.

Mapa drážďanských trhů

Trhů v Drážďanech je více. Následující mapa vám snad pomůže zorientovat se. Po rozkliknuti se dostanete na interaktivní verzi.

Vánoční trhy Drážďany mapa

Vánoční trhy Drážďany závěr

Adventní trhy v Drážďanech 2022 jsou opravdu krásné a navštívit je, je vždy velkolepý slavnostní zážitek. Já osobně jsme měl štěstí vidět je zatím jenom 3x, ale vždy se na ně znovu těším. Letošní ročník vypadá opravdu zajímavě a tak si ho já osobně rozhodně ujít nenechám.

Diskuze ke článku