Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Německo 2022 – Programy, zájezdy, kam se vydat?

Jenom málokteré adventní trhy mají takovou tradici jako vánoční trhy Německo. Konají se po celém Německu a mnohé z nich patří k největším a nejvelkolepějším na světě. Rádi vás jimi provedeme.

Aktuální situace 2022

Většina vánočních trhů v Německu 2022 byla zrušena anebo se bude konat ve velmi omezené a komorní podobě. A to včetně nejoblíbenějších vánočních trhů v Drážďanech.
 
Bohužel je to tak a prosím raději nepočítejte s jejich návštěvou. I nás tato situace obrovsky mrzí.
 
V tomto článku tedy letos najdete především obecné informace. Zavzpomínejte s trochou domácího svařáku na ročníky minulé a snad si i naplánujte návštěvu ročníků budoucích. Zůstaňte silní a zdraví!

V mnoha městech v Německu najdete vánoční trhy, které mají tradici dlouhou stovky let. Některé z nich patří k největším a nejnavštěvovanějším na světě. Některé z těch největších jako například Vánoční trhy v Drážďanech nebo Norimberku navštíví i několik milionů návštěvníků z celého světa.

Pohodová atmosféra a vánoční trhy Německo

Vánoční trhy v Německu jsou pojem

Jen málokterý národ si umí užít Vánoční trhy, tak jako Němci. Ostatně krásná středověká města i městečka doslova svádí k jejich pořádání a nabízí tu nejlepší možnou kulisu.

Vánoční trhy se konají po celém Německu od velkoměst v čele spolkových zemí, přes okresní města až v podstatě po malé vesnice.

Turisté zpravidla míří do velkých měst jako jsou Drážďany (sem obzvláště z Česka), Norimberk, Regensburg, Pasov, Berlín či Mnichov.

Vánoční trhy Německo jsou velmi oblíbené

Historie vánočních trhů

Trhy v Norimberku se konají už od středověku. Častokrát nám schází písemné zmínky, ale i první datované nálezy častokrát poskytují zajímavou informaci. Věděli jste například že první písemné zmínka o Vánočních trzích v Norimberku tzv. Christkindlesmarkt pochází už z roku 1628. A to máme i méně určité záznamy z roku 1530, ale je pravděpodobné, že trhy se zde konali i mnohem dříve.

Jakou dobrotu máte nejraději vy?

Kdo nosí dárky v Německu?

V Německu to mají vůbec hodně zajímavé. U našich sousedů totiž nosí vánoční dárky hned 2 různé bytosti. V severních spolkových zemí (př. Braniborsko) totiž dárky nosí Weihnachtsmann, tedy taková obdoba Santa Klause. Zatímco na jihu (př. Bavorsko) dárky nosí Christkind, tedy obdoba našeho Ježíška.

Kde se konají oblíbené vánoční trhy Německo?

Na jaké trhy vyrazit? Tady pro vás máme malou inspiraci.

  • Drážďany – Trhy v Drážďanech jsou obzvláště oblíbené. Do Saské metropole to máme ostatně mi Češi nejblíže. Po nové dálnici D8 je to z Prahy ani ne hodinka a půl cesty. Drážďany jsou úžasné historické město, kde navíc centrum prošlo zdařilou rekonstrukcí (včetně chlouby kostela Frauenkirche). Trhy zde pravidelně obsazují celé historické centrum města a nabízí snad vše, co si jenom můžete přát.
  • Norimbrek – Další město s neopakovatelnými vánočními trhy, které jsou prý největším v Evropě (počet stánků se počítá ve stovkách!). Norimberk je historické město s úžasným geiem loci. Nebudete vědět, co zde podniknout dříve. Přidejte si k tomu tradiční Norimberské klobásky a opravdu není proč moc váhat.

    Trhy se v Německu konají na každém rohu

  • Regensburg (Řezno) – Město v Bavorsku, které je přes středověké panovníky úzce spjaté i s naší historií. Regensburg leží na Dunaji a i tady poskytuje střed města opravdu nádherné kulisy pro Vánoční trhy. Ve městě se nachází známý Kamenný most „Steinerne Brücke,“ který je nejstarším mostem svého druhu v Německu.
  • Pasov – Je menší město na hranici Německa a Rakouska. Daleko to není ani od Českých hranic (cca 50 km), což z Pasova činí ideální cíl pro návštěvu vánočních trhů (především pro Jihočechy).
  • Berlín – Berlín není zrovna synonymem pro Vánoční trhy, ale pravdou je, že se tady konají jedny z největších a nejhezčích. I když tady je lepší spíše hovořit o několika trzích. Pravdou ale je, že zdejší trhy mají přeci jenom o něco modernější atmosférou a mnohem více jsou spojeny s moderním uměním a také kosmopolitní tradicí Berlína. Tady se zkrátka spojuje celé Německo a vlastně i mnohem vzdálenější místa.
  • Jesličky také nemohou chybět

  • Mnichov – Historické centrum Mnichova s náměstním Marienplatz poskytuje opravdu krásnou a důstojnou kulisu pro vánoční trhy. Ve zdejší gotické radnici dokonce sídlí speciální vánoční poštovní úřad – takové odloučené pracoviště Ježíška, kde se každý rok konají velmi zajímavé programy pro děti. Nedaleký Peterskirche zase poskytuje opravdu epický pohled na trhy i celé město. A specialit tady mají mnohem více – třeba jesličkový trh je starý přes 200 let.

Fotka z vánočního trhu ve Frankfurtu nad Mohanem

Vánoční trhy Německo závěr

Vánoční trhy Německo nemají chybu. Osobně jsem je navštívil už mnohokrát a nikdy jsem nelitovat. Vždy je všechno skvěle organizováno, všechno upravené, nechybí bohatý program. A také stánky nabízí pestrý výběr zboží i dobrot. Není to jako na mnoha trzích u nás, kde se pořád dokola opakuje to samé.

Snad se trhy budou líbit i vám. Kde jste byli naposledy? A co se vám tam líbilo? Podělte se s námi v komentářích.

Diskuze ke článku