Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Regensburg vánoční trhy a průvodce městem

Regensburg je německé historické město, které se nachází ve spolkové zemi Bavorsko. V současné době má okolo 153 000 obyvatel a je od roku 2006 zapsáno na  Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Regensburg se představuje

Regensburg nebo česky Řezno je především městem chrámů a kostelů. Kostelní věže majestátně shlížejí na Dunaj, přes který mohou občané tohoto města už 9 století chodit po nejstarším dochovaném kamenném mostě v Německu.

Tento most z 12. století se stal vzorem několika staveb i v naší zemi a propojil svobodné říšské město se střední Evropou přes tehdy těžce překonatelnou širokou řeku.

Regensburg nábřeží Dunaje

Historické centrum

Nádherné historické centrum města není bezdůvodně zapsáno na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO.

Kamenný most pochází už z 12. století

Do úzkých a křivolakých uliček vejdete starou římskou bránou Porta pretoria z dob císaře Marka Aurélia a poté se stačí pouze procházet a kochat se krásou zdejších noblesních měšťanských domů.

Na každém kroku uvidíte útulné restaurace, malebné obchůdky a především stánky s typickými bavorskými párky z chutného vepřového masa.

Náměstí v centru Regensburgu

Česká stopa

Řezno bylo v minulosti s Českým královstvím hodně propojeno, takže asi nepřekvapí, že u katolického kostela sv. Jana najdete pamětní desku připomínající křest 14 českých knížat, který proběhl v roce 845.

Kostel sv. Jana stojí hned vedle mohutné gotické katedrály sv. Petra, která byla postavena v druhé polovině 13. století. Jedná se o dominantu města, která stojí rozhodně za návštěvu.

Regensburg blízko Neupfarrplatz

Vánoční trhy

V minulosti se ve městě pořádaly vánoční trhy na dvou místech, v současné době už se jich tu, pro enormní zájem, organizuje víc.

Nejkrásnější vánoční trhy jsou bezesporu na náměstí Neupfarrplatz, protože právě přes toto náměstí projíždí každou středu Mikuláš s anděly, který dětem rozdává pamlsky ze svého velkého pytle plného bonbónů a cukroví.

Regensburg je po staletí centrem obchodu i kulturního života

Regensburg má velmi malebné centrum

Vánoční pamlsky

Na všech trzích v Regensburgu najdete stánky s pamlsky, vánočními ozdobami i menšími atrakcemi pro děti i dospělé. Vánoční náladu si tu nejlépe vychutnáte s hrnkem horkého svařeného vína či punče.

Ulička Regensburgu během prosince

K svařenému vínu si pak můžete dát pečené kaštany či chutné bavorské opečené klobásy, které jsou i půl metrů dlouhé. Prodejci tu rovněž nabízejí palačinky nebo skvělé vánoční zázvorové pečivo, které si rozhodně musíte přivést domů.

Regensburg je proslulý svými vánočními trhy

Zdobený vánoční strom

Další trh, který vás svou krásnou adventní atmosférou okouzlí, je romantický trh v zámeckém paláci Thurn Taxis. Trh je výjimečný v tom, že prodejci jsou zde oděni do pestrých historických kostýmů.

Navíc tady najdete nádherně zdobený strom. Tento romantický trh před noblesním zámkem je od centra města vzdálen pouze jeden kilometr.

Jeden z typických vánočních stánků

Po setmění mají vánoční trhy v Regensburgu jedinečnou atmosféru

Regensburg závěr

Regensburg je opravdu krásné historické město, které má s naší zemí společného více, než byste čekali. Je to město s krásnou atmosférou, která nejvíce vynikne o vánoční trhy.

Ať už se sem ale rozhodnete vydat v létě nebo zimě, tak věřte, že rozhodně nebudete zklamáni. Regensburg je podmanivý a procházka kolem Dunaje a ostrovů v centru rozhodně stojí za to.

Vánoce, Vánoce přicházejí!

Diskuze ke článku