Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Úštěk 2022 + Tip na muzeum čertů

Úštěk je malé městečko na severu Čech, co by kamenem dohodil od Litoměřic. Je to malebné historické městečko, které je krásnou kulisou pro vánoční trhy Úštěk.

Vánoční trhy v Úštěku raketově rostou na oblibě. Úštěk je malé městečko vklíněné mezi České středohoří a Kokořínské – Máchův kraj. Žije zde pouhých 2 893 obyvatel. Přesto se v městě od revoluce konají Vánoční trhy, které patří k nejvyhlášenějším na severu Čech. Nemůžou se jim rovnat ani trhy v nedalekém Ústí nad Labem ani ty v blízkých Litoměřicích. Trhy se oficiálně jmenují „Úštěcký advent” a ty letošní 2022 budou už 20. ročníkem.

Davy lidí pravidelně v prosinci zaplní celé Mírové náměstí i přilehlé ulice. Vánoční trhy v Úštěku jsou hodně masové, ale přesto krásné. Na druhou stranu, jestli vám můžeme dát jedno doporučení, tak na ně vyražte raději s předstihem.

Vánoční trhy Úštěk

Kdy se konají Vánoční trhy Úštěk?

Rozsvícení vánočního stromu se bude letos konat 5. prosince 2022 a součástí je také příchod čerta a Mikuláše. To ale není onen hlavní program. Trhy v Úštěku mají spíše charakter jarmarku a tak se celý program soustředí do jednoho jediného dne – soboty 18. prosince 2022. Tento den je také označovaný jako – Úštěcký advent (aneb Vánoce jako od Lady). Úštěcký advent je velmi oblíbený, takže určitě čekejte, že návštěvníků nebude málo.

Slet andělů

Hlavní událostí, která do města táhne davy je „Slet andělů,” jehož se letos bude konat už 20. ročník. O co jde? Z věže kostela sv. Petra a Pavla se spouští na laně odvážné holčičky a mladé slečny nalíčené jako andělé, a to přímo doprostřed náměstí mezi lidi.

Slet se bude konat celkem 3x za den a to v 11h, 14.30h a poslední v 17h. Je to opravdu krásná podívaná, ze které se tají dech.

Zajímavost

Víte ve kterém českém městě se pořádají podobné slety? Je to ve Vimperku na druhém konci republiky.

Slet andělů je vrcholem vánočních trhů.

Další Vánoční trhy?

Chcete navštívit další krásné vánoční trhy? Doporučujeme navštvívit vánoční trhy v Oloumouci a rovněž vánoční trhy v Brně. Nebo pokud máte všechny tyto trhy moc daleko – co zkusit vánoční trhy Drážďany.

Program trhů představení

Kromě Sletu andělů bude připravený i celodenní program na hlavní scéně, andělé na chůdách, pěvecké sbory s koledami. Nechybí betlém obvykle i s pár živými zvířátky. A samozřejmě stánky! Těch zde bude opravdu habaděj s různým zbožím od pochutin až po vánoční ozdoby, dekorace nebo třeba oblečení.

Vánoční trhy Úštěk 2022 program

Detailní program vánočních trhů představíme, hned jak bude zveřejněn. Slet andělů se ale koná hned několikrát během dne, aby se mohlo pokochat co nejvíce návštěvníků.

Muzeum čertů

V Úštěku se nachází oblíbené a velmi netradiční Muzeum Čertů Úštěk. Průvodce v podobě čerta vás vezme rovnou do pekla! Naštěstí jenom na prohlídku. Zábavné a velmi dobře hodnocené muzeum má sice přes zimu zavřeno, ale na vánoční trhy pravidelně otvírá. Je to kousek od náměstí, tak si ho určitě nenechte ujít.

Na Mírovém náměstí panuje opravdu pohodová atmosféra.

Kudy do Úštěku?

Záleží samozřejmě odkud jste. Obyvatelé Ústí, Děčína, České Lípy nebo Litoměřic to sem mají kousek. Ani z Prahy to není žádná dálka – 73 kilometrů je asi na 1 hodinu jízdy, většinou po dálnici D8.

Andělé z Úštěku v plné kráse.

Procházka

Úštěk je malé město, určitě doporučujeme si udělat alespoň krátkou procházku do okrajových čtvrtí. Třeba kolem rybníka Barvíř, které je přímo ve městě. Velmi blízko je i mnohem větší rybník Chmelař, u kterého je i kemp a v létě je oblíbeným místem koupání.

Shrnutí Úštěckého adventu

Úštěk je krásné historické město, které samo o sobě stojí za návštěvu. Vánoční trhy Úštěk je další důvod navíc. Trhy jsou opravdu velmi oblíbené a mají živou a vřelou atmosféru. A těch stánků a dobrot! Takový výběr snad není ani na trzích na Staromáku. Za nás vám můžeme Vánoční trhy Úštěk jedině doporučit. Rozhodně si je nenechte ujít!

3 Komentář

Diskuze ke článku