Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Palermo v Itálii – Pizza, mafia i úžasné památky v podrobném průvodci

Palermo najdete na mapě Itálie na Sicílii. Jedná se o páté největší město Itálie a v současnosti má něco přes 678 000 obyvatel. Palermo je též důležitým a významným historickým a kulturním střediskem celé Sicílie.

Historie města

Za vznik města vděčí obyvatelé Palermo Féničanům, kteří město založili v 7. století před Kristem. Později město zkrášlili Řekové. Nicméně největší rozkvět zažilo Palermo za nadvlády Normanů v 11. a 12. století.

Město Palermo má opravdu unikátní atmosféru

Osobnosti města

Mezi nejvýznamnější osobnosti města lze kupříkladu považovat schopného sicilského krále Ferdinanda II., který byl králem obou Sicílii od roku 1830.

Palermo má překvapivě velké množství církevních památek

Významné památky Palerma

Palermo se může pochlubit celou řadou nádherných historických památek, které stojí za prohlídku. Mezi nejnavštěvovanější pamětihodností Palerma však patří místní katedrála, která důstojně trůní na konci náměstí a které nese název Piazza della Cattedrale.

Ulice Palerma překypují životem

Katedrála stojí na bývalém hřbitově

Místní katedrála byla vybudována na místě, kde v dobách minulých stál starověký hřbitov. Budova katedrály je směsicí mnoha architektonických slohů, nicméně exteriér katedrály je vyzdoben krásnou mramorovou balustrádou s barokními sochami svatých.

Katedrála města Palermo

Interiér katedrály je pro změnu novoklasicistní, protože byl dokončen až na prahu 18. století. Hned vedle stojící kampanila, je rovněž mladá, protože byla postavena v 19. století. V útrobách katedrály je několik náhrobků významných vladařů. Jedná se zejména o náhrobek císaře Jindřicha VI., který skonal v roce 1250 a krále Rogera II., který zemřel v roce 1154.

Důležitá muzea v Palermu

Hned naproti katedrály narazíte na Palazzo Arcivescovile, což je diecézní muzeum, které vlastní cenné sbírky obrazů, soch a mozaik. Dalším velmi atraktivním muzeem je Museo Archeologico, které pro změnu vlastní antické sbírky z archeologických vykopávek v jihoitalském Selimúntu.

Historické jádro má skvělou atmosféru

Pro rodiny s dětmi pak doporučuji navštívit muzeum loutek, které je situované poblíž rozlehlého Garibaldiho parku. Muzeum loutek je domovem stovek dřevěných loutek, které nepocházejí pouze z Itálie, ale také z Vietnamu, Japonska nebo Thajska.

Zdánlivý klid ve městě mafie

Církevní stavby v Palermu

Kromě již zmíněné katedrály má Palermo celou řadu dalších velmi cenných církevních památek. Mezi ty nejvýznamnější patří tajemný kapucínský klášter, ve kterém jsou k vidění staré katakomby, kde odpočívají sedící a ležící mumifikovaná těla.

V katakombách je celkem 8.000 mumifikovaných těl. Dalším důležitým kostelem je Martorana, což je sakrální stavba, která pochází ještě ze slavné normanské doby. Byl postaven v roce 1148 a má nezvyklou arabskou kopuli, která je původní.

Moře je v Palermu všude nadohled

Palermo závěr

Palermo je úžasné město. Úplně v něm dýchá duch pohodové jižní Itálie, kde se s ničím moc nepospíchá. Je to město plné úžasných památek, obklopené epickou krajinou. Navíc pláže jsou také na dohled. Palermo je jedním z doslova ideálních míst, které se vyplatí navštívit třeba v rámci euro víkendu.

 

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Psali jsme o jednom z nejmenších států na světě San Marinu. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama přes Bolognu až po Florencii, Veronu, až po jih s Bari, Neapolí.
[/note]

 

Diskuze ke článku

0/100