Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Verona v Itálii – Památky a kompletní průvodce městem

Verona je krásné historické město, které na mapě Itálie najdete na severu země nedaleko jezera Lago di Garde.

Legendární příběh o lásce

Verona to je Romeo a Julie. Tento příběh o velké a tragické lásce, který napsal slavný William Shakespeare, byl umístěn právě do renesanční Verony. Verona však není jenom městem Romea a Julie, ale také krásným historickým městem, které právem patří na prestižní seznam světového dědictví UNESCO.

Centrum Verony v severní Itálii

Verona se představuje

Krásným historickým a romantickým městem protéká druhá nejdelší italská řeka Adige, která významným způsobem ovlivnila celý kolorit a ráz města.

Jde o nádherné místo, v němž v současnosti žije přes 250 000 obyvatel. Každým rokem se zde zastaví velké množství turistů, kteří obdivují bohatost místních muzeí a nádheru zdejší architektury.

Verona je turistický magnet

Bohatá historie

Verona je čarovné město s bohatými dějinami, jehož počátky sahají až do doby keltské a etruské. Velký boom zažilo město s příchodem starých Římanů, takže v té době se Verona stala významným dopravním i obchodním uzlem Římské říše.

Pohled na město z výšky

Díky řece Adige bylo město úzce spjato s vodou, takže ve městě stály četné mlýny a lisovny olivového oleje.

V průběhu několika století se tu vystřídali Římané, Benátčané, Francouzi i Habsburkové a každý z těchto národů se nějakým způsobem podílel na současné podobě Verony, takže město se může pyšnit rozmanitými architektonickými styly.

Městem protéká řeka Adige

Fotogenické uličky lákají k procházkám

Slavné osobnosti města Verona

Mezi nejvýznamnější osobnosti města patří bezesporu italský středověký básník Dante Alighieri, který žil nějakou dobu ve Veroně jako vyhnanec. Dante Alighieri totiž musel v roce 1302 opustit Florencii, protože byl stoupencem protipapežské strany. Ve Veroně našel azyl a zde také napsal část své slavné Božské komedie.

Kultura ve městě

Pokud holdujete opeře, tak byste ve Veroně měli určitě navštívit nějaké operní vystoupení v místním velkém amfiteátru, který pamatuje slavné doby římské. Jedná se o skvělá operní představení, při kterých vystupuje až 350 pěvců, herců a komparsistů.

Známý amfiteátr ve Veroně

To vše na velkém jevišti pod širým azurovým italským nebem. Repertoár opery je velmi pestrý, ale mezi základní díla, která se neustále hrají jsou opery Carmen, Aida a La Traviata.

Jak cestovat po Veroně

Nejlépe pěšky, protože historické jádro města není velké, takže se jednoznačně vyplatí navštívit všechny důležité pamětihodnosti města pěšky. Pokud však budete chtít využít městskou hromadnou dopravu, tak vězte, že jsou zde k dispozici pouze autobusy.

Jízdenky na autobus můžete zakoupit v kanceláři ATV na nádraží Porta Nuova nebo v samoobslužných automatech přímo v autobuse. 90 minutová jízdenka stojí 1,3 euro, denní jízdenka pak 4 euro.

Je tady opravdu neuvěřitelné množství rozmanitých památek

Verona je živé město, žádný skanzen

Památky Verony

Tady si přiblížíme nejzajímavější památky a místa Verony, které byste při prohlídce města Romea a Julii, neměli určitě minout.

Arena di Verona aneb místní amfiteátr

Prvním místem, které při příchodu do Verony spatříte, bude nejspíše rozlehlé náměstí Piazza Bra. Na tomto rozlehlém a širokém náměstí jsou soustředěny různé butiky, obchody a restaurace, kterým však vévodí velká Arena di Verona neboli Veronský amfiteátr. Veronský amfiteátr je třetím největších italským amfiteátrem, který byl postaven v roce 30 po Kristu. Je to velmi zachovalý amfiteátr, který má kapacitu 20 tisíc diváků. Již od roku 1913 se zde každý rok pořádají operní představení.

Jedna z typických věží, kterými se místní trumfovali

Piazza delle Erbe a Madonna Verona

Pokud se z náměstí Bra dáte některou z malých pitoreskních uliček, nemůžete neminout další rozkošné místo, a tím je náměstí Piazza delle Erbe. Náměstí Erbe bylo v minulosti římským fórem a v současnosti zde můžete oceňovat nádherné fasády středověkých domů, které jsou přikrášlené rozsáhlými malbami. Ve středu pak stojí velká fontána, na níž stojí socha pěkné ženy s noblesní korunou na hlavě. Jedná se o Madonnu Veronu, která je patronkou a symbolem města Verona.

Juliin dům aneb Casa di Giulietta

Pokud se budete z Piazza delle Erbe vracet po ulici Via Capello, tak se určitě střetnete se zástupy dalších turistů. Proč? Stojí zde totiž věhlasný Juliin dům, který posloužil jako předloha pro dramatický příběh o Romeovi a Julii.

Jeden z mnoha krásných paláců Verony

Zdali tady krásná Julie skutečně bydlela nám není známo, avšak zcela určitě se jedná o povinný cíl každého turisty Verony. Dům stojí na ulici Via Capello 23, kde se průchodem dostanete do malého nádvoří, které krášlí útlá bronzová socha Julie. V malebném nádvoří uvidíte i slavný balkón ze kterého Julie netrpělivě vyhlížela svého miláčka.

Věž Lamberti – Torre dei Lamberti

Nedaleko Juliina domu se nachází zajímavá středověká věž, který je vysoká 84 metrů. Jedná se o věž Lamberti a doporučuji věž navštívit, protože z této věže uvidíte celé město z ptačí perspektivy. Na samotný vrchol věže vede 368 schodů. Věž Lamberti je otevřena každý den a to vždy od 10.00 do 18.00 hodiny. Vstupenka na věž stojí 8 EUR.

Další pohled na všední ulice

Piazza dei Signori

Poslední zastávku si udělejte na náměstí Piazza dei Signori, kde se nachází hned několik skvostných a významných administrativních budov, jež byla v minulosti přepychovými středověkými paláci.

Uvidíte zde například krásný palác Palazzo della Raggione, který dnes funguje jako radniční budova nebo palác Loggia del Consiglio, který pro změnu slouží ke shromáždění městské rady. Celému náměstí dominuje socha Dante Alighieriho, který nějakou dobu ve Veroně pobýval.

Verona z nadhledu

Verona závěr

Verona je úžasné historické město, která na malé ploše disponuje opravdu neuvěřitelným množstvím památek a zajímavostí. A to ještě nehovoříme o koloritu a atmosféře města jako celku. I obyčejná procházka po města je úžasný zážitek.

Člověk si koupí skvělé italské gellato, korzuje a kochá se okolím. Tohle město má všechno, co na Itálii člověk miluje – úzké uličky, bohatou kulturu skvělé kavárničky a obecně gastronomickou tradici.

Pokud je to i vás blízké, tak neváhejte! Nenechte si Veronu ujít.

 

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Psali jsme o jednom z nejmenších států na světě San Marinu. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama přes Bolognu až po Florencii, po jih s Bari, Neapolí nebo Palermo.
[/note]

 

Diskuze ke článku

0/100