Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Porto v Portugalsku – Kompletní průvodce městem a okolím

Porto je druhé největší město Portugalska, které na mapě tohoto evropského státu najdete na severu této země. V současné době žije v Portu okolo 1 750 000 obyvatel.

Porto se představuje

Porto leží kousek od břehů Atlantského oceánu. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst v Portugalsku. Na celém světě je Porto proslavené díky svému skvělému portskému vínu.

Porto je velmi svébytné a orignální město

Už po příjezdu do města se návštěvníkům naskytne čarokrásný pohled na panorama historické části, které vévodí siluety starých kostelních a klášterních věží. Pitoresknost celého města dotváří řeka Douro, která se kolem historické části města klikatí jako dlouhý had.

Centrum města při pohledu z hora

Bohatá historie

Město Porto bylo založeno starými Římany. Přičinil se o to roku 136 před Kristem římský vojevůdce Decimus. Během římské nadvlády město rostlo a vzkvétalo.

Další slavné období přichází ve středověku, kdy ve městě byla postavena biskupská trojlodní bazilika.

K bohatství města přispěl také rozvoj lodní dopravy, takže v té době vznikají v Portu specializované obchody. Růst a blahobyt města pokračuje i v dalších staletích, takže i dnes je Porto moderní pulsující velkoměsto, ve kterém se příjemně žije.

Porto je romantické město

Portské víno

Porto neproslavili slavné osobnosti, ale především portské víno. Portské víno je kvalitní červené víno s vyšším podílem zbytkového cukru, takže se jedná o dezertní víno.

Pokud byste v Portu zatoužili navštívit místní vinné sklepy, doporučuji zajít si k řece Douro, kde najdete hodně vinných sklepů s tímto vývozním artiklem. Četné sklepy jsou pro turisty otevřené a při prohlídce těchto sklepů se také něco málo dozvíte o historii výroby vína. Součástí prohlídky je rovněž ochutnávka portského vína, které se nejčastěji objevuje v suché a polosuché variantě.

Jedna z historických tramvají

Večerní život

Porto žije především ve večerních hodinách, takže neváhejte a zarezervujte si na večer stůl v restauraci Cantinho do Avillez, což je jedna z nejznámějších restaurací v Portu. V této skvělé restauraci se dělají výtečné smažené fazole a solená treska.

Dále můžete zavítat do nočních barů Gin Club nebo Porto Tóniko, kde nasáknete tu pravou portskou noční atmosféru.

Jak cestovat po Portu

Porto je velké město, takže doporučuji zde jednoznačně jezdit metrem. Metro zde jezdí většinou po povrchu a má několik centrálních linek, od kterých se odpojují lokální linky vedoucí do odlehlejších čtvrtí, takže musíte být neustále ve střehu, do kterého vlaku člověk nastoupí.

Porto je město plné památek

Než vstoupíte do metra, tak si kupte magnetickou kartou Andante, která se kupuje v automatu.  Pro turisty je dobré si koupit Andante Tour 1 (platí 24 hodin) za 7 euro nebo Andante Tour 3 (platí 72 hodin) za 15 euro. Metrem se můžete dopravit také i na portské letiště.

Památky města Porto

Porto není velké město, přesto zde můžete strávit krásné tři nebo i více dní. Co se dá všechno během návštěvy Porta vidět a navštívit? Zde je šest žhavých tipů na hlavní pamětihodnosti Porta.

Další zajímavý detail města nad řekou Duoro

Věž Clérigos

První zastávku, kterou v Portu mohu vřele doporučit, je návštěva štíhlé věže Clérigos. Věž, která má na svém vrcholu křesťanský kříž, byla postavena už v roce 1763. Věž je vysoká 76 metrů a jedná se o nejvyšší kostelní věž na území Portugalska. Z vrcholu, kam se dostane po 225 točitých schodech, jsou překrásné výhledy na celé město. Vstupenka na věž stojí 5 Eura.

Knihkupectví Livraria Lello a náměstí Praca Gomes de Teixeira

Nedaleko věže Clérigos najdete malé, leč pozoruhodné knihkupectví Livraria Lello s krásným interiérem z tmavého dřeva a s nádherně točitým schodištěm uprostřed. Knihkupectví s rustikálním interiérem sousedí s náměstím Praca Gomes de Teixeira, jemuž vévodí fontána a krásně vyzdobený kostel Igreja do Carmo, který se může pyšnit tím, že jedna fasáda kostela je vyšňořena modro bílými kachlemi azulejos z roku 1912.

Porto je unikátní historické město

Vlakové nádraží Sao Bento

Přes rušné náměstí Praca da Liberdade s třídou Av. dos Aliados dojdete k jednomu z nejkrásnějších vlakových nádraží v Portugalsku, které se jmenuje Sao Bento. Honosné nádraží bylo postaveno v roce 1903 a jeho interiér je vyzdoben opět modrými kachlemi „azulejo“, které znázorňují výjevy z bohaté portugalské historie.

Impozantní katedrála Sé de Porto

Sé de Porto je hlavní katedrálou města a byla postavena už ve 12. století. Středověká katedrála je významným sídlem portugalských králů. Jedná se o impozantní stavba z bílého kamene, která má uvnitř překvapivě světlý interiér.

Most Ludvíka I.

Od středověké katedrály je to jen nedaleko k mostu Ludvíka I. Most byl postaven na konci 19. století a je vůbec nejznámějším mostem Porta.

Most Ludvíka I.

Jedná se o ocelový most, který má dokonce dvě podlaží, přičemž na horním podlaží jezdí linka metra a na spodním ostatní městská doprava.

Obě patra jsou současně využívána pro pěší přechod, takže z mostu si můžete udělat pěkné fotky. Z výšky 45 metrů jsou překrásné výhledy na město, které rozhodně stojí za to.

K Atlantiku je to jenom kousek

Promenáda Avenida de Diogo Leite a vinné sklepy

Od ocelového mostu Ludvíka I. vede městská lanovka dolů k promenádě Avenida de Diogo Leite do čtvrti Vila Nova de Gaia. Zde najdete nejen hodně elegantních restaurací a barů, ale zejména velké množství sklepů výrobců Portského vína.

Všechny sklepy nabízejí velmi zajímavé prohlídky s ochutnávkou portského vína. Velmi žádaná je zejména prohlídka s ochutnávkou od společnosti Taylor´s. Tato prohlídka s degustací stojí 12 Euro a v ceně budete mít audio průvodce a ochutnávku dvou vín v příjemné zahradě.

Porto dokáže být opravdu velmi romantické

Porto letenky

Obrovskou výhodou Porta je dopravní dostupnost. I když vzdálenost Praha – Porto je nemalých 2.040 vzdušnou čarou, tak naše města mají přímé letecké spojení.

A letenky nebývají drahé – v předstihu se dají koupit i za 3.000 Kč. Porto je tak jedno z ideálních míst, kde strávit euro víkend nebo vůbec vstoupit do Portugalska.

Město je pověstné i svým bohatým nočním životem

Porto závěr

Porto je úžasné město. Pravá chlouba Portugalska. Je to přesně jedno z těch mála měst na světě, které má úplně všechno. Nekonečné moře, unikátní historické památky, zajímavou krajinu, kulturu i skvělou kuchyni (k čemuž směle počítáme i víno, které pojmenovalo svojí vlastní kategorii samo o sobě).

 

Diskuze ke článku

0/100