Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Čertovo jezero Šumava – Mapa, trasa, pověsti a koupání?

Čertovo jezero leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž jihočeské Železné Rudy. Jezero je ledovcového původu a jako jediné ze šumavských jezer patří k povodí Dunaje.

Čertovo jezero se představuje

Čertovo jezero je součástí Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Tato rezervace byla vyhlášena už v roce 1933 a její výměr je 174,86 ha.

Romantické Čertovo jezero

Vodní plocha se nalézá v nadmořské výšce 1030 metrů nad mořem a její rozloha je 9,7 ha. Průměrná hloubka jezera je 18 metrů, přičemž největší hloubka jezera dosahuje na některých místech až 36 metrů. Do jezera se vlévají dva menší přítoky a o odtok se stará Jezerní potok, který se vlévá do Železného potoka.

Krásná a nezničená příroda Šumavy

Zajímavosti jezera

Když se na jezero podíváte z výšky, tak zjistíte, že má tvar půlkruhu. Okolí jezera je obklopeno vzrostlými a ztepilými smrky.

Přírodní zajímavostí Čertova jezera pak je, že jezerní stěny Čertova i Černého jezera jsou jedinými místy na Šumavě, kde v zimních měsících vznikají nebezpečné laviny.

Geologie a Čertovo jezero

Podložní horniny Čertova jezera jsou tvořeny muskoviticko-biotitickými svory s vložkami kvarcitů a kvarcitických svorů. Kvarcity jsou horniny, které se vyznačují jemnou až střední zrnitostí a laik si tuhle horninu často plete s mramorem.

Základní fakta o Čertově jezeře

Fauna a flóra

V okolí Čertova jezera se příliš mnoho zvířat nevyskytuje. Tu a tam můžete zahlédnout krkavce velkého a kosa horského.

Nejvzácnějším zvířetem této oblasti je pak rys ostrovid. Co se týče flóry, tak zde je situace už mnohem lepší. Černé jezero je například jedinou oblastí v České republice, kde roste šídlatka jezerní. Kolem jezera je pak velký výskyt mechů a lišejníků. Velmi vzácný je například mech pruhovka vroubkovaná.

Na rozdíl od jiných míst na Šumavě sem nemíří davy turistů

Pověst o vzniku jezera

Příkrou dolinu, v níž se Čertovo jezero nachází, vytvořil podle dávné pověsti zlý ďábel, neboť mu krásná slečna, kterou chtěl bez skrupulí odnést do ohnivého pekla, přivázala na ocas obří kámen. Až do dnešních dnů se prý z Čertova jezera tu a tam vynořují divní skřeti a zvláštní postavy. Podle další legendy mají být všechna šumavská jezera včetně Čertova jezera propojena velkým podzemním jezerem.

Informace pro turisty

K Čertovu jezeru není úplně ideální přístup. Navzdory tomu se však k němu lze dostat několika způsoby. Nejtradičnější trasa vede od hráze Černého jezera po mírně stoupající kamenité pěšině.

Přibližně po půl kilometru mírného stoupání se objevíte na širší cestě u rozcestí Na rozvodí. Od tohoto rozcestí pak pokračuje méně náročnější cesta většinou přes pařezy a kořeny velkých stromů až k rozcestí u Jezerního potoka a následně k Čertovu jezeru.

Čertovo jezero závěr

Čertovo jezero je přírodní unikát. Jedno z nemnoha ledovcových jezer, které v naší zemi máme. Jezero není dobře přístupné, což je vlastně i jeho výhoda. Na davy lidí tady rozhodně nenarazíte a také zůstává zachováno co nejvíc z jeho přírodní krásy. Buďte chytřejší a nenechte si Čertovo jezero ujít!

 

Diskuze ke článku

0/100