Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Lednice průvodce – Vstupné, otevírací doba, interiéry i zahrada

Slavný zámek Lednice se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Břeclav. Tento překrásný novogotický zámek je součásti Lednicko-valtického areálu, který je od roku 1996 zapsán na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zámek Lednice se představuje

Státní zámek Lednice patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším zámkům v České republice.

Zámek Lednice v celé své kráse

Se svou překrásnou francouzskou zahradou a rozsáhlým anglickým parkem, na jehož konci vévodí štíhlý minaret, se řadí mezi nejvýznamnější romantické památky v celé střední Evropě.

Lednicko-valtický areál je unikátní kus přírodní krajiny

Historie a zámek Lednice

První zmínky o obci Lednice najdeme již v roce 1222. V té době zde byla postavena malá tvrz, která střežila přechod přes řeku. V roce 1322 se tato strategická stavba stává majetkem bohatého a vlivného rodu Lichtenštejnů a zůstává jím až do roku 1945, kdy je zámek převeden do rukou státu.

Hlavní stavební boom zde začal v 16. století, kdy se z malé tvrze stává velkolepý reprezentativní zámek, který byl v průběhu staletí neustále rozšiřován.

Novogotické prvky jsou opravdu krásné

Zámek prošel mnoha rekonstrukracemi

Osobnosti spjaté se zámkem

Lví podíl na výstavbě velkolepého zámku má především Karel I. z Lichtenštejna, který žil na přelomu 16. století a 17. století. Byl to on, který začal budovat zámek do větších rozměrů, zvelebil park a nechal postavit hospodářské budovy.

Hospodářské budovy slouží dnes k výstavám

Prohlídkové okruhy

Základní okruh se jmenuje Reprezentační sály a trvá 50 minut. Na tomto okruhu se určitě nebudete nudit, neboť uvidíte vstupní halu s nádherně vyřezávaným schodištěm, překrásný lovecký salonek, koupelnu, předpokoj a stylově zařízený modrý pokoj.

Dále pak mimo jiné uvidíte dámskou ložnici a čínský pokoj, který ve své době nesměl chybět na žádném zámeckém sídle.

V Lednicko-valtickém areálu jezdí i oblíbené lodičky

Zámecký park je opravdový skvost

Kromě základního okruhu nabízí zámek Lednice ještě okruh s názvem Soukromé apartmány a Dětské pokoje a Muzeum loutek.

Zajímavosti zámku

Zámek Lednice se může pochlubit neobyčejně krásným okolím. Od konce 18. století do poloviny století 19. vznikaly v bezprostředním okolí zámku drobné romantické budovy, které často sloužily k odpočinku panstva při jejich procházkách. Velmi známý je například minaret.

V té době byl rovněž vytvořen zámecký rybník s 15 malými ostrovy, zabírající plochu 24 hektarů.

Janův hrad - tady se konaly hony zvěře

Okolí zámku a doprovodné akce

Kromě návštěvy samotného zámku doporučuji ještě navštívit několik pozoruhodností v bezprostředním okolí zámku.

Za vše jmenujme kupříkladu zajímavé akvárium Malawi nebo skleník s exotickými dřevinami. V průběhu sezony zde také probíhají různé doprovodné akce. Mezi ty nejzajímavější patří elegantní jízdy kočárem pro celou rodinu nebo plavby lodí či předvádění dravců.

Interiéry zámku jsou opravdu úžasné

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba zámku v Lednici je od dubna do konce října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen každý den od 9:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné na hlavní okruh je 200 korun, přičemž děti zaplatí 140 korun.

Šlechta si v 19. století užívala nebývalého luxusu

Krásné reprezentativní pokoje zámku Lednice

Zámek Lednice závěr

Zámek Lednice je opravdu krásný zámek. Je úžasný ve všech směrech – z venku, vevnitř i co se týká okolí. Je to takové malé Versailles, které si zbudoval jeden z nejmocnějších rodů u nás Lichtenštejnové. Návštěva tohoto areálu je zážitek i na popáté, protože je tak rozlehlý, že pokaždé můžete svoji návštěvu pojmout jinak.

Krása Lednického zámku je ostatně známá – natáčelo se tady mnoho pohádek a filmů. A o hlavní turistické sezóně je tady hlava na hlavě. Proto plánujte vaši návštěvu chytře a věříme, že rozhodně nebudete ani na chvilku zklamáni.

Diskuze ke článku

0/100