Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Katovice v Polsku – Průvodce městem + informace o letišti

Katovice jsou významné polské město, které na mapě tohoto evropského státu najdete na jihu, konkrétně v Horním Slezsku. V současné době žije v Katovicích okolo 297 000 obyvatel.

Katovice se představují

Katovice jsou moderním pulsujícím městem, kde je hodně nákupních středisek, obchodů, restaurací, barů a kulturních institucí.

Dnešní Katovice jsou moderním městem

Sídlí zde například Slezské muzeum, Slezské divadlo, Slezská univerzita a velká multifunkční sportovní hala Spodek.

Kromě velkého množství obchodů jsou Katovice také přirozeným dopravním uzlem s velkým vlakovým nádražím.

Historické uličky lákají k procházkám

Historie města

Katovice nemají dlouhou historii, protože město bylo založené teprve v roce 1865. Již od své počátku jsou Katovice průmyslovým centrem Horního Slezska. Kolem města je celá řada dolů a oceláren. A právě díky těžkému průmyslu jsou Katovice velkým moderním městem, které se neustále rozrůstá.

Moderní tvář Polska s Multifunkční halou Spodek

Architektura Katovic

V centru Katovic se nachází mnoho zajímavých a krásných secesních budov, nicméně ty nejzajímavější budovy Katovic jsou spíše z poslední doby. V letech 2014 až 2015 byly postaveny hned tři zajímavé budovy, které stojí za zmínku.

Relax na pláži v centru města

Další z obyčejných ulic Katovic

Jedná se o mezinárodní kongresové centrum, sídlo Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu a Slezské muzeum. Značné investiční projekty v řádu několika set milionů polských zlotých byly financovány fondy Evropské unie a městem, takže Katovice mají nálepku pěkného a funkčního moderního velkoměsta.

Katovice – Přívětivé město pro cyklisty

Katovice jsou rovněž přívětivé město pro cyklisty. Cestou na hlavní náměstí můžete uprostřed slunného dne potkat velké množství cyklistů.

Stojan s městskými koly je umístěn v centru města každých 500 metrů a po zaplacení 10 zlotých, což je zhruba 60 českých korun, lze na kole jezdit prvních patnáct minut zcela zadarmo anebo hodinu za pouhých šest korun.

Radnice v centru má také moderní podobu

Levné a chutné jídlo

Milovníci dobrého jídla a skvělé kávy by určitě neměli v Katovicích minout ulici Mariacka, která se nachází velmi blízko od hlavního katovického náměstí.

Díky přijatelným cenám a přilehlé univerzitní čtvrti je ulice častým středobodem místních studentů a mladých lidí. Z polských jídel bych doporučil vyzkoušet bigos, což je hustá směs kysaného zelí, dobrého masa, špeku, hub a klobásy.

Katovice jsou důležitým dopravním uzlem

Jak cestovat po Katovicích

Pokud se chcete po Katovicích pohybovat snadno a rychle, zvolte místní tramvaje, které nesou označení 0 až 69. Tramvaje jezdí každý pracovní den v intervalech okolo 20 minut. V noci pak tramvaje jezdí v hodinových intervalech.

Místní autobusy jsou pak číslovány od 0 do 998 a jezdí od pěti hodin ráno do jedenácti večer. Noční přepravu zajišťují autobusy, které mají označení „N“.

Hlavní náměstí je plné života

Památky a Katovice

V Katovicích najdete staré i zcela moderní pamětihodnosti. Zde je výčet těch nejzajímavějších památek hlavního města Horního Slezska.

1. Obrovská katedrála Krista krále

První památku, kterou si představíme, je monumentální katedrála Krista krále, která je jednou z největších katedrál na území Polska. Sakrální budova má neoklasicistní styl a byla postavena až po druhé světové válce.

I přes svou monumentálnost působí katedrála přirozeně a je mnohými považována za nejkrásnější budovu ve městě. Interiér katedrály je vyzdoben pouze několika sochami. Krásná je především obrovská kupole, ve které je ukryto pět zvonů.

Centrum města

2. Multifunkční hala Spodek

Multifunkční hala Spodek je pro změnu zástupcem moderní architektury. Jedná se o moderní symbol Katovic, protože hala byla dokončena v roce 1971. Tvar haly připomíná UFO.

Halu doporučuji prohlédnout si večer, protože osvětlení haly činí z budovy jedno z míst, které si nenechá uniknout žádný návštěvník města. Spodek je multifunkční hala, kde se pořádají sportovní soutěže nebo koncerty světových umělců.

Strohost a jednoduchost

3. Slezské muzeum

Dalším tipem na návštěvu je působivé Slezské muzeum, jehož výstavní prostory jsou z velké části situované pod zemí. Muzeum totiž sídlí v místech bývalé šachty „Varšava“ a při jeho budování byla zohledněna hornická historie.

Slezské muzeum je jedním z hlavních lákadel

Nad zemí lze oceňovat pouze několik skleněných budov, v nichž jsou umístěny administrativní kanceláře. Ponechána byla rovněž věž Varšava, která byla součástí původní šachty. V ní se nachází vyhlídková plošina, která nabízí výhled na celé město. V podzemí pak najdete samotné muzeum s množstvím zajímavých výstav a expozic včetně muzejního obchodu a knihovny.

4. Kósciuszko Park

Park Kósciuszko je jedním z mnoha katovických parků, což ocení nejeden turista. Tento park navíc leží v centrální části města a je domovem více než 90 druhů stromů i nádherně kvetoucích keřů. Četné chodníčky jsou lemované růžemi a nechybí zde také hodně laviček nebo uměleckých soch, které pocházejí z dílen lokálních umělců.

Katovice v noci

Za největší raritu parku však považuji katolický kostel sv. Michaela Archanděla, který byl v 16. století postaven v polské vesnici Syryně, aby byl ve 20. století kompletně převezen do Katovic. Kostel je celý ze dřeva, takže v městském parku Kósciuszko působí velmi přirozeným dojmem.

5. Lesní park Katovice

Další velkou oázou klidu je lesní park, který je situován v blízkosti dálnic, železnic, dolů i obydlených částí města. Rozloha lesního parku činí 420 hektarů.

Kromě uklidňujících zelených stromů a keřů zde můžete poslouchat zpěv ptactva či pozorovat i volně žijící jeleny nebo divoká prasata. Součástí rozlehlého lesního parku je i nádherné Údolí tří rybníků.

Katovice závěr

Katovice je velmi zajímavé město s bohatou historii protknutou důlní činností. Katovice se nachází jenom kousek od českých hranic a tak vám jednoznačně doporučujeme toho využít. Cesta vám navíc po nové dálnici bude rychle ubíhat. Katovice nejsou úplně TOP turistickou destinací, ale nabízí to pravé a autentické Polsko. Možná právě proto si pobyt zde užijete.

Diskuze ke článku

0/100