Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bari v Itálii – Kompletní průvodce, letenky, pláž + počasí

Bari je významné přístavní město, které na mapě Itálie najdete na jihu této země na pobřeží Jaderského moře. V současné době má Bari okolo 400 000 obyvatel.

Bari se představuje

Bari je velké pulsující město, které má starou i novou část. Ve staré části, která se jmenuje Bari Vecchia je celá řada historických památek a především krásných starých uliček.

Bari nabízí pohodové a slunné počasí po velkou část roku

Za všechny zajímavé památky jmenujme aspoň mohutnou pevnost Castello Normanno-Svevo a impozantní kostel Cattedrale di San Sabino.

Vedle pitoreskního historického centra Bari stojí za pozornost ještě krásná promenáda, která se jmenuje Lungomare a patří vůbec mezi nejdelší promenády v Itálii.

Bari je romantické město plné památek

Staré město se prolíná s novým

Bari je hlavním městem Apulie, takže je přirozeným centrem tohoto slunného italského kraje, které je plné rušného městského života. V Bari se staré město přirozené prolíná s tím novým.

Na jedné straně typické úzké kamenné uličky, ve kterých místní hospodyňky přímo před zraky kolemjdoucích připravují typická italská jídla, na druhé straně stačí pár minut pěší chůze a rázem se ocitnete opět v moderní metropoli, která je plná obchodů, butiků a restaurací.

Bari je město, které má styl

Brána do Evropy

Jelikož se Bari nachází na přirozeném výběžku do Jaderského moře, je pomyslnou bránou do Evropy. Především v minulosti byl místní přístav branou na Balkán a na Střední východ.

I v současné době má pro město důležitý a strategický význam, neboť zde kotví velké výletní lodě nebo trajekty, které směřují do dalších významných světových přístavů v Jaderském a Středozemním moři.

Slavní rodáci

Podle křesťanské tradice byl v Bari ve 4. století po Kristu pohřben sv. Mikuláš, což byl významný biskup v Myře. Právě podle tohoto štědrého a velmi oblíbeného biskupa vznikl populární svátek sv. Mikuláše, který se slaví 6. prosince. Svatý Mikuláš je také patronem města.

Přístavní promenáda nabízí krásné procházky

Oblíbené městské trhy

Bari je známé po celé Itálii svým nejednoduchým a syrovým dialektem, které je směsí rychlé italštiny a rybářské řečtiny, a které rybáři v Řecku dodnes velmi dobře rozumí.

A jsou to právě produkty od rybářů, které jsou každé úterý a sobotu na místním městském trhu pravidelně nabízeny. Městský trh v Bari doporučuji rozhodně navštívit, protože kromě čerstvých ryb zde seženete také skvělé italské sýry, olivový olej, jedinečné italské těstoviny a další chutné italské delikatesy.

Ze zdejšího přístavu stále vyjíždí brzo ráno rybářské lodě

Doprava v Bari

Město má hustou autobusovou dopravu, takže pokud se budete chtít po městě rychle pohybovat, jednoznačně zvolte autobus. Autobusy jezdí od 5:30 do 23:30. Lístky na autobus koupíte v místních novinových stáncích. Městský dopravce se jmenuje AMTAB.

Hrad Castello Svevo

Bari památky

Bari je živé italské město, ve kterém je i několik krásných historických památek, který byste rozhodně neměli minout. Zde je výčet 10 nejzajímavějších a nejkrásnějších pamětihodností.

1# Bazilika Svatého Mikuláše v Bari

Kdo má rád svátek sv. Mikuláše, ten by v Bari měl navštívit krásnou baziliku Svatého Nikolase, která byla postavena v letech 10871197. Založení středověké baziliky je dáváno do souvislosti s dovezením ostatků biskupa Mikuláše z původní svatyně v turecké Myře.

Baziliku najdete v centru města nedaleko od moře. Ostatky svatého Mikuláše pak najdete v prostorné kryptě kostela. Sarkofág s ostatky leží pod oltářem, který je vyzdoben ikonou sv. Mikuláše.

2# Katedrála San Sabino

Po návštěvě baziliky Svatého Mikuláše byste neměli minout katedrálu San Sabino, která byla postavená v první polovině 11. století a nese prvky apulské románské architektury. V kostele doporučuji navštívit kryptu, kde je umístěna krásná byzantská madona.

Náměstíčko v historickém centru Bari

3# Divadlo v Bari

Velmi prestižní památkou je divadlo Teatro Petruzzelli, které je největším divadlem ve městě a čtvrté největší v Itálii. Divadlo spatřilo světlo světa v roce 1903 a bylo postaveno podle návrhu vlastníků firmy, která stavěla lodě. Divadlo má v uměleckých kruzích velkou vážnost a prestiž a v minulosti zde vystoupilo velké množství předních světových umělců.

Více na oficiálním webu: fondazionepetruzzelli.it (italsky, anglicky)

4# Hrad Castello Svevo

Pro milovníky mohutných hradů, doporučuji neminout hrad Castello Svevo, který pochází z 12. století, ale záhy byl zničen. Na stejném místě byl hrad opět vystavěn v roce 1233 a od té doby se hrad dochoval v původním stavu. V současné době je hrad obehnaný vodním příkopem a využívá se pro pořádání expozic a výstav.

Prastaré původní kamenné domky

5# Museo Diocesano

K nejdůležitějším muzeím v Bari patří Museo Diocesano, které najdete v někdejším biskupském paláci. Muzeum vystavuje staré sochy a obrazy. Nejzajímavějším dílem muzea je zřejmě oltářní obraz Vzkříšení Páně od malíře Andrea Bordone.

6# Obrazárna na ulici Lungomare N. Saura

Dalším skvělým chrámem umění je obrazárna na ulici Lungomare N. Saura. Tato obrazárna nabízí obrazy věhlasných umělců, jako například byl Veronese, Bellini, Vivarini nebo místních apulských umělců.

7# Archeologické muzeum

V centru města blízko hlavního nádraží na náměstí Piazza Battisti je pro změnu skvělé archeologické muzeum, kde mimo jiné uvidíte keramiku a nálezy z římské Canosy.

Město Bari byste si rozhodně neměli nechat ujít

8# Fotbalový stadion

V Bari je rovněž fotbalový klub A.S. Bari, který hraje pravidelně své ligové zápasy na stadionu Stadio San Nicola, který byl speciálně postaven v roce 1990 pro mistrovství světa v kopané. Celková kapacitu stadiónu je 58 270 diváků.

9# Hlavní centrum

Hlavní centrum v Bari se nachází na Corso Vittori Emanuele II., kde stojí také působivá radnice s červenou fasádou.

10# Přístav

Posledním zajímavým místem v Bari je místní velký přístav, který je každý den plný ruchu a kypícího života.

Počasí

Chcete se dozvědět více o počasí ve městě? Určitě vám pomůže aplikace Meteocentrum.

Bari závěr

Bari je pohodové italské město, které nabízí to nejlepší z Itálie. Památky, moře, skvělá kuchyně. Jižní poloha v rámci Itálie zajišťuje příjemné počasí po většinu roku. Zároveň je to letovisko, které není úplně tolik profláknutou destinací, není to velkoměsto. Dalším plusem jsou bezesporu levné letenky. Návštěvu města si tak může za rozumnou sumu užít opravdu každý. My říkáme: „S návštěvou Bari neváhejte!”

 

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Psali jsme o jednom z nejmenších států na světě San Marinu. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama přes Bolognu až po Florencii, Veronu, až po jih s Neapolí nebo Palermo.
[/note]

 

Diskuze ke článku

0/100