Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bologna aneb průvodce městem špaget a toho nejlepšího

Bologna je nádherné historické město, které na mapě Itálie najdete na úpatí pohoří Apeniny, mezi řekami Savena a Reno. Bologna je hlavní město regionu Emilia Romagna a v současné době má něco málo přes 384 000 obyvatel.

Bologna se představuje

Bologna se může pochlubit tím, že má nejstarší univerzitu v Evropě. Městu se tak od nepaměti říká „La Dotta“ aneb „Město učenců“. Krásné univerzitní město je však také plné historických památek, kostelů a zajímavých míst.

Hlavní náměstí v městě Bologna

Historie Bologni

Základy města založili už staří Etruskové. V římských dobách se z Bologne vyklubalo důležité a významné centrum obchodu.

Od středověku je to pak místo vzdělanosti, protože na nejstarší evropské univerzitě mimo jiné studovali Dante Alighieri, Petrarca, Koperník, Erasmus Rotterdamský nebo Thomas Becket. Své moci a vrcholu dosáhla Bologna ve 14. a 16. století.

Bologna je známé centrum gastronomie

Nákupní zóna

Kromě nádherných historických památek si v Bologně můžete také vyjít do nádherných obchodů a butiků, kde můžete obdivovat nejnovější módu. Nejkrásnější obchody najdete na ulici Via Rizzoli, která vede k náměstí trojúhelníkového tvaru.

Jedna z typických uliček v centru

Celé toto atypické náměstí a všechny okolní ulice jsou jednou velkou obchodní nákupní zónou, která nabízí luxusní butiky, kavárny, noblesní restaurace ale i staré antikvariáty a obchody se starožitnostmi.

Místní gastronomie

Bologna je rovněž považována za centrum italské gastronomie. Z bezprostředního okolí Bologne pocházejí nejznámější a nejchutnější italská jídla, jako jsou lasagne, tortellini či tagliatelle.

Bologna má tisíciletou historii

Bologna je tak ideální tip pro návštěvu pravé italské restaurace, kde si například můžete smlsnout na tagliattelle se zeleninou.

Kultura

Bologna je rovněž městem mnoha významných institucí a škol. Za všechny jmenujme aspoň slavnou uměleckou akademií Accademia degli Incamminati, což byla vůbec jedna z prvních uměleckých akademií v Itálii.

Krásné renesanční paláce

Doprava

Historická část Bologny není velká, takže po Bologni je nejlépe chodit pěšky. Pokud byste však chtěli vyrazit do okolí Bologne, použijte místní autobusy.

Hlavní autobusové nádraží sídlí na ulici Piazza XX Settembre 2-6, 40121 Bologna. Mezinárodní letiště je pak od centra Bologni vzdálené 6 kilometrů.

Fotbal aneb FC Bologna

Bologna je rovněž městem dobrého fotbalu. Místní klub se jmenuje Football Club Bologna a byl založen již roku 1909. FC Bologna hraje v současně době nejvyšší italskou ligu, ve který již odehrál 89 sezón.

Ve své bohaté historii má 7 ligových titulů a dva italské poháry. Své domácí zápasy hraje na městském stadiónu Stadio Renato Dall’Ara, který má kapacitu 38 279 diváků.

Jeden z mnoha zdejších kostelů

Bologna památky

V Bologni najdete zejména nádherné kostely a staré univerzitní budovy. Zde je výčet deseti nejzajímavějších památek nejstaršího univerzitního města v Evropě.

Náměstí Piazza Magiore

V samém srdci města najdete hlavní náměstí Piazza Magiore. Je to krásné rozlehlé náměstí, na kterém najdete celou řadu pitoreskních kaváren, barů a laviček. Nechybí zde ani hlavní gotická bazilika nebo nádherné kašny se sochami.

Bazilika San Petronio

Hlavnímu náměstí dominuje největší městský kostel, který nese název Basilika di San Petronio. Z venku tento chrám upoutá nejen svou mohutností a velikostí, ale rovněž tím, že nemá hotové průčelí.

Další panoramatický pohled na město Bologna

Spodní část je obložena barevným mramorem, ale horní část má pouze cihlové obložení. Uvnitř chrámu se však můžete obdivovat nádherným gotickým klenbám.

Palác dell Archiginnasio

Mezi nejvýznamnější stavby města patří honosný palác Palazzo dell Archiginnasio, kde měla svůj domov slavná Boloňská univerzita. Budovu nechal v 16. století postavit papež Pius VI., aby zabránil rozšíření sousedního farního kostela. Uvnitř budovy se například nachází anatomické divadlo, které je celé vyřezávané ze dřeva.

Chrám svatého Dominika

Chrám svatého Dominika je velký a rozhlehlý kostel, ve kterém má svůj hrob zakladatel dominikánů, svatý Dominik. V jeho pohřební kapli najdete mnoho cenných a krásných soch, nejznámější jsou dokonce od samotného velkého Michelangela. Kostel najdete na náměstí Piazza di San Domenico.

Hlavní náměstí Piazza Magiore

Kostel San Paolo Maggiore

Další nádherný kostel je jezuitský kostel San Paolo Maggiore, který byl postaven v barokním slohu. Zaujme zejména překrásnou nástropní freskou a bohatou mramorovou výzdobou interiéru. Kostel byl postavený v 17. století a najdete ho na ulici Via Carbonari 18.

Muzeum Museo Civico Medioevale

Za návštěvu stojí určitě zajímavé muzeum Museo Civico Medioevale, kde najdeme bohaté sbírky středověkého a renesančního umění. Vstupné do muzea je zdarma.

Muzeum Museo Archeologico

Další významné muzeum v Bologni je archeologické muzeum Museo Archeologico, které je zaměřené zejména na etruské osídlení a egyptské umění. Vstupné do muzea stojí 6, respektive 3 euro.

Duomo Bologna

Pinacoteca Nazionale

Pinacoteca Nazionale je největší a nejznámější obrazárnou v Bologni. Najdete zde obrazy takových mistrů jakým byli Rafael, Reni, Tintoretto nebo Giotto.

Operní divadlo

Operní divadlo v Bologni se jmenuje Teatro Comunale di Bologna. Je to jedno z nejvýznamnějších operních divadel v Itálii, které má na svém repertoáru především opery od Verdiho nebo Wagnera.

Další zajímavý pohled na Bolognu

Museo di Palazzo Poggi

Museo di Palazzo Poggi nadchne všechny, které zajímá chemie, fyziky a astronomie. Expozice muzea obsahuje bohaté sbírky bývalého Institutu věd, což byl vůbec první veřejný evropský institut, který se věnoval vědeckému výzkumu a pozorování.

Bologna závěr

Bologna je úžasné město. Historická kráska, která v celé Itálii jenom těžko hledá srovnání. Dnes je možná trochu ve stínu měst jako Pisa, Florencie nebo Verona, což je škoda. Opravdový cestovatelé si rozhodně nenechají ujít hlavně Bolognu. Bohatá historie se tady snoubí z moderní současností a hlavně… hlavně skvělou italskou kuchyní.

 

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Psali jsme o jednom z nejmenších států na světě San Marinu. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama až po Florencii, Veronu, až po jih s Bari, Neapol nebo Palermo.
[/note]

Diskuze ke článku