Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kelčský Javorník rozhledna, trasa, mapa – Moje osobní tipy

Kelčský Javorník se nachází v Hostýnsko-vsetínských horách v okrese Kroměříž. Jedná se o nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů.

Kelčský Javorník se představuje

Kelčský Javorník měří 865 metrů nad mořem a může být atraktivním námětem na výlet do okouzlující přírody spojený se zajímavým turistickým cílem.

Pohodová trasa z Tesáku po značené trase přes Čerňavu měří v jednom směru 4,5 kilometrů, přičemž převýšení je 505 metrů. Delší trasa má pak 6 kilometrů a celkové převýšení činí 352 metrů.

Kelčský Javorník s novou rozhlednou z roku 2015

Kelčský Javorník je pohodové místo

Na Kelčský Javorník se nehrne příliš mnoho turistů. Je to dáno především tím, že na rozdíl od známého Svatého Hostýna, sem nesmí žádná auta ani autobusy. Vrchol můžete absolvovat pouze pěšky nebo na horském kole či na lyžích.

Na Kelčský Javorník vede několik turistických tras. Jedna vede z Bystřice pod Hostýnem a Chvalčova, druhá od železničního nádraží Loukov, třetí od železniční stanice Rajnochovice. Nejkratší značené trasy pak vedou z Rosošného a Tesáku.

Je to jedna z nejvíce osamocených hor u nás

Idylická cestička z Kelčského Javorníku

Rozhledna

Na vršku Kelčského Javorníku stála v minulosti 3 patrová dřevěná rozhledna, která však musela být z bezpečnostních důvodů zbourána. Nová rozhledna byla postavena v roce 2015. Za návrhem nové rozhledny stál ing. Ondrej Balážik a architektka Marta Balážiková.

Je tady nádhěrně!

Věž má centrální ocelový sloup, který je opatřen točitým schodištěm. Vnější obložení rozhledny je z modřínových lamel, které jsou ohýbané. Tento architektonický prvek symbolizuje silnou a dlouholetou tradici ohýbaného nábytku v nedaleké Bystřici pod Hostýnem.

Půdorys rozhledny připomíná ciferník hodinek. Rozhledna je jinak 35 metrů vysoká a provoz rozhledny nijak neničí okolní přírodu.

Výhled z vrcholu Kelčského Javorníku

Neobvyklý výhled do okolí

Po dobu výstupu můžete pozorovat okolí rozhledny skrze lamely. Každý jedenáctý stupeň ze 156 schodů má zastavení, odkud je možný výhled do okolí. Poslední stupeň představuje hlavní vyhlídkovou plošinu.

Hlavním cílem celé stavby bylo zvýšit turistickou lákavost Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout pozoruhodný výhled do širokého kraje.

Rozhledna má unikátní konstrukci

Výhledy na ostatní kopce v okolí

Při dobrém počasí uvidíte celé Hostýnské vrchy. Dále můžete pozorovat Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské Beskydy, Moravskou bránu, Bílé Karpaty, Vizovické vrchy a Drahanskou vrchovinu.

Je to dáno skvělou polohou Kelčského Javorníku, který patří mezi nejvíce izolované kopce v České republice. Nejbližší vyšší kopec se nachází ve vzdálenosti dvaceti šesti kilometrů. Jedná se o vrchol Lušovka, který najdete ve Vsetínských Beskydech.

Příroda v Hostýnsko-vsetínských horách

Kelčský Javorník závěr

Pokud hledáte krásnou procházku – výstup na horu, který zvládne úplně každý, tak Kelčský Javorník je pro vás ideální cíl. Hora je unikátní svou odlehlostí, čekají vás kilometry cesty strávené pouze v krásné přírodě. A celkově to prostě stojí za to!

Kelčský Javorník je pro mě malým rájem

Diskuze ke článku