Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vodopády Jedlová v Jizerských horách – V zimě, trasa, zajímavosti

Vodopády Jedlová jsou situované na území Albrechtice v Jizerských horách v okrese Jablonec nad Nisou.

Vodopády Jedlová  se představují

Vodopády Jedlová jsou velmi atraktivním turistickým cílem Jizerských hor.

Nejvyšší stupeň vodopádů se nachází ve výšce 5 metrů a při průtoku 200 litrů za vteřinu nabízí velmi pohlednou a zajímavou podívanou.

Přírodní půvab vodopádu umocňuje bezmála dokonale svislý profil.

Detaily vodopádů Jedlové

Kde se vodopády nacházejí?

Vodopády Jedlová se nacházejí blízko obce Josefův Důl, která má okolo 900 obyvatel. Jedná se o horskou bystřinu, která překonává v Jedlovém dole na vzdálenosti jeden a půl kilometru převýšení skoro 200 metrů soustavou půvabných tůní, skalních prahů, divokých peřejí a vodopádů.

Vodopády jsou dostupné po cestě z Josefova Dolu

Největší z těchto vodopádů je Velký vodopád Jedlová, který najdete v horní části doliny. Tvoří jej kaskáda 3 vodních stupňů, jimiž dravý potok překonává obrovské a na oko působivé žulové prahy.

Příroda okolo je dechberoucí!

Vodopády Jedlová jsou zajímavé i v zimě a na jaře

Vodopády jsou nejatraktivnější v jarních měsících

Zásluhou svislého profilu skalního podkladu vodopádu, tvoří nejvyšší pětimetrový vodopád vzorovou parabolu.

Dvanáct metrů pod nejvyšším stupněm je další třímetrový stupeň, který už nemá tak markantní přepadovou hranu a v jeho dolní části se kupí kameny.

Průtok v bystřině je odvislý na roční době a aktuálnímu počasí. Nejpůsobivěji a nejatraktivněji vodopády vypadají v jarních měsících, kdy se přes ně s velkým hukotem valí každou vteřinu velké množství vody.

Říčka Jedlová má i své klidné pasáže

Vidět vodopády Jedlová je skvělý zážitek

Modrá turistická stezka a naučná stezka

Kolem vodopádů vede dobře značená modrá turistická stezka, která začíná v obci Josefův Důl. Přes území Jedlového dolu a kolem vodopádů byla pak vyznačena naučná stezka, která je celkem dva kilometry dlouhá.

Naučná stezka vede nádherným úzkým údolím místní říčky Jedlová. Na stezce vás čeká celkem devět zastavení, která vás přehledně seznámí s hlavními přírodními hodnotami rezervace. Jsou to především pozůstatky původních přirozených jedlo-bukových porostů s důležitými rostlinnými a živočišnými druhy, působivými vodopády a půvabnými skalními útvary.

Voda říčky se tříští o kameny

Místní nádherná příroda

V bezprostředním okolí vodopádů převažuje zejména smrk ztepilý a buk lesní. V menším rozsahu je zde zastoupena jedle bělokorá a javor klen, který dosahuje výška až čtyřiceti metrů.

V jarních měsících tu pak kvete devětsil bílý, což je silně páchnoucí květina ze šupinatými listy. V letních měsících zde kvete pryskyřník platanolistý, který má bílé a jemně narůžovělé květy. Dále se tu daří kapradinám různých druhů.

Nedaleko je i známá Protžená přehrada

Dopravní spojení

Do Josefova Dolu můžete dojet autem, jezdí sem ale rovněž vlak Českých drah.

Vodopády Jedlová závěr

Vodopády Jedlová jsou úžasné. Nádherné přírodní vodopády, které přitom ne každý zná na rozdíl třeba do Mumlavských vodopádů. K vodopádům vás povede krásná procházka, která je sama o sobě zážitkem. Proto vám návštěvu Vodopádů Jedlová můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku