Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Šerlišský mlýn u Deštné – Ski areál, který je skvělý i v létě (průvodce)

Šerlišský mlýn najdete v Orlických horách v severovýchodních Čechách. Provozovatelem mlýnu je hájovna Šerlišský Mlýn.

Šerlišský mlýn se představuje

Šerlišský mlýn je horská chata, kterou najdete v nadmořské výšce 860 metrů nad mořem.

Jedná se o nádherné výletní místo, které je situované v zalesněném údolí Bělé. Chata se nachází na křižovatce značených turistických tras, které vás dovedou na Vrchmezí, k Bukačce a na Šerlich.

Šerlišský mlýn ski areál

Hluboké zalesněné údolí

Horská chata byla postavena v nádherném a hlubokém zalesněném údolí mezi svahy Kamenného vrchu a Šerlichu.

Příroda pod Šerlichem je úžasná

Krátká historie chaty

Nejprve tu stál Postlerův mlýn a pěkná rázovitá hájovna. Hájovna od nepaměti patřila italsko-rakouskému šlechtickému rodu Colloredo-Mansfeldů z Opočna.

Mlýn byl v roce 1902 přebudován na stylovou výletní restauraci, pak se na zdejší pile chystal veškerý stavební materiál pro vybudování výletní chaty na Šerlichu.

Odtud je vozily koňské potahy. V letech 1929 až 1930 byl hostinec zcela přebudován na horskou chatu Šerlišský mlýna bylo zde také přistavěno jedno poschodí navíc.

Šerlich je rájem zimních sportů

Hluboké lesy Orlických hor

Budovy přicházejí po válce do rukou státu

Rod Colloredo-Mansfeldů celý svůj majetek ztratil v roce 1942. Tehdy jej zabavilo německé gestapo na podkladě rozhodnutí říšských soudů, jež šlechtický rod označily za odpůrce Německa.

Romantika hor v okolí Šerlichova mlýna

Během války zde byly ubytované manželky významných osob wehrmachtu, včetně rodiny generála von Pauluse. Po druhé světové válce byli Colloredo-Mansfeldové vyhlášeni za kolaboranty Československé republiky a veškeré jejich budovy převzal stát na základě Benešových dekretů.

Všichni příslušníci rodu emigrovali do sousedního Rakouska. Teprve po sametové revoluci v roce 1989 jim byl zabavený majetek znovu navrácen.

Vrchol Šerlich (1.027 m.n.m.) je přímo na hranici

Zimy jsou tady opravdu nádherné

Ubytování na Šerlišském Mlýně

Hájovna prošla v nedávné době rozsáhlou rekonstrukcí. Proměnila se v krásné ubytovací zařízení. Najdete zde nádherné ubytování ve 4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením.

Celková ubytovací kapacita hájovna činí 17 lůžek. V suterénu je k dispozici velká a plně vybavená kuchyňská linka včetně jídelny a společenské místnosti s krbovými kamny. Dále je zde dětský koutek a lyžárna.

Je tady klid, lidí opravdu málo

Jak se k hájovně dostanete?

Nejbližším městem je Deštná v Orlických horách. Odtud vede silnice až k Šerlišskému Mlýnu. K samotné hájovně se dostanete po udržované cestě z kostek. Parkování aut je možné hned u hájovny.

Pohled na vlek a sjezdovku Šerlišského mlýna

Tipy na výlet

V centru obce Deštná se nachází zajímavé muzeum zimního sportu a lidových řemesel. Uvidíte zde osobité hračky ze dřeva nebo další výrobky místních bednářů a hrnčířů.

Šerlišský mlýn závěrečné shrnutí

Šerlišský mlýn představuje nádhernou část Orlických hor těsně u hranic s Polskem. Šerlišské údolí kolem potoka Bělá je celé skryté v hustém lese. Pro milovníky přírody je to tedy naprosto skvělé místo. Nádherné místo! Návštěvu Šerlišského mlýna vám tedy můžeme jenom doporučit. V ziměna lyže, v létě na výlet, kdykoliv za romantikou a klidem!

Diskuze ke článku