Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Innsbruck kompletní průvodce včetně počasí, mapy a ubytování

Innsbruck je hlavní město rakouské spolkové země Tyrolsko, které má v současné době něco málo přes 130 000 obyvatel.

Innsbruck se představuje

Innsbruck je situován do podhůří Alp, takže okolí města tvoří vysoké hory. Hlavní město Tyrolska se nachází v nadmořské výšce 574 metrů na mořem.

Městem protéká řeka Inn. V okolí města je velké množství špičkových zimních středisek, takže Innsbruck je rájem pro všechny milovníky sjezdového lyžování.

Krásné barevné domky v Innsbrucku

Innsbruck historie

I když byl Innsbruck osídlen již před 3.000 lety, tak teprve od 12. století můžeme hovořit o významném rozmachu a vzestupu obce.

V roce 1205 dostala obec městská práva a v roce 1267 vznikla městské pečeť. Největší rozmach pak Innsbruck zažil v 15. století, kdy zde vyrostly významné budovy včetně Staré radnice a Staré zbrojnice.

Ráj pro lyžaře

Innsbruck je ráj pro všechny milovníky sjezdového lyžování. A to nejen vzhledem k velkému počtu přilehlých špičkových lyžařských středisek, ale rovněž díky existenci nádherného skokanského areálu Bergisel, kde se každým rokem koná populární Turné čtyř můstků.

Jedno z náměstí v centru Innsbrucku

Abyste se potěšili překrásným výhledem na město, nemusíte být špičkovým profesionálním skokanem a závodníkem. Pro turisty je zde k dispozici terasa a restaurace s překrásným výhledem na město.

Řeka Inn protéká přímo centrem města

Kultura v Innsbrucku

Innsbruck není jen městem sportu, ale koná se zde celá řada zajímavých kulturních festivalů. Mezi ty nejznámější patří festival Festwochen der Alten Musik, což jsou slavnostní hudební týdny, které se zde konají každým rokem v červnu.

Nákupní možnosti

Innsbruck je rovněž městem obchodů a výborných tyrolských restaurací. Hlavní nákupní ulice se jmenuje Maria-Theresien-Strasse. Zde seženete vše, co člověk potřebuje k hodnotnému zážitku – stylové restaurace, příjemné kavárny, luxusní butiky, velké obchody, ale i malé obchůdky se suvenýry.

Další pohled na malebné centrum

Lyžařské areály a Innsbruck

Hlavní atrakcí hlavního města Tyrolska jsou vynikající zimní střediska, která nabízejí skvělé podmínky pro zimní radovánky na sněhu. Mezi ty nejznámější lyžařské areály v okolí Innsbrucku patří Patscherkofel, Nordkettenbahn nebo Nordkette.

Turistické možnosti

Do Innsbrucku nemusíte jet pouze za sjezdovým lyžováním, ale můžete si okolní alpské vrcholy projít pěšky nebo si vyšlápnout nahoru na horském či downhillovém kole.

Pouze za dvacet minut se přímo z centra Innsbrucku dostanete do výšky 2000 metrů nad mořem.

Zimní olympiády a Innsbruck

V letech 1964 a 1976 se zde konaly zimní olympijské hry. A byly to právě zimní olympijské hry, které změnily Innsbruck k nepoznání. Díky tomuto velkému sportovními svátku zde totiž vznikly nové ulice, sportoviště, kvalitní silnice i celé vesnice.

Innsbruck nabídne spoustu možností zábavy v zimě i v létě

Innsbruck památky a okolí

Innsbruck je přitažlivé rakouské město, které je ideální destinací pro všechny milovníky sjezdového lyžování. Innsbruck je však také městem mnoha památek a turistických zajímavostí. Zde vám některé památky a zajímavosti nabídneme.

Zlatá střecha

Symbolem Innsbrucku je Zlatá střecha. Jde o malebný gotický arkýř císaře Maxmiliána I., který vznikl v 15. století. Střecha je pokryta malými pozlacenými taškami, celkem jich je na střeše 2 657.

V budově má v současné době sídlo muzeua, které se věnuje zejména osobě Maxmiliána I. a poutavému příběhu celé stavby.

Císařský palác

Císařský palác patří k nejkrásnějším památkám Innsbrucku. Byl postaven před rokem 1500 a své sídlo v něm měli mocní tyrolští panovníci. V pozdějších staletích byl Císařský palác přebudován do skvostné barokní podoby.

Innsbr a jeho moderní tvář

Zámek Ambras

Dalším stavebním klenotem Innsbrucku je renesanční zámek Ambras, který dal postavit Ferdinand Tyrolský.

Zámek Ambras je otevřen široké veřejnosti a  prohlédnout si zde můžete galerii portrétů Habsburků, komoru umění a kuriozit, bohatou zbrojnici, sbírku brnění nebo starožitností.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk nenajdete pouze v Paříži, ale také v Innsbrucku. Vznikl na podnět císařovny Marie Terezie u příležitosti sňatku jejího syna Leopolda II. se sličnou Marii Ludovicou ze Španělska.

V okolí Innsbrucku je spousta úžasných kopců a přírody

Hofkirche

Pro všechny příznivce sakrálního umění doporučuji návštěvu Hofkirche, což je nádherný gotický kostel, který nechal postavit Ferdinand I. na počest svého děda císaře Maxmiliána.

Uvnitř kostela se nachází nádherně zdobená hrobka císaře Maxmiliána, nicméně hrobka je prázdná, protože tělo císaře odpočívá ve Vídni.

Městská věž

Cennou historickou stavbou Innsbrucku je také Městská aneb Radniční věž, která v minulosti sloužila ke střežení města a obecnímu vězení. Dnes slouží věž jako vyhlídkový ochoz, který se nachází ve výšce třiceti jedna metrů.

Čarokrásná alpská příroda

Katedrála sv. Jakuba

Své putování po Innsbrucku můžete zakončit v mohutné katedrále sv. Jakuba, která byla postavena ve středověku. Uvnitř středověké katedrály se nachází cenný obraz Madony s dítětem od německého malíře Lukase Cranacha a nádherně zdobené varhany.

Zimní střediska

Kolem Innsbrucku je pět nádherných kopců. K těm nejznámějším patří zimní středisko Nordkette nebo Olympia SkiWorld.

Na Nordkette se dopravíte lanovkou, která vede přímo z centra města a za pouhých dvacet minut vás vyveze do nadmořské výšky 2 000 metrů nad mořem.

Dalším tipem je hora Bergisel, kde pro změnu najdete známý skokanský můstek, kde se každým rokem koná Turné čtyř můstků.

Innsbruck zaujme všechny

Innsbruck je městem sportu, ale také umění a skvělé gastronomie. V krásném městě pod Alpami si určitě najde každý to své.

Diskuze ke článku