Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Neapol – Průvodce, mapa, památky, pláže

Neapol najdete na mapě Itálie v jeho jižní části, konkrétně v regionu Kampánie. Krásné město pod sopkou Vesuv je 3. největší italské město. V Neapoli žije téměř 1 milion obyvatel. I přes pověst nebezpečného města mafiánů, je to pro turisty ráj.

Poloha města

Město Neapol je nejenom nádherné historické město, navíc je ještě situované v pěkné krajině na břehu azurového moře v překrásném Neapolském zálivu, kde najdete další turisticky atraktivní místa, jako jsou tři známé ostrovy: Capri, Ischia a Procida.

Neapol je unikátní a přívetivé město

Neapol a jeho historie

Jméno italské Neapole pochází z řeckého slova Neapolis, což v češtině znamená Nové město. Historie Neapole sahá hluboko před počátek našeho letopočtu. Již před více než 2 800 lety zde byla založena dobře prosperující řecká kolonie, později zde bydlela celá řada známých antických umělců a filozofů.

Neapol je město hradů a kostelů

Slavné osobnosti

V Neapoli se kupříkladu narodil slavný theolog a učitel církve Tomáš Akvinský nebo barokní sochař a architekt Lorenzo Bernini či italský král Viktor Emanuel třetí.

Město kostelů

Neapol je zejména městem kostelů, takže nikoho nepřekvapí, že se tomuto městu také přezdívá město kopulí. Hlavní sakrální památkou je impozantní Dóm San Gennaro, což je mohutná třílodní bazilika s několika bohatě zdobenými kaplemi, které každého vnímavého turistu oslní. Ulice u baziliky, která se jmenuje Via duomo, je rušná ulice historického centra, kde můžete pozorovat čilý ruch a barevný kolorit místního života.

Castel Nuovo je symbolem Neapole

Hrad Castel Nuovo

Dalším tipem na nádhernou pamětihodnost je hrad Castel Nuovo, který má mohutné kulaté věže a nádherný vítězný oblouk z bílého mramoru. Naproti mohutného hradu se rozkládá rušné náměstí Piazza Municipio. Najdete zde místní radnici a kostel. Z náměstí se můžete vydat do nedalekého přístavu, který obklopuje hrad z obou stran.

Divadlo Teatro San Carlo

Z prohlídky hradu a přístavu se můžete vydat na prohlídku divadla Teatro San Carlo, což je vůbec největší operní dům v Itálii. Po prohlídce divadla se můžete vydat na náměstí Piazza del Plebiscito, na kterém najdete úchvatný kostel San Francisco di Paola s velkými kolonádami. Naproti chrámu, na druhé straně náměstí, stojí majestátní královský palác, v němž má svůj domov Biblioteca Nazionale.

Náměstí blízko Piazza del Plebiscito

Španělská čtvrť

Další velké lákadlo Neapole je čtvrť, která se jmenuje Španělská. Tuto část Neapole vřele doporučuji, protože zde poznáte opravdového ducha města. Hustě zastavěná a obydlená část postavená na pravidelné síti malých úzkých ulic, kde se každý den vysoko nad chodníky suší domácí prádlo, přitahuje.

Pohled na sopku Vesuv přes Neapolský záliv

Pizza pochází z Neapole

Neapol je městem, kde se poprvé na talíři objevila pizza. Ta vůbec první pizza byla vyrobena v roce 1889 na počest příjezdu královny Margherity Savojské. Ingredience červená rajčata, bílá mozzarella a zelená bazalka symbolizovali italskou vlajku. Právě tento jednoduchý druh pizzy zůstal do dnešních dnů nejoblíbenějším druhem a v Neapoli jej koupíte téměř na každém rohu.

Neapol je trochu špinavé, ale přesto krásné město

Závěr

Neapol je unikátní město. Je to jedno z mála míst na světě, kde si přijde na své každý. Světově unikátní historické památky, neskutečně chutná gastronomie, moře a pláže – to všechno nabízí. Přidejte k tomu pohodovou ležérní atmosféru a máte místo, které opravdu musíte vidět. Stojí to za to!

 

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Psali jsme o jednom z nejmenších států na světě San Marinu. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama přes Bolognu až po Florencii, Veronu, až po jih s Bari nebo Palermo.
[/note]

 

Diskuze ke článku

0/100