Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

San Marino v Itálii – Turistické zajímavosti, památky

Republika San Marino je v pořadí třetí nejmenší zemí v Evropě. Rozloha této maličké země činí 61 kilometrů čtverečních. San Marino najdete na mapě Evropy v Itálii nedaleko turistického střediska Rimini. Země má pouze necelých 33 tisíc obyvatel a není součástí Evropské unie.

Historie

San Marino se může chlubit tím, že je nejstarší stále existující republikou na světě. Země byla založena už na začátku 4. století, konkrétně roku 301. Zakladatel země byl Sv. Marinus. Po pádu Římské říše bylo San Marino svrchovaným státem závislým na Itálii.

Hrad San Mariono je oblíbenou turistickou atrakcí

První ústava v roce 1600

San Marino se rovněž může pochlubit tím, že již v roce 1600 zde vznikla první ústava, takže je nejstarší platnou ústavou na světě. Když revolucionář Garibaldi začal roku 1860 sjednocovat Itálii, našel v San Marinu velkou pomoc.

Místní mu dali peníze a on jim za odměnu slíbil, že San Marino zůstane navždy svrchovaným samostatným státem. Své sliby Garibaldi dodržel, takže San Marina je až do dnešních dnů nezávislým státem.

Další zajímavý pohled na hrad San Marino

Ráj levných nákupů

San Marino je jedna z nejbohatších zemí Evropy. Země sice není součástí Evropské unie, ale díky spojení s velkou Itálií v celní a měnové unii tu můžete platit eurem. Pro turisty je to země, která je zaslíbená levným nákupům, protože na zakoupené zboží se zde nevztahují daně a cla. Pořídit zde můžete značkové oblečení nebo parfémy za slušné ceny.

Mohutné hradby vždy chránily město

Příroda

Tahle malá země má díky Apeninám zejména hornatý a drsný terén. Nejvyšší hora San Marina Monte Titano je 755 metrů vysoká a je nádhernou dominantou hlavního města San Marina. Vyhledávaným místem na příjemné procházky v přírodě jsou pak národní parky San Marino Nature Park a Orti Borghesi San Marino.

Uličky San Marina jsou opravdu romantické

Vlajka státečku San Marino

Vlajka San Marino se skládá  ze dvou horizontálních pruhů, přičemž nahoře je bílý a dole modrý pruh. Ve středu vlajky je vyobrazen národní erb, který je tvořen štítem, na kterém jsou tři bílé věže zdobené pštrosím peřím na svých vrcholcích.

San Marino je místy velmi kopcovité

Fotbal a San Marino

Fotbalová národní reprezentace San Marino hraje pravidelně kvalifikaci na mistrovství světa i mistrovství Evropy. Jejich výsledky jsou však žalostné, protože celý národní tým se skládá z fotbalových amatérů.

San Marino – turistické zajímavosti

Republika San Marino je ideální destinací na pohodový víkendový poznávací zájezd. Během víkendu můžete prozkoumat především stejnojmenné hlavní město, které je plné historických památek a turistických zajímavostí.

Hlavní turistickou atrakcí je stejnojmenné hlavní město, které je situované pod nejvyšší sanmarinskou horou Monte Titano. Na třech jejích vrcholcích jsou postavené tři velké pevnostní věže, které jsou nejnavštěvovanější turistickou atrakcí celého města. Dalším interesantním místem, které byste měli v San Marinu povinně navštívit, je náměstí Piazza della Liberta. Na tomto náměstí můžete od dubna do září vidět střídání stráží, které se děje každou půl hodinu před sídlem republikové vlády Palazzo Publico.

Lanovka na horu Monte Titano

Hora Monte Titano a tři pevnosti

Prohlídku San Marina můžete začít ve stejnojmenném hlavním městě na hoře Monte Titano. Ta se stala slavná zejména tím, že má tři vrcholy a na každém z nich byla postavena jedna pevnost.

Pevnost La Guaita

Nejstarší z pevností na hoře Titano byla postavena už v 10. století a jmenuje se La Guaita. Byla postavena k obraně města před cizími vojsky. V minulosti se tato pevnost taktéž využívala jako věznice.

Pevnosti La Cesta a La Montale

Druhá pevnost La Cesta pochází z 13. století a měla rovněž obranný charakter. V současné době je v pevnosti umístěné historické muzeum zbraní. Třetí obranná pevnost La Montale pochází ze 14. století a není přístupná veřejnosti.

Z mnoha míst San Marina jsou opravdu úžasné pohledy do krajiny - i moře je vidět

Piazza della Liberta

Z hory Monte Titano můžete zamířit na sanmarinské náměstí Piazza della Liberta, které je mezi turisty vyhledávaným místem. Náměstí proslulo zejména tím, že je sídlem vlády Palazzo Publico.

Před sídlem vlády se pak koná pravidelné střídání hradní stráže. Vojáci mají na sobě okázalé barevné uniformy a vytváří výjimečnou atmosféru tohoto malého státu. Spolu s úzkými pitoreskními uličkami, které se klikatí v okolí náměstí, je celá stará čtvrť centra zapsána na prestižním seznamu světového dědictví UNESCO.

Památky státečku San Marino

Historické centrum

Samotné historické centrum San Marina pochází z 13. století. Zde najdete nejstarší a zároveň nejkrásnější stavby ve městě. Stačí se jenom procházet a dívat se na všechny ty krásné historické věže, opevněné hradby, brány, bašty a kláštery.

Muzea v San Marinu

Pro milovníky muzeí máme rovněž příjemnou zprávu, neboť v San Marinu najdete celou řadu atraktivních muzeí. Hlavním lákadlem je bezesporu Muzeum starých aut, které má pod svou střechou významnou sbírku aut od veteránů až po novodobé formule. Součástí tohoto muzea je také expozice italského automobilového konstruktéra Enza Ferrariho, kde můžete na vlastní oči vidět na 250 aut této známé značky. Dalším atraktivním muzeem je Muzeum voskových figurín či Muzeum mincí a poštovních známek.

Další typická ulička města

Další města v San Marinu

V San Marinu je celkem devět menších měst. Za návštěvu rozhodně stojí městečko Faetano. Toto malé, leč sympatické městečko, ve kterém žije pouze necelých 1000 obyvatel, vábí zahraniční turisty hlavně na klidnou až melancholickou venkovskou atmosféru. Za prohlídku zde stojí farní kostel sv. Pavla a rozkošná radnice. Nezapomenutelným zážitkem je taktéž zevlování v úzkých uličkách a ochutnávání skvělé kuchyně v místních restauracích.

San Marino závěr

San Marino je malý, ale velmi malebný státeček. Kolik jiných zemí zvládnete za den projet křížem krážem? Já myslím, že jich opravdu moc nebude. Výlet na Monte Titano by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se ocitne byť jenom poblíž.

 

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama přes Bolognu až po Florencii, Veronu, až po jih s Bari, Neapolí nebo Palermo.
[/note]

 

Diskuze ke článku

0/100