Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrov Boa Vista – To nejlepší z Kapverdských ostrovů

Ostrov Boa Vista je součástí Kapverd, což je stát, který zahrnuje 10 ostrovů ležících v Atlantském oceánu u pobřeží západní Afriky. Název ostrova znamená v překladu Pěkná vyhlídka. Je to právě Boa Vista, která je nejenom pro Čechy nejnavštěvovanější z celého souostroví.

Představení ostrova

Ostrov Boa Vista je turisticky velmi rozvinutým kapverdským ostrovem, který se nachází od Afriky „pouhých“ 450 kilometrů. Jedná se o 3. největší ostrov Kapverd.

Jeho rozloha činí zhruba 620 kilometrů čtverečních. Zalidnění ostrova však není velké, žije zde totiž okolo 12 000 obyvatel. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Monte Estância, která je vysoká 387 metrů nad mořem.

Nádherné písčité pláže jsou největším lákadlem ostrova

Popis ostrova

Ostrov Boa Vista je nádherným místem na světě, který se může pochlubit panenskou přírodou. Všude, kde se podíváte, tak uvidíte především nádherné písečné duny a překrásné pláže.

Vnitrozemí ostrova je však pusté a tvoří ho kamenitá poušť. Obrázky ostrova vám tak mohou připomínat kus vyprahlé Sahary. Díky této pozoruhodné pouštní scenérii si ostrov získal srdce mnoha zahraničních cestovatelů a turistů.

Typické místní domečky jsou velmi střídmé

Překrásné pláže

Ostrov však zejména láká na překrásné pláže se světlým pískem, kde se můžete celý den slunit a relaxovat. Jedná se především o pláž Praya de Chaves či divokou a nespoutanou pláž Santa Monica.

U moře se můžete věnovat opalování nebo vodním sportům. Své si zde najdou hlavně vyznavači windsurfingu nebo kiteboardingu.

Známý vrak je dnes skoro symbolem ostrova

Pozorování velryb

Nevšedním okořeněním pobytu na ostrově může být krásný výlet za pozorováním velryb u ostrůvku Sal Rei. Tyto výlety se pořádají od začátku března do konce května.

Na ostrově se konají i četné festivaly, přičemž ten nejslavnější a nejatraktivnější má datum 4. července, což je den Santa Isabel, patronky ostrova. Celý den je bujarý a velmi veselý. V průběhu dne uvidíte slavnostní průvody a koňské dostihy. Večer pak oslava vrcholí veřejným plesem.

Zdejší památky nejsou zrovna monumentální

Ostrov zaslíbený želvám

Turisty z celého světa přitahují v letních měsících na ostrově Boa Vista želvy caretta, které sem každým létem připlouvají, aby založily své rodiny. V praxi to vypadá tak, že želvy na plážích nakladou svá vajíčka, která se zde zhruba po 60 dnech vylíhnou. Místní pláže jsou pak plné malých vylíhnutých želvích mláďat.

Pláže jsou dlouhé a divoké

Přívětiví obyvatelé

Největším pokladem ostrova jsou však místní lidé, kteří jsou neustálé usměvaví a velmi pohostinní. Mluví portugalsky a jedná se především o mulaty.

Gastronomie

Místní jídla jsou velmi bohatá na ryby a další plody moře. Nejčastějším jídlem je na ostrově Boa Vista pokrm lagostada, který se připravuje s chutnými kraby a kuželnatkami.

Lodě jsou tady na každém kroku

Zajímavosti a památky ostrova Boa Vista

Ostrov Boa Vista je především místem nádherné nezkažené přírody, kde žijí rozmanité druhy živočichů. Zde jsou přehledně seřazena nejzajímavější místa, která na ostrově Boa Vista musíte rozhodně navštívit.

Hlavní město Sal Rei

Začít musíme největším městem na ostrově, které je výchozím bodem pro všechny výlety po okolí. Jedná se o malé město Sal Rei, ve kterém žije pár tisíc obyvatel.

I když je to malé město, najdete tu všechny hotely ostrova, penzióny, banky, obchody, restaurace, kavárny, bary i diskotéky.

Sal Rei je zároveň přístavem. Hlavním magnetem celého města, které bylo vybudováno v období kolonialismu, je pevnost vévody z Braganzy, která zdobí město od 19. století. Mohutná pevnost byla vybudována jako obrana proti útokům zákeřných pirátů.

Další hezké domečky v koloniálním stylu

Monte Estancia

Přibližně 23 kilometrů jihovýchodně od Sal Rei narazíte na nejvyšší horu ostrova Boa Vista, což je vrchol Monte Estancia. I když je hora vysoká toliko 387 metrů a nenajdete zde žádnou bujnou vegetaci.

Jedná se o hlavní symbol zdejší krajiny, který uvidíte poměrně z velké vzdálenosti. Pokud se vydáte zdolat její nevysoký vrchol, dostanete za odměnu překrásný výhled na celý ostrov.

Praia de Chaves

Boa Vista má celkem 55 kilometrů úchvatných pláží. Nejkrásnější pláž je situovaná na západě ostrova a jmenuje se Praia de Chaves. Pláž má na mnoha místech vysoké písečné duny, takže oblíbenou kratochvíli je zde nejen opalování se na slunci a plavání v moři, ale rovněž divoká jízda na čtyřkolkách.

Značná část pláže se navíc nachází v poklidném zálivu, takže mořská voda je zde bez velkých vln a příjemně teplá. Pláž má krásný bělavý písek a široká je půl kilometrů.

Hlavní město ostrovu Boa Vista se jmenuje Sal Rei

Přírodní rezervace Ilheu de Curral Velho

Na Boa Vistě najdete hned několik míst, která jsou chráněna. Nejpozoruhodnější oblastí je přírodní rezervace Ilheu de Curral Velho, kterou naleznete na jihu ostrova.

Rezervace skrývá typickou místní flóru a faunu, kde prim hrají ohrožené mořské želvy. Blízko rezervace se navíc rozprostírá významné ptačí území, které je pod ochranou mezinárodní organizace BirdLife International. Tyto oblasti stojí rozhodně za návštěvu, jsou však těžce dosažitelné, takže pro běžného turistu hůře přístupné.

Praia de Santa Monica

Další vyhlášenou pláží je místo zvané de Santa Monica, které se nachází na jihozápadě ostrova. Pláž je dlouhá 18 kilometrů a v minulosti se jmenovala Porto Portugues, protože právě na tomto místě přistáli prvně na ostrově mořeplavci z Portugalska. Kromě odpočinkových aktivit zde můžete sledovat mořské živočichy včetně želv, které zde v létě kladou svá vejce.

Boa Vista závěr

Ostrov Boa Vista nabízí velmi zajímavou a netradiční dovolenou. Kapverdské ostrovy už jsou přeci jenom dál od Evropy a tak tady na vás dýchne trochu jiná kultura a netypická krajina, která je místy monotónní, ale právě to jak je jiná ji dodává ten správný exotický nádech.

Dovolená na ostrově Boa Vista určitě může být tou nejlepší ve vašem životě.

Diskuze ke článku