Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Florencie průvodce co vidět + Památky, počasí, mapa

Florencie je zářivou perlou mezi italskými městy, kterou na mapě Itálie najdete ve slunném Toskánsku.

Florencie se představuje

Florencie je hlavní město Toskánska, které má okolo 377 000 obyvatel. Florencie je hlavním městem světové renesance, protože zde žili a pracovali nejlepší italští renesanční vědci, umělci, architekti a stavitelé. To se významným způsobem podepsalo na nádherné podobě města, které rozhodně stojí za to navštívit. Florencie je kulturním centrem severní Itálie a přitažlivým magnetem pro turisty z celého světa.

Most Ponte Vecchio je symbolem města

Bohatá historie

Florencii založili roku 80 před Kristem Římané. Vzestup města však začal až ve 12. století, kdy se z malého městečka stalo vážené obchodní a umělecké město. Hlavní boom zažívá město pod navládou bohatých a vlivných Medicejů, kteří z Florencie vytvořili hlavní město italské renesance. V letech 1865 až 1871 byla Florencie dokonce hlavním městem Italského království.

Florencie je malé, ale velmi živé město

Slavné osobnosti města

Mezi nejvýznamnější osobnosti města patří nesporně italští renesanční umělci, kteří ve Florencii nějakou dobu působili. Největším z nich je geniální sochař a malíř Michelangelo, který zde z mramoru vytesal sochu izraelského krále Davida v nadživotní velikosti. Dalším velikánem, který ve Florencii žil, je italský spisovatel Dante Alighieri.

Socha krále Davida je úžasná

Kultura ve Florencii

Kultura ve Florencii je všude, kam se podíváš. Ve Florencii dokonce nemusíš vkročit ani do žádného muzea, stačí se zajít podívat na náměstí Piazza della Signoria a uvidíte tam známé sochy a nádherné fontány.

Zajímavosti Florencie

Důležitý je zdejší textilní průmysl, který má své hluboké kořeny v historii Florencie. Právě díky významnému textilnímu průmyslu získalo město v době středověku své bohatství a výsadní postavení. Florencie se může pyšnit také tím, že její historické centrum je od roku 1982 zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Katedrála Santa Maria del Fiore

Florencie a fotbal

Fotbal je v Itálii náboženství, takže nikoho nepřekvapí, že ve Florencii je rovněž prestižní fotbalový klub, který hraje nejvyšší italskou fotbalovou soutěž. Jméno klubu, který byl založen roku 1926 zní: Associazione Calcio Firenze Fiorentina. Své fotbalové zápasy hraje ACF Fiorentina na hřišti Stadio Comunale Artemio Franchi. Je to víceúčelový stadion, který pojme 47 290 diváků.

Jak cestovat po Florencii?

Historické jádro města je docela malé, a tak se vyplatí chodit po Florencii pěšky. V historickém centru města však jezdí sympatické a pohodlné elektrické autobusy, které obsluhují linky C1–C4. Autobusové jízdenky jsou k dostání na autorizovaných prodejních místech. Jsou to zpravidla místní kavárny, trafiky, novinové stánky, které jednoduše poznáte podle nálepky ATAF na okně.

Florencie hezky z výšky

TOP 10 památky Florencie

Ve Florencii je velké množství skvostných zejména renesančních památek. Zde je výčet deseti nejzajímavějších památek hlavního města Toskánska.

1. Baptisterium San Giovanni

První turisticky lákavou památkou je Baptisterium San Giovanni, které stojí hned u impozantní katedrály Santa Maria del Fiore. Baptisterium, které sloužilo ke křtu má trojici překrásných bronzových dveří.

Klidné a romantické zákoutí ve Florencii

2. Katedrála Santa Maria del Fiore

Hned kousíček od Baptisteria stojí impozantní katedrála Santa Maria del Fiore, která má na délku 153 metrů. Nejkrásnější prvek celé katedrály je samotná fasáda kostela, která má mramorové panely zelené a růžové barvy s bílým obložením.

3. Dantův kostel

Další pozoruhodný kostel ve Florencii je Chiesa di Dante aneb Dantův kostel. Kostel nadchne všechny ctitele tohoto významného italského básníka. V tomto kostele se měl Dante Alighieri potkat se svou životní láskou a múzou Beatrice Portinari.

Florencie je plná úžasných památek

4. Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio je jedna z nejznámějších florentských budov, která nabízí hned několik prohlídkových okruhů. Za všechny prohlídky doporučuji prohlídku s názvem Sál pěti set, ve které uvidíte nádhernou fresku Battaglia di Marciano od Giorgia Vasariho.

Florencie a její nenápadné stříšky

5. Galleria degli Uffizi

Galleria degli Uffizi je prestižní florentská galerie, která láká turisty z celého světa zejména na slavné obrazy Sandra Botticelliho nebo Raffaela Santiho. Prostor kolem slavné budovy galerie navíc lemují sochy nejvýznamnějších osobností z různých oborů, takže zde uvidíte sochu Leonarda da Vinciho nebo Giovanniho Boccaccia.

6. Most Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio je nádherně fotogenická památka, která se romanticky klene nad řekou Arne již od 14. století. Je to most s bohatou historií, kde se nacházejí krásné obchůdky zlatníků.

Florencií protéká řeka Arno

7. Bazilika Santa Croce

Překrásná památka, kterou byste ve Florencii neměli minout, je bazilika Santa Croce (sv. Kříže), kterou najdete na náměstí Piazza di Santa Croce. U nádherné baziliky s mramorovou fasádou stojí socha Danta Alighieriho.

8. Gallerii dell’Accademia

Accademia di Belle Arti aneb Akademie „krásného“ umění má ve svých sbírkách nejznámější florentskou sochu, kterou vytvořil v letech 1501 až 1504 renesanční umělec Michelangelo Buonarotti. Jedná se pochopitelně o velkou sochu izraelského krále Davida.

Krásně nasvícený most Ponte Vecchio v noci

9. Zahrady Boboli

V sousedství paláce Palazzo Pitti se rozkládá rozkošná zahrada Boboli, která skýtá nepřeberné možnosti příjemných procházek nebo posezení v krásném prostředí zelené zahrady.

10. Muzeum di San Marco

Pro příznivce milovníků umění pak doporučuji návštěvu Museo di San Marco, které bylo v minulosti součástí dominikánského kláštera San Marco. Toto muzeum vlastní úchvatná a strhující díla umělecky nadaného mnicha a převora kláštera Fra Angelica, který patřil mezi přední renesanční malíře Itálie.

Florencie závěr

Florencie je perla mezi severoitalskými městy. Je to místo, kde se psala světová historie a místo, které je samo o sobě uměleckým klenotem. Návštěvou tohoto krásného města rozhodně nemůžete prohloupět a pokud máte blízko k architektuře, umění nebo literatuře, tak tady budete ohromeni dvojnásob.

[note note_color=“#e8f3ff“]

Více o Itálii a jejich krásách?

Na Hotelove.cz najdete spoustu dalších hezkých článků o Itálii. Psali jsme o nádherných ostrovech Ischia a Elba. Máme pro vás připravený praktický článek s mapami Itálie. Psali jsme o jednom z nejmenších států na světě San Marinu. Představili jsme vám mnoho úžasných měst ověnčených unikátními památkami, často na seznamu UNESCO. Od Bergama přes Bolognu až po Veronu, po jih s Bari, Neapol nebo Palermo.
[/note]

This article also has an English version – Florence Guide at Hotelode.com.

Diskuze ke článku