Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dívčí hrady (Hrad Děvičky) nad Novomlýnskými nádržemi – Průvodce

Hrad Děvičky (nebo také Dívčí hrady), jehož ruiny se tyčí na nápadném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří neodmyslitelnou dominantu krajiny, která se rozprostírá kolem vodní plochy Novomlýnských nádrží.

Je proto logické, že i výhled ze zříceniny na okolní krajinu je úchvatný. Než se však budete kochat z tohoto krásného výhledu, tak musíte absolvovat poněkud náročnější výstup, který však vede krásným lesem.

Dívčí hrady jsou dnes opravdu hodně navštěvovanou zříceninou

Dívčí hrady se představují

Malebná ruina gotického královského hradu Dívčí hrady je jednou z hlavních dominant nádherných Pálavských vrchů.

Zřícenina hradu je situovaná západně od známé vinařské obce Pavlov na příkré, ze tří stran nedostupné skále, zhruba jeden kilometr od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Dívčí hrady se také jmenují Děvičky.

Centrální část hradu je hodně zarostlá

Krátký pohled do historie

Původní hrad stejného názvu – Dewiczky – byl vybudován už v roce 1222, ale velmi záhy byl koncem 13. století zcela pobořen a zničen.

Různá zákoutí podňecují lidskou představivost

Prvním purkrabím bývalého zeměpanského hradu, který měl střežit významnou obchodní cestu z Mikulova do Brna a Olomouce, byl Štěpán z Medlova, praotec vlivného šlechtického moravského rodu pánů z Pernštejna.

Chcete vědět více?

Přečtěte si našeho průvodce Pálavou. Psali jsme také o oblíbeném Aqualandu Moravia a nedalekém kempu Merkur v Pasohlávkách.

Popis zříceniny Dívčí hrady

Z hradu se dochovaly dva metry silné a pevné obvodové zdi a velká část zdí vnitřních s částečně zasypanými sklepy. Ze skulin a otvorů po hradních oknech a po všudepřítomných střílnách je překrásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž.

V dálce pak ještě uvidíte Dolní Věstonice, kde je známé archeologické muzeum.

Dívčí hrady (Hrad Děvičky) je opravdu fotogenický

Pozoruhodný je taktéž zlomek původní pětiboké patrové obranné věže při jihozápadní straně vápencové skály, která je z dochovaných rozvalin asi nejlépe zachovalým kusem původní hradní stavby.

Je škoda, že na zčícenině se staletí opravdu hodně podepsaly

Tři skalní útesy

Před hradem se nacházejí 3 skalní útesy. Jsou to podle dávné pověsti zkamenělá krásná děvčata. Odtud ostatně pochází i pojmenování hradu. V jedné z legend to byla krásná tatarská princezna a její služebné.

Přímo pod zříceninou se nachází známá obec Pavlov

V jiné legendě to byly tři dcery majitele hradu Arnulfa, které chtěl znásilnit zlý a ďábelský Trabaccio, v jiné znovu tři neposlušné a nafintěné zámecké dcerušky zakleté svojí zlou matkou. Za tichých a nehlučných nocí se čas od času od těchto kamenů ozývá tichý pláč.

Okolí zříceniny Dívčí hrady

Zřícenina hradu Děvičky se nalézá v Národní přírodní rezervaci Děvín-Kotel-Soutěska, a proto je zde zapotřebí dbát ochranných podmínek, především chodit po značených turistických trasách a nejezdit po lese na kolech či na motorkách.

Další neodolatelný pohled do dálky

K zřícenině hradu pak můžete dojít po značené turistické cestě buď z Pavlova (zelená – naučná stezka Děvín) nebo z Dolních Věstonic (po červené). V obou obcích jsou k dispozici parkovací místa.

Dívčí hrady závěr

Hrad Děvičky nebo také Dívčí hrady je nepřehlédnutelnou dominantou. Z dříve velkolepého díla jsou sice jenom Trosky, ale zasazené do srdce Pálavy. Kopec k hradu je opravdu strmý, přesto si tento výšlap nenechá většina návštěvníků Novomlýnských nádrží ujít. V letní sezóně sem tak proudí davy lidí. Přesto to tomuto krásnému místo člověk promine.

Za nás vám můžeme jenom doporučit, ať se sem vydáte! A byla by škoda zůstat jenom u zříceniny – prodlužte si procházku dál do srdce Pálavy. Zdatnější turisté mohou dojít třeba až do Mikulova.

Diskuze ke článku