Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pálava průvodce – CHKO, Víno, ubytování, počasí

Pálava je nádherný kus naší země, který zná snad každý. Na samém jihu Moravy na březích Novomlýnským nádrží se nachází tento skvost. Pálava může nabídnout nádhernou, zajímavá turistická místa a samozřejmě víno.

Pálava je chráněnou krajinnou oblastí, která leží v nejteplejší oblasti České republiky a má takřka středomořský ráz. Chráněná krajinná oblast Pálava má rozlohu 83 km2 a zahrnuje území od Pavlovských vrhů přes Milovický les až ke státním hranicím s Rakouskem.

Nádherná příroda CHKO Pálava

Součástí Pálavy je i město Mikulov, které je přirozeným centrem zdejší oblasti. Dalšími významnými obcemi na Pálavě jsou Bavory, Klentinice, Pavlov a Bulhary.

Od úrodných polí až ke stepi

Krajina Pálavy je velmi pestrá a rozmanitá. Narazíte zde na lesostepi, skalní stepi, vápencové skály i úrodná pole a vinice. Je to krajina krásná a slunci zaslíbená, takže nikterak nepřekvapí údaj, že se jedná o nejdéle osídleným místem v České republice. Jedná se o natolik vzácný přírodní útvar, že se Pálava stala v roce 2003 součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava.

Jedna z mnoha lesních cestiček

Historie Pálavy sahá až do doby lovců mamutů

Na Pálavě se žilo už před 26 28 tisíce lety. Z té doby totiž pochází nález Věstonické Venuše, který se datuje do dob lovců mamutů. Ze stejné doby jsou i další unikátní a cenné doklady o existenci textilu, s nimiž se můžete na vlastní oči důkladně seznámit v archeologické expozici v Dolních Věstonicích.

Obnažené kořeny stromů

Známý rozcestník v srdci Pálavy

Turistické zajímavosti

Mezi nejzajímavější turistické zajímavosti Pálavy patří již jednou zmiňované Archeologické muzeum v Dolních Věstonicích nebo zřícenina hradu Děvičky, kterou najdete na katastru obce Pavlov. V obci Pavlov se také nachází další velmi moderní archeologické muzeum – Archeopark Pavlov.

Květiny jsou tu na každém kroku

[note note_color=“#ffff99″]

Aqualand Moravia – Náš tip!

Jenom kousek od Pálavy na druhém břehu Novomlýnských nádržích se nachází oblíbený Aqualand Moravia. Velký a moderní aquapark se službami na úrovni. Dokáže uspokojit i ty nejnáročnější. Hrad Děvín a vrcholky Pálavy tady můžete obdivovat přímo z termálního bazénu a nebo z lehátka s koktejlem v ruce.[/note]

Archeologické muzeum v Dolních Věstonicích

Archeologické muzeum sídlí v centru obce v barokní budově bývalé radnice. Kromě kopie Věstonické Venuše zde ještě uvidíte kostěné předměty, pazourkové nástroje, sošky zvířat, ozdoby z lastur a pozoruhodnou rekonstrukci paleontologického obydlí.

Panorama Pálavy

Zřícenina hradu Děvičky

Tento gotický královský hrad pochází z roku 1222 a byl několikrát vážně zpustošen. Od 18. století je hrad již zcela opuštěn a ponechán napospas osudu. Hrad se nachází na vápencové skále, která je vysoká 428 metrů nad mořem. K hradu se dostanete z obce Pavlov po zelené turistické značce a výstup k zřícenině vám zabere zhruba 1 hodinu času.

Další zajímavý pohled do daleka - v místě Pálava

Ubytování

Pálava je frekventovanou turistickou oblastí, takže zde najdete ubytování všeho druhu. Doporučit lze především příjemné a útulné rodinné penziony, které jsou součástí místních vinných sklepů. Velký výběr těchto rodinných penzionů najdete v obcích Pavlov, Dolní Věstonice a Milovice.

Pohled na město Mikulov - srdce Pálavy

Počasí

Pálava je nejteplejším a nejsušším místem v České republice, takže v letních a podzimních měsících tady panuje velmi teplé a suché počasí.

Závěr

Pálava je nádherný kus naší země. Není nikterak velká. Vlastně je to jenom malý kus země vmáčknutý mezi Novomlýnské nádrže a statní hranici s Rakouskem. Přesto se dokáže vrýt člověku pod kůži. Na malé ploše je zde spousta přírodních i historických krás. Není náhodou, že tato oblast je osídlená už tak dlouho. Věříme, že i tento náš článek vás trochu pobídl k návštěvě. Pálava stojí za to.

 

Diskuze ke článku

0/100