Pálava průvodce – CHKO, Víno, ubytování, počasí

CHKO Pálava

Pálava je nádherný kus naší země, který zná snad každý. Na samém jihu Moravy na březích Novomlýnským nádrží se nachází tento skvost. Pálava může nabídnout nádhernou, zajímavá turistická místa a samozřejmě víno.

Pálava je chráněnou krajinnou oblastí, která leží v nejteplejší oblasti České republiky a má takřka středomořský ráz. Chráněná krajinná oblast Pálava má rozlohu 83 km2 a zahrnuje území od Pavlovských vrhů přes Milovický les až ke státním hranicím s Rakouskem.

Nádherná příroda CHKO Pálava

Součástí Pálavy je i město Mikulov, které je přirozeným centrem zdejší oblasti. Dalšími významnými obcemi na Pálavě jsou Bavory, Klentinice, Pavlov a Bulhary.

Od úrodných polí až ke stepi

Krajina Pálavy je velmi pestrá a rozmanitá. Narazíte zde na lesostepi, skalní stepi, vápencové skály i úrodná pole a vinice. Je to krajina krásná a slunci zaslíbená, takže nikterak nepřekvapí údaj, že se jedná o nejdéle osídleným místem v České republice. Jedná se o natolik vzácný přírodní útvar, že se Pálava stala v roce 2003 součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava.

Jedna z mnoha lesních cestiček

Historie Pálavy sahá až do doby lovců mamutů

Na Pálavě se žilo už před 26 28 tisíce lety. Z té doby totiž pochází nález Věstonické Venuše, který se datuje do dob lovců mamutů. Ze stejné doby jsou i další unikátní a cenné doklady o existenci textilu, s nimiž se můžete na vlastní oči důkladně seznámit v archeologické expozici v Dolních Věstonicích.

Obnažené kořeny stromů

Známý rozcestník v srdci Pálavy

Turistické zajímavosti

Mezi nejzajímavější turistické zajímavosti Pálavy patří již jednou zmiňované Archeologické muzeum v Dolních Věstonicích nebo zřícenina hradu Děvičky, kterou najdete na katastru obce Pavlov. V obci Pavlov se také nachází další velmi moderní archeologické muzeum – Archeopark Pavlov.

Květiny jsou tu na každém kroku

Aqualand Moravia – Náš tip!

Jenom kousek od Pálavy na druhém břehu Novomlýnských nádržích se nachází oblíbený Aqualand Moravia. Velký a moderní aquapark se službami na úrovni. Dokáže uspokojit i ty nejnáročnější. Hrad Děvín a vrcholky Pálavy tady můžete obdivovat přímo z termálního bazénu a nebo z lehátka s koktejlem v ruce.

Archeologické muzeum v Dolních Věstonicích

Archeologické muzeum sídlí v centru obce v barokní budově bývalé radnice. Kromě kopie Věstonické Venuše zde ještě uvidíte kostěné předměty, pazourkové nástroje, sošky zvířat, ozdoby z lastur a pozoruhodnou rekonstrukci paleontologického obydlí.

Panorama Pálavy

Zřícenina hradu Děvičky

Tento gotický královský hrad pochází z roku 1222 a byl několikrát vážně zpustošen. Od 18. století je hrad již zcela opuštěn a ponechán napospas osudu. Hrad se nachází na vápencové skále, která je vysoká 428 metrů nad mořem. K hradu se dostanete z obce Pavlov po zelené turistické značce a výstup k zřícenině vám zabere zhruba 1 hodinu času.

Další zajímavý pohled do daleka - v místě Pálava

Ubytování

Pálava je frekventovanou turistickou oblastí, takže zde najdete ubytování všeho druhu. Doporučit lze především příjemné a útulné rodinné penziony, které jsou součástí místních vinných sklepů. Velký výběr těchto rodinných penzionů najdete v obcích Pavlov, Dolní Věstonice a Milovice.

Pohled na město Mikulov - srdce Pálavy

Počasí

Pálava je nejteplejším a nejsušším místem v České republice, takže v letních a podzimních měsících tady panuje velmi teplé a suché počasí.

Závěr

Pálava je nádherný kus naší země. Není nikterak velká. Vlastně je to jenom malý kus země vmáčknutý mezi Novomlýnské nádrže a statní hranici s Rakouskem. Přesto se dokáže vrýt člověku pod kůži. Na malé ploše je zde spousta přírodních i historických krás. Není náhodou, že tato oblast je osídlená už tak dlouho. Věříme, že i tento náš článek vás trochu pobídl k návštěvě. Pálava stojí za to.

 

Doporučujeme

O autorovi: Recepční Hotelove.cz

Jsem recepční na Hotelove.cz a budu vaše průvodkyně tímto webem i všemi těmi krásnými hotely venku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *