Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lom Mikulov – geniální koupání, které znáte i z filmů a seirálů

Lom Mikulov najdete u jihomoravské obce Mikulov v břeclavském okrese. Lom se konkrétně nachází za Svatým kopečkem v chráněné krajinné oblasti Pálava.

Lom Mikulov se představuje

Lom U Mariánského mlýna je všeobecně znám jako lom Na Janičově vrchu. Jedná se o opuštěný a zatopený vápencový lom, který byl dlouho dobu uzavřený veřejnosti.

Lom Mikulov je perfektní místo na koupání

Od roku 2020 je však veřejnosti přístupný, takže ho můžete legálně navštívit a vyzkoušet kvalitu zdejší vody.

Dějiny lomu

Zhruba v polovině minulého století stál na místě dnešního zatopeného lomu nedaleko jihomoravského Mikulova vápencový kopec, který se jmenuje Janičův vrch a je vysoký 322 metrů nad mořem.

Voda je velmi čistá a kvalitní

Pak se zde s malými přestávkami až do roku 2004 těžil vápenec, což vedlo k postupnému snížení vrchu, takže dnes kopec měří 249 metrů nad mořem.

Od roku 2005 se vápenec přestal definitivně těžit, takže lom zůstal opuštěn a nevyužit.

Hlavní pláž lomu Mikulov

Ideální klimatické podmínky ke koupání

Zdejší lokalita připomíná nejenom vzhledem, ale i klimatem překrásné skalnaté chorvatské pláže. V místních vápencích se dokonce dají objevit zkameněliny z dob dávno minulých.

Mariánský mlýna a přístupová cesta

Díky vápenci je voda v lomu průzračně čistá, takže je ideální ke koupání. Kolem jezero je kamenitá pláž, na kterou pak navazuje několik metrů dlouhá mělčina, která najednou přechází ve značnou hloubku, takže koupání dále od břehu je pouze pro zdatné plavce.

Jaké největší hloubky jezírko dosahuje není známo.

Lom má krásnou mělčinu jinak je ale hodně hlubový

Správcem lomu je CHKO Pálava

Zatopený vápencový lom je majetkem Správy CHKO Pálava. Jezírko v lomu není oficiálním veřejným koupalištěm, ale tolerovaným legálním místem ke koupání na vlastní nebezpečí.

Za akceptovanou míru využitelnosti se považuje příležitostní koupání místních obyvatel. Navíc je zatopený vápencový lomu u Mariánského mlýna a jeho nejbližší okolí od května roku 2014 přírodní památkou.

Lidé si lom velmi oblíbili

Rozervané pobřeží umocňuje zážitek

Dostupnost lomu

Okolo lomu vede malá silnice, která je lemovaná modrou turistickou značkou, která vede z centra Mikulova a prochází přes Svatý kopeček. Od centra města je to 2,5 kilometru, což vám zabere zhruba 30 minut chůze.

V okolí je mnoho památek i krásná příroda

Pravidla koupání v lomu

Lom je otevřen veřejnosti teprve od června roku 2020, ale pouze pro sto návštěvníků v jednom okamžiku.

Lom je otevřen jen od 15. června do 15. září a to vždy od pondělí do neděle od 9 do 19 hodiny.

Pohled na hlavní pláž z druhé strany lomu

Plné vstupné na celý den stojí 100, snížené 50 korun.

* Ceník aktualizovaný k 1.7.2022.

V lomu je zakázáno odhazovat odpadky, trhat a ničit zeleň, kouřit, používat neekologické opalovací krémy, poslouchat hlasitou hudbu a vstupovat do nevyhrazených míst.

Krásná momentka z rákosí hlavní pláže lomu Mikulov

Ve filmu a seriálu

Lom si zahrál například ve 2 dílech komediálního seriálu Vinaři (2014) a ve slovenském filmu Čiara (2017).

Lom Mikulov závěr

Lom Mikulov u Mariánského mlýna je opravdu nádherné místo, kde se můžete vykoupat, nyní už i legálně a se základními službami. Voda v lomu je opravdu krásně a azurová a okolní rozervané skály dávají koupání tady úplně jinou atmosféru. Návštěvu lomu vám tak můžeme od srdce jenom doporučit.

Diskuze ke článku