Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kaolínové lomy v Česku – Jimlíkov, Kaznějov i Maledivy

Kaolinové lomy v České republice těžily a těží kaolín, což je usazená a nezpevněná hornina, která vznikla sloučením jílového minerálu s velmi malými křemitými zrnky.

Využití kaolínu

Pojmenování kaolín je odvozené z jedné provincie na území Číny. Ta se jmenuje Kao-ling tchu, což v českém překladu znamená „hlína z vysokého kopce“.

Kaolin, který se těžil a těží v České republice, má dobrou pověst doma i v zahraničí. Těží se především pro výrobu porcelánu, keramického obkladu a keramických dlaždic.

Zajímavý kaolínový důl

Jak se těží kaolín?

Těžba kaolínu nebyla ani v minulosti příliš těžká. V letních měsících se kaolín těžil v odklizu, v zimě pak podzemní těžbou.

Kaolínové lomy v České republice

Mezi nejznámější kaolinové doly u nás patří lom Jimlíkov, Maledivy u Nepomyšle a Kaznějov.

Pojďme si všechny 3 nejznámější české Kaolínové lomy krátce představit.

Kaolín vytváří opravdu zajímavou krajinu

Obnažené geologické vrstvy

Lom Jimlíkov

Lom Jimlíkov se nachází v Karlovarském kraji. Jedná se o zatopený lom, přičemž voda v lomu je zde překrásně čistá. Pokud chcete na vlastní kůži zažít neobvyklé koupání v kaolinu, zamiřte právě sem.

Kaolínových dolů je v Česku hned několik

Lom se nachází u Jimlíkova, což je malá česká obec, která spadá pod město Nová Role blízko Karlových Varů.

Koupání v lomu je však na vlastní nebezpečí, protože zde pořád probíhá povrchová těžba kaolinu a v bezprostředním okolí projíždějí velká nákladní auta. Vodní plocha je zde však velmi dobře přístupná a kolem lomu jsou krásné písčité pláže.

Kaolínový lom Maledivy u Nepomyšle

Dalším lomem u nás je lom Maledivy, který je situován o obce Nepomyšle v Ústeckém kraji. Lom se nachází v zajímavé krajině, která by se dala nazvat snově bílá.

Je to pěkně modré jezírko v údolí. Je to kus neobvyklé a nádherné přírody. Zvláště v podvečer je tu nádherně, neboť krásné světlo dává celé lokalitě mystický ráz. Celá scenérie vám připadá, jak byste byli na nějakém exotickém kráteru.

Kaolínový lom Maledivy u Nepomyšle

Kaolinový lom Kaznějov

Blízko Kaznějova, což je obec v Plzeňském kraji, se nalézá největší a stále funkční kaolinový lom ve střední Evropě.

Povrchový důl však není přístupný široké veřejnosti, nicméně působivý výhled na těžební jámu poskytuje vyhlídka z cesty mezi Kaznějovem a Mrtníkem.

Kaolín se používá pro výrobu keramiky

Těžba kaolínu a štěrkopísku zde probíhá od roku 1904. Lom má úctyhodné rozměry, protože je dlouhý skoro 1,8 kilometrů. Celoroční produkce kaolinu je 320 000 tun, přičemž sedmdesát pět procent jde na export.

Působivé scenérie lomu jsou velmi často využívány filmaři k natáčení filmů. Jako terén po boji s osmanskými Turky byste lom poznali například v úspěšné české pohádce Princezna ze mlejna 2.

Kaolín přeje i přírodě

Kaolínové lomy v Česku závěr

Kaolín je zajímavý materiál, který se u nás stále těží a má široké využití. Rádi jsme vám představili tři největší a nejznámější Kaolínové doly. Unikátní na nich je, že po těžbě kaolínu zůstává poměrně zajímavá krajina, které poté co se opět navrátí přírodě dokáže vyčarovat opravdu zajímavé scenérie.

Diskuze ke článku