Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pražský Semmering – Mapa, jízdní řád, zajímavé informace

Jedná se o trať s číslem 122, která měří 19 kilometrů, přičemž úsek Pražského Semmeringu měří 8 kilometrů.

Trať číslo 122 je železniční úsek, který začíná na pražském Smíchově, dále pak pokračuje přes městskou čtvrť Praha Hlubočepy, Praha Žvahov, Praha Jinonice a končí v Hostivicích. Tento úsek je tedy označován jako Pražský Semmering.

Pražský Semmering je velmi obíbenou tratí

Pražský Semmering

Jedná se o jednu z nejmalebnějších železničních tratí na našem území. Pojmenování Pražský Semmering získala trať už při svém zrodu.

Byla vybudována v letech 1868 až 1872. Nejprve sloužila k přepravě uhlí, záhy nato se zde rozjely i vlaky pro osobní přepravu lidí.

Technické parametry trati

Nejstrmější část trati se nachází ve vápencových skalách Děvína. V těchto místech projíždí vlak po dvou kamenných viaduktech, které překlenují malebné Prokopské údolí.

Romantika Pražského Semmeringu

Zde má trať převýšení 93 metrů. Obdobně jako rakouský Semmering i zde vlaky Českých drah projíždějí smyčkou, vracející se o více než 180 stupňů. Rozchod kolejí je zde 1435 mm.

Každý den tudy projede celá řada vlaků, opravdovým zážitkem jsou ale zejména nostalgické jízdy historických souprav.

Historické vlaky jezdí hlavně o víkendech a svátcích

Majestátní parní lokomotiva na pražském Semmeringu

Nejhezčí výhled na trati

Nejhezčí výhled je podle mnohých u železniční stanice Praha-Žvahov z úbočí Dívčích hradů. Jsou zde k vidění vápencové skály a neobvyklé pohledy na Prahu.

Je tu krásně i v létě

Historický motoráček

Pokud se chcete svést historickým motoráčkem, tak vězte, že jezdí po celý rok každou sobotu, neděli a ve státní svátky. Vyjíždí ze stanice Praha hlavní nádraží a končí ve stanici Praha-Zličín, pak jede stejnou trasou i nazpět.

Vydejte se i vy směrem do Hostivic

Cesta vede přes Vinohradský tunel, pokračuje po železničním mostě přes řeku Vltavu. Pak se ocitnete v malebném prostředí, kde na vás čekají hlubočepské kamenné viadukty a krásná podívaná na skalní zářezy Žvahova.

Poté pojedete přírodním parkem Košíře – Motol a cestu zakončíte ve stanici Praha-Zličín. Z Prahy Zličína pak můžete pokračovat přípojným vlakem do Hostivice, kde celá trasa Pražského Semmeringu končí.

Semmering je krásný i v zimě

Trasa, zastávky a jízdní řád Pražského motoráčku

Celá trasa začíná ve stanici Praha Hlavní nádraží. Další stanice na trati jsou Praha-Smíchov severní nástupiště, Praha-Žvahov, Praha-Jinonice, Praha-Cibulka, Praha-Stodůlky a Praha-Zličín.

Doba jízdy trvá zhruba 30 minut. Po dohodě s průvodčím vlaku je rovněž možné v Pražském motoráčku přepravit jízdní kolo nebo elektrokolo.

Pražský Semmering zimní panorama

Pražský Semmering mapa

Mapa Pražského Semmeringu na Mapy.cz.

Jízdné

Ve vlacích platí Tarif Pražské integrované dopravy a Tarif Českých drah. Jízdenka pro dospělého bez slevy stojí 40 korun. S In Kartou 25 procent pak zaplatíte 30 korun.

Pražský Semmering závěr

Pražský Semmering je nádherná a unikátní železní trať. Ideální krátký výlet z Prahy, kde si užijete i cestu. Výlet mašinkou si rozhodně nenechte ujít.

Diskuze ke článku