Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prokopské údolí Praha – mapa, trasa, jezírko

Prokopské údolí je častým cílem mnoha tuzemských turistů a patří k nejpěknějším místům na území hlavního města Prahy. Je to krásný kus přírody uprostřed velkoměsta.

Celým Prokopským údolím protíná naučná stezka, která vás postupně seznámí s velkým množstvím malých jezer, lomů a skalních výběžků. Prokopské údolí je bezesporu skvělé útočiště k odpočinku a relaxaci.

Výhled na Prokopské údolí

Vznik Prokopského údolí

Údolí vzniklo erozní činností během posledního milionu let a jeho hloubka v současné době dosahuje až 70 metrů. Z geologického hlediska jde o postupný vývoj hornin od svrchního ordoviku do středního devonu. Výsledkem tohoto dlouhého a fascinujícího vývoje jsou strmé vápencové skály, opuštěné lomy a jeskyně, které často ukrývají pozůstatky dávného života prehistorických zvířat a lidí.

Pohodová atmosféra Prokopského údolí

Významná paleontologická naleziště

Uprostřed údolí naleznete zcela opuštěné lomy s vrstvami devonských vápenců, které jsou současně důležitými paleontologickými nalezišti. Za všechny jmenujme Prokopský lom, pod nímž se v minulosti nacházel Dalejský mlýn, který byl později přestavěn na hostinec, který byl v sedmdesátých letech minulého století stržen.

Turistická cestička skrz Prokopské údolí.

Unikátní jeskyně

Mnohaletou těžbou vápence zanikla na konci 19. století 120 metrů dlouhá jeskyně ve skále, kde byly objeveny zbytky koster velkého mamuta, medvěda, nosorožce i mnoha menších velkých savců a taktéž kosti člověka z doby starších čtvrtohor.

Podle staré legendy zde měl také skromný domov sv. Prokop, který tu podle pověstí bojoval s obávaným ďáblem. Nad jeskyní byl v letech 1711 až 1712 postaven malý leč sličný barokní kostel.

Na děti jsou zde skvěle připraveni.

Praktické tipy pro návštěvníky

Labutí jezírko

Z přírodních zajímavosti určitě navštivte Prokopské jezírko, které vzniklo v roce 1905. Na tohle kouzelné jezírko vás upozorní naučná tabule číslo 15. Asi po 50 metrech od naučné tabule číslo 15 dojdete k „pláži“ Prokopského jezírka, které vzniklo zatopením vápencového lomu. Tiché místo s čistou vodou sloužilo dříve k natáčení četných televizních klipů.

Prokopské údolí dovede být i majestátné.

Pražský Semmering

Další tip na zdravotní procházku je Dalejské údolí, nad kterým uvidíte krásné kamenné viadukty Buštěhradské dráhy. Díky těmto nádherným viaduktům překonávají vlaky na Pražském Semmeringu, což je pochopitelně pouze přezdívka této dráhy, během dvaceti kilometrů výškový rozdíl téměř 180 metrů.

Stmívání se snáší nad Prokopským údolím.

Naleziště jsou chráněna

Prokopské údolí je velmi unikátní a cennou lokalitou, takže nikoho nepřekvapí, že se jedná o přírodní rezervaci. Rezervace byla vyhlášena roku 1993 a je součástí Přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. V rámci tohoto přírodního parku jsou chráněná i jednotlivá naleziště. Chráněným nalezištěm je tak například Kovářovic mez, kde platí přísný zákaz odlamování kamene ze skalních stěn.

Závěr

Prokopské údolí a Dalejské údolí jsou unikátními přírodními lokalitami uprostřed hlavními města. Jsou to opečovávané místa, která vás pár metrů od zastávky tramvaje přenesou doslova do jiného světa. Návštěvu těchto míst vám rozhodně můžeme z celého srdce jenom doporučit.

 

Diskuze ke článku

0/100