Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Kost informace – Akce, vstupné, otvírací doba i zajímavosti

Hrad Kost je jedním z nejvýznamnějších středověkých hradů v České republice. Hrad je situován zhruba 18 kilometrů od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Hrad Kost a jeho Historie

Vznik hradu se datuje do 14. století. Prvním majitelem hradu byl Beneš z Wartenberka. Poté hrad často měnil svého majitele, aby v 16. století přišli Lobkovicové, kteří hrad rozšířili o celou jižní část včetně hospodářských budov s pivovarem.

Roku 1635 hrad vyhořel a dlouho dobu chátral, aby ho později zakoupil rod Netolických. Nyní je hrad v rukou šlechtického rodu Kinských, kteří se o hrad spolehlivě starají a neustále ho opravují.

Nepřemožitelné hradby hradu Kost.

Prohlídkové okruhy

Hrad Kost v současné době nabízí 6 zajímavých tématických okruhů. Jedná se o okruhy s tématikou rodu Kinských, středověké mučírny, spojený okruh (Rod Kinských a Mučírna), zkrácený okruh a okruh Z pohádky do pohádky s krásnou princeznou Karolínou. Posledním okruhem pak je tak trochu strašidelná prohlídka s katem Heřmanem, který vás zasvětí do nevděčného katovského řemesla.

První nádvoří hradu.

Současní majitelé

Hrad Kost dnes patří bratrům Giovannimu a Piovi Kinským, kteří mají trvalé bydliště v Itálii, ale do České republiky velmi často jezdí. K tomuto účelu se zřídila společnost Kinský dal Borgo, která se o rodinný majetek rodiny Kinských v České republice stará.

Vývoj hradu a jeho architektura

V roce 1349 byl hrad postaven v gotickém slohu. První radikální přestavba hradu začala už po roce 1370. Další velká přestavba proběhla v roce 1524, kdy hrad Kost dostal renesanční háv. V 16. století ještě byly k hradu postaveny hospodářské budovy. Po roce 1635 dochází k chátraní objektu. Později je hrad využíván jako centrum hospodaření celého panství.

Akce na hradě

Pravidelné akce na hradě jsou vždy na začátku dubnu a koncem října, kdy se otevírá a končí turistická sezóna. Obě velké akce mají název: „Od gotiky po baroko.”

K hradu vede hned několik turistických tras krásnou přírodou Českého ráje.

V těchto dnech se na hradě Kost dostaví velké množství sokolníků, pouličních kejklířů a romantických šermířů v dobových kostýmech. Je to nevšední zážitek nejenom pro oči, ale také pro žaludek, protože kuchařky v černé kuchyni nabízejí k ochutnání skvělé koláče a buchty.

Kromě šermířských zápasů také uvidíte i sokolníky, kteří vypouštějí dravé ptáky k letům a následnému bleskovému útoku na umělou kořist.

Zajímavosti v okolí

Hrad Kost se nachází v Českém ráji, takže doporučuji navštívit zejména místní nádherné a dechberoucí pískovcové skály. Z místních přírodních krás ještě navštivte  Komárovský rybník nebo historické město Sobotku s památkovou zónou, které vévodí nádherný zámek Humprecht.

Závěr

Hrad Kost patří k nejkrásnějším českým hradům. Majestátný hrad s mohutnými stěnami budí respekt po staletí. Jeho ikonická podoba se stala kulisou nejedné z pohádek. Pohádkou procházku s prohlídkou si teď můžete užít i vy.

 

Diskuze ke článku

0/100