Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Točník průvodce – Akce, mapa a tajná místa

Hrad Točník najdete kousíček od obce Žebrák ve Středočeském kraji. Jedná se o královský hrad, který je v současné době ve vlastnictví státu.

Hrad Točník se představuje

Národní kulturní památka Hrad Točník, se se nachází na úzkém hřbetu, který je součásti významné geologické lokality.

Cestu do hradního kopce vám však zpříjemní krásný pohled na třešňový sad. Na samotném gotickém hradě vás pak čeká příjemná toulka jeho dějinami i řada zajímavých kulturních akcí.

Gotický hrad Točník je opravdu monumentální

Zajímavá erbovní galerie

Hrad Točník je skvělou ukázkou vyzrálého středověkého stavitelského umění, prolnutého prvky mladších stavebních úprav.

Za pozornost stojí především sgrafitová výzdoba purkrabského paláce. K nevšedním detailům také patří kamenná erbovní galerie, kde mimo jiné spatříte erb římského císaře nebo erb českého krále.

Interiéry královského paláce

Expozice o hradní architektuře

Koho zajímá hradní architektura, ten by neměl minout zdejší expozici, která popisuje typologii hradní architektury v prostorách bývalé sakristie.

Expozice názorně ukazuje na zajímavých modelech hrad Točník jako novou tvář architektury, která vznikla v době českého krále Václava IV.

Hrad Točník tvoří opravdu rozlehlý areál

Nejzachovalejší souhradí

Hrad Točník je situován v těsné blízkosti hradu Žebrák, což je české unikum. To, že oba gotické hrady stojí de facto vedle sebe, stávají se v Čechách nejenom raritou, ale zároveň jde o nejmajestátnější a dodnes nejzachovalejší souhradí na našem území.

Vnitřní části hradu

Další nová patra

Na hradě Točník je nově zpřístupněno čtvrté a páté patro Královského paláce. Stalo se tak po generální rekonstrukci krovu a střechy a vybudování zcela nového přístupového schodiště z venkovní části hradu.

V gotických kobkách žije mnoho netopýrů

Kopie historického jeřábu

Technickou zajímavostí hradu je, že na vnější fasádě Královského paláce uvidíte repliku středověkého šlapacího jeřábu, který byl použit k vyzdvižení dřevěných trámů a břemen pod střechu paláce, když byl opravován krov Královského paláce.

Hlavní brána do hradu

Hradní medvědi Martin a Agáta

Roku 2013 se v Žatci narodila medvíďata. Jednalo se o Agátu a Martina. Po svém zrození žila medvíďata nějakou dobu u pana Chaloupky, který s nimi natáčel úspěšný dětský pořad „Méďové na cestách“.

Od podzimu roku 2013 našla medvíďata svůj nový domov v opraveném medvědíně pod hradem Točníkem, kde jsou oblíbenou atrakcí pro všechny návštěvníky hradu.

Detail oprav hradu z roku 1395

Otevírací doby hrad Točník

Hrad je otevřen od května do konce října. V letní sezóně je to ve dnech úterý – neděle od 9:00 do 18:00 hodiny.

Hrad Točník tvoří souhradí s hradem Žebrák

Točník vstupné

Základní vstupné do hradu je 110 korun, přičemž děti zaplatí 60 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Hrad Točník závěr

Točník je nádherný středověký hrad. Opravdu monumentální a po všech stranách zajímavý. Pro krásný výhled musíte vyšlápnout kopec a spoustu schodů. Je to zkrátka hrad jako ze snu a je radost ho navštívit. Návštěvu hradu Točník si rozhodně nenechte ujít. Dálnice D5 vede mimochodem asi jenom 2 kilometry od hradu. Možná budete mít cestu kolem.

Diskuze ke článku