Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Prachovské skály u Jičína – Mapa, ubytování, vstup, okruhy

Toto nádherné skalní město se nachází zhruba 10 kilometrů severozápadně od města Jičín v Královéhradeckém kraji. Prachovské skály jsou nejznámější částí Českého ráje a ideálním místem pro všechny příznivce horolezectví.

Vznik Prachovských skal

Prachovské skály vznikly z usazenin dávných pískovců, slínovců a opuk. To vše začalo před 23 milióny let, kdy přes křídové horniny pronikla malá vulkanická tělesa.

Prachovské skály nabízí mnoho krásných cest

Ta přispěla k rozrušení celistvosti plošiny, která se začala vlivem větru a vody rozkládat na jednotlivé skalní útvary, věže a sloupy. Skalní bloky Prachovských skal jsou vysoké okolo 40 metrů.

Prachovské skály jsou vysoké až 40 metrů

Nejnavštěvovanější místa

Hojná síť turistických značek vás provede hlubokými roklemi, úzkými stržemi a tajemnými úžlabinami.

Na vršcích pískovcových skal vás pak čekají četné vyhlídky a kouzelná zákoutí.

Je to ráj horolezců

Mezi nejzajímavější místa patří kupříkladu Americká sluj, vyhlídka Českého ráje či vyhlídka profesora Hekena.

Ve slunných letních dnech se znavení turisté mohou také vykoupat v přírodním koupališti U Pelíška.

Prachovské skály mají spoustu nádherných vyhlídek

Okruhy Prachovských skal

  • Velký okruh vás zavede na zajímavá místa Prachovských skal a nejpoutavější cestu mezi bizarními skalními masívy.
  • Pro méně náročné turisty doporučuji kratší Malý okruh, který je 1,5 kilometrů dlouhý. Ten vede krásným prostředím Císařské chodby a narazíte zde na 2 vyhlídky, odkud je úchvatný výhled do okolí.

Okruh si samozřejmě můžete nakombinovat i podle svého vlastního uvážení. My vám doporučujeme vydat se směr na rozcestí Nad Fortnou a na Vyhlídku Šikmou věž. Je to nádherná cesta, na kterou míří jenom malá část návštěvníků.

Malý nebo velký okruh Prachovskými skalami

Prachovské skály mapa

Doporučujeme otevřít si Prachovské skály na Mapy.cz. Mapy jsou velmi detailní, můžete je mít i v mobilu a vždy vám perfektně poradí.

Parkoviště a turistická chata

Trasy pro kočárky

Trasa pro kočárky vás pro změnu dovede na čertovu kuchyni a k rozcestí U buku, který však už zde nestojí. Odtud můžete pokračovat po červené turistické trase od Křížkovského vyhlídky až po vyhlídku Pechovu.

Nazpět se sice musíte vrátit stejnou cestou, ale opakování je matka moudrosti. Dbejte však na to, aby váš kočárek byl spíše sportovní. S kočárky se rovněž nevydávejte na schodiště turistických tras, kde byste velmi brzy narazili na zcela neschůdné úseky!

Prachovské skály u Jičína jsou úchvatné

Červená turistická trasa

Středem skal vede atraktivní červená turistická trasa, po které se dostanete k turistické chatě. Červená trasa taktéž prochází kolem vyhlídek včetně Císařské chodby. Je to také nejoblíbenější trasa a proto v krásné letní dny může trochu připomínat i pěší dálnici.

Prachovské skály jsou součástí Českého ráje

Vysněné místo pro turisty i horolezce

V třicátých letech minulého století bylo území prohlášeno za přírodní rezervaci a v roce 2002 je celá rezervace součástí Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Nachází se tu ruiny středověkého hradu Pařez a četné vyhlídky. Z lesa se vynořují gigantické pískovcové skály, mezi kterými se můžete procházet po úzkých cestičkách a strmých schůdkách.

Příroda dovede být uchvacující

Prachovské skály jsou též nejstarší místem pro horolezce. Střed se může honosit romantickým skalním městem se štíhlými vysokými věžemi a pilíři, mezi kterými jsou hluboké a strmé rokle.

Náš tip
Prodlužte si výlet o návštěvu nedalekého hradu Trosky.

Pohled z výšky

Prachovské skály ubytování

V Prachovských skalách a okolí jsou poměrně velké možnosti ubytování. My vám můžeme doporučit například hotel Brada nebo Parkhotel Skalní město.

Červená turistická cesta skrz Prachovské skály

Turisté si oblíbili Prachovské skály už dávno

Prachovské skály závěr

Prachovské skály jsou opravdu nádherné a jedinečné místo. Na okraji Českého ráje a krásného historického města Jičín se ukrývá tento unikátní přírodní skvost. V naší zemi je mnoho krásných míst, ale takto nádherných je opravdu jenom zlomek z nich.

Prachovské skály a okolí jsou dokonalým místem na výlet. Pro rodiny, pro páry a snad i pro seniory. Tady se opravdu není o čem bavit, protože sem se musíte vydat!

Diskuze ke článku