Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Trosky v Českém ráji – Průvodce, vstupné, mapa, akce

Hrad Trosky je zřícenina hradu, která se nachází na stejnojmenném kopci v Libereckém kraji v okrese Semily. Trosky jsou symbolem Českého ráje a hojně navštěvovaným hradem.

Popis hradu respektive zříceniny

Z velkolepého hradu Trosky zbyly do současné doby pouze ruiny, nicméně i tyto ruiny jsou krásným svědectvím doby dávno minulé. V současné době se zřícenina hradu může pyšnit oběma věžemi, které byly v minulosti vystavěné na nepřístupné vysoké skále.

Majestátní zřícenina hradu Trosky v Českém ráji

Menší obranná věž, která se jmenuje „Baba,“ stojí na nižší skále a ční nad okolním terénem ve výšce zhruba 47 metrů. Druhá vyšší věž, která má název „Panna,“ stojí na vyšší skále a vyčnívá nad okolní terén ve výšce 60 metrů.

Vrchol hradu se nachází v nadmořské výšce 488 metrů nad mořem.

Celkový pohled na hrad je opravdu úžasný, užít si ho může každý

Z historie hradu

Se stavbou hradu se začalo na konci 14. století. Zakladatel hradu byl Čeněk z Vartenberka. Po jeho smrti připadl hrad českému králi Václavu IV. V roce 1398 získal hrad od českého krále Ota z Bergova a po něm zdědil Trosky jeho syn – Ota z Bergova mladší. Během husitských válek byl hrad obležen, nicméně nebyl dobyt.

Osobnosti spjaté s hradem

Mezi významné majitele hradu patří Jan Lexa z Ahrentalu, který hrad v 19. století koupí od Valdštejnů.

Jeho syn Alois započal v roce 1841 stavět točité schodiště, jímž chtěl zpřístupnit věž Pannu. Tímto chvályhodným činem chtěl věž zpřístupnit jako vyhlídku do dalekého okolí, nicméně v roce 1843 umírá a schodiště nebylo dokončeno.

Výhled z jedné z věží

Tajemné trosecké podzemí

Hrad Trosky ukrývá mnohá tajemství. Jedním z nich je hradní podzemí, které se nachází za vstupním otvorem, kde je prostora až pět metrů široká. V této prostoře se ukrývá jeskyně, která se nejprve zužuje a poté ústí ve skalní rozsedlinu, z níž odbočují tři chodby.

První dvě chodby jsou zavalené, nicméně třetí chodba dále pokračuje a jeví známky lidské činnosti. V této chodbě se nachází i tzv.“podpisová skála“ s vyrytými podpisy těch, kteří toto tajemné místo v minulosti navštívili.

Krásný letní detail hradu Trosky

Hrad Trosky a jeho okolí

V nedalekém okolí hradu Trosky se nacházejí překrásné rybníky, skalní města a přírodní rezervace. Účelem těchto přírodních rezervací je zejména ochrana ohrožených nebo zvláště chráněných rostlin a živočichů. Celá oblast je protkaná velkým množstvím turistických cest a cyklostezek, která vás zavedou přímo k turisticky vyhledávaným a atraktivním cílům. Český ráj je vůbec protkán neuvěřitelně hustou sítí stezek pro pěší i cyklisty.

Hrad Trosky je krásný v každém světle

Těsně pod hradem se potkává zelená a modrá turistická stezka. Modrá vede z obce Borek pod Troskami, kde se nachází vlaková zastávka.

Na jižní straně kopce se nachází velké placené parkoviště. Na něj vede cyklostezka a rovněž tady končí i červená turistická „Zlatá stezka Českého ráje.“

Výhled z hradu na krajinu Českého ráje protkanou cyklostezkami i turistickými trasami

Vstupné a otevírací doba na hrad Trosky

Základní vstupné do hradu činí 90 korun. Děti a senioři zaplatí 60 korun. Rodinná vstupenka vyjde vaší peněženku na 230 korun. Prohlídka hradu je bez průvodce. Hrad Trosky je přístupný široké veřejnosti od počátku dubna do konce října.

Hrad Trosky závěr

Trosky jsou jedním z nejznámějších hradů, respektive zřícenin v Česku. To že se dochovalo jenom torzo vůbec nevadí. Obě věže poskytují nezapomenutelné výhledy a celkově jsou Trosky romantickou památkou, která stojí za vidění.

 

Diskuze ke článku

0/100