Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Záhřeb zajímavosti, památky i počasí – Průvodce hlavním městem

Záhřeb je hlavní město Chorvatska, které je politickým, hospodářským a kulturním srdcem celé země. V současné době má Záhřeb okolo 700  000 obyvatel.

Poloha města Záhřeb

Záhřeb leží uprostřed krásných lesů a parků mezi horou Medvednicou a řekou Sávou. Je to středoevropská metropole, ve které si mísí kultura západní i východní Evropy.

Centrum Záhřebu je opravdu malebné.

Záhřeb se představuje

Záhřeb je pěkné historické město, který se může pochlubit 20 zajímavými muzeí, 16 divadly a 350 knihovnami. Ve městě sídlí také velké množství institucí a univerzita. Hlavním městem Chorvatska je od roku 1991.

Krátká historie Záhřebu

V minulosti zde byly dvě samostatná středověká města. Jedno se jmenovalo Kaptol a druhé Gradec. V roce 1242 dostal Gradec privilegium svobodného královského města. Až v roce 1850 se obě města spojila v jeden velký celek. Během socialistické Jugoslávie se město rozrostlo o nový Záhřeb, což je roszáhlé sídliště v jižní části města za řekou Sávou.

Záhřeb je hlavní město Chorvatska

Hlavní památky Záhřebu

Mezi nejvýznamnější památky Záhřebu patří honosná katedrála sv. Štěpána, pitoreskní kostel sv. Marka, stará věž Lotrščak a budova Národního divadla.

Chorvatská metropole je celkově městem mnoha muzeí a zajímavých památek. Dnes si představíme některá muzea, parky, náměstí a ukážeme si i záhřebskou zoologickou zahradu.

Katedrála sv.Štěpána

Hlavní památkou Záhřebu je impozantní katedrála, která se celým jménem jmenuje Katedrála Nanebevzetí Panny Marie, svatého Štěpána a svatého Ladislava. Je to symbol města, který najdete v městské části Kaptol.

Katedrála Sv. Štěpána v Záhřebu

Katedrála byla postavena už ve 12. století, nicméně až v 19. století získala důstojné neogotické průčelí a přibyla k ní druhá věž. Chorvati ji vnímají nejenom jako duchovní, ale i kulturní centrum celého Chorvatska.

Horní Město

V Horním Městě, které se chorvatsky řekne Gornji Grad, byste měli určitě navštívit nejkrásnější náměstí Záhřebu, které se jmenuje náměstí sv. Marka. Stojí zde také stejnojmenný katolický kostel, který byl postaven už ve 13. století. Pozoruhodná je zejména jeho střecha tvořená barevnými taškami z 19. století, které jsou srovnány tak, že vytváří dva velké erby – chorvatský a záhřebský.

Věž Lotrščak

Bílou věž Lotrščak najdete u horní stanice lanové dráhy. Věž pochází ze 13. století a je takovou pomyslnou bránou do historického Horního Města. Z horního patra věže, které je přístupné veřejnosti, budete mít překrásný výhled na celý Záhřeb.

Národní divadlo

Chloubou Záhřebu je rovněž budova Národního divadlo, což je velká a okázalá budova sytě žluté okrové barvy. Počátek stavby této velké budovy se datuje do roku 1895, najdete ho na rozsáhlém náměstí maršála Tita. Zhlédnout zde můžete baletní, operní nebo činoherní představení.

Důležitá budova v Záhřebu

Městské muzeum

Prohlídku Záhřebu byste měli začít v Městském muzeu, které najdete na ulici Opatička číslo 20. Muzeum je umístěno do bývalého kláštera klarisek a je docela rozsáhlé, takže si na něj udělejte čas aspoň dvě hodiny.

Muzeum mapuje dějiny města od jeho založení až po současnost. Mezi rozmanitou škálou předmětů nechybějí městské veduty, vojenské uniformy, erby a mapy. Mezi nejpěknější exponáty patří bezesporu dřevěné makety Záhřebu v různých velikostech, které názorným způsobem ilustrují, jak Záhřeb vypadl v minulosti.

Galerie starých mistrů

Pro milovníky obrazů doporučuji navštívit Galerii starých mistrů, která sídlí v novorenesanční budově Akademie výtvarných umění a věd. V 10 síních budete moci obdivovat obrazy od italských, německých, vlámských a francouzských malířů. Mezi nejvzácnější obrazy místní Galerie starých mistrů patří obraz Sv. Šebestián od Vittora Carpaccia nebo dílo Adam a Eva od florentského malíře Mariotta Albertinelliho.

Pohled na hlavní náměstí

Náměstí bána Jelačiće

Náměstí bána Jelačiće je hlavní záhřebské náměstí, které se nachází v samém centru města. Náměstí dominuje velká jezdecká socha bána Jelačiće, který vládl zemi v 19. století. Náměstí je nejenom středobod Záhřebu a také hlavní uzel tramvajové dopravy.

Maksimir Park a Záhřebská ZOO

Maksimir park je největší záhřebský městský park, který byl založen koncem 18. století v hustém lese. Velkou zásluhu na založení zeleného parku měl šlechtic a biskup Maksmilijan Vrhovec, na jehož počest dostal park své jméno.

Park byl upraven ve stylu anglických rozlehlých romantických parků. Pro příznivce zvířat pak doporučují navštívit záhřebskou ZOO, kterou najdete v samotném parku na adrese Zoološki vrt Zagreb BB,10000. Zahrada se rozkládá na ploše 7 hektarů a vstupné do ZOO činí 30 kun.

Centrum Záhřebu

Hřbitov Mirogoj

Na závěr prohlídky hlavního města Chorvatska si udělejte malý výlet na hřbitov Mirogoj, který je od centra města vzdálen čtyři kilometry. Jedná se o jeden z nejkrásnějších hřbitovů v Evropě.

Zvláště za pozornost stojí překrásné novorenesanční podloubí s pohřebními komorami. Kromě skvostného podloubí si ještě všimněte přepychových pomníků věhlasných chorvatských sochařů a kameníků.

Hřbitov Mirogoj

Záhřeb a jeho okolí

Obrovskou zajímavostí je především pohoří Medvednica na severní straně Záhřebu. Krásný kus přírody je protkán neuvěřitelně hustou sítí stezek a vyhlídek. Na nejvyšší hoře Sljeme (1.033 m.n.m.) je dokonce velký lyžařský areál. Je to kus opravdu úžasné přírody, který uspokojí každého cyklistu a nebo turistu.

Okolí Záhřebu - pohoří Medvedica

Záhřeb závěr

Záhřeb je krásné město s mnoha zajímavými památkami a neopakovatelnou atmosférou. Navíc je to jedna z metropolí, která doposud stojí stranou největšího zájmu turistů. Do Paříže, Londýna nebo Barcelony jezdí každý. Ale podívat se do Záhřebu… to je opravdová stylovka jenom pro ty kdo vědí. Buďte mezi těmi osvícenými a nenechte si Záhřeb ujít ani vy.

 

Diskuze ke článku

0/100