Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hardegg v Rakousku – Výlet na hrad i vyhlídku

Hardegg je malá rakouská obec, která se nachází v okrese Hollabrunn v Dolním Rakousku. V obci, kde se rovněž nachází velkolepý stejnojmenný hrad, žije zhruba 1300 obyvatel.

Obec Hardegg se představuje

Pohraniční obec Hardegg leží v překrásné přírodě kolem řeky Dyje. Obec je součásti Národního parku Thayatal a s českou stranou ho spojuje most přes řeku Dyji. Nadmořská výška obce je 309 metrů a nejvýznamnější památkou obce je majestátní středověký hrad z 12. století.

Městečko Hardegg

Historie

Historie Hardeggu je neodmyslitelně spjata s místním nedobytným hradem, který byl postaven již ve 12. století. Za stavbou mohutného hradu stojí páni z rodu von Plain.

Město Hardegg pak vzniklo jako typické podhradí. Postupem času Hardegg bohatl, protože městečko bylo centrem řady řemesel.

Pohled na romantické hradby hradu Hardegg

Velká rána pro Hardegg přišla v roce 1764, kdy město zničil velký požár. Další velká rána pak přišla po roce 1948, kdy došlo k uzavření hranic s tehdejším Československem.

Památky Hardeggu

Sakrální stavby

Obec se může pochlubit menšími sakrální stavby. Za pozornost stojí především místní katolický kostel, který je zasvěcen sv. Vítu. Gotický kostel byl postaven v první polovině 13. století. V podzemních prostorách gotického kostela se nalézá hrobka, do níž bylo pohřbeno několik generací pánů z Hardeggu.

Celá obec je hezky malebná

Pod kostelem stojí kruhová kostnice z roku 1160. Kostnice měl univerzální charakter, protože její spodní prostor sloužil jako kostnice, zatímco horní prostor byl využíván k bohoslužebným účelům.

Hrad Hardegg

Hlavní památkou Hardeggu je grandiózní hrad, který nadchne všechny příznivce mohutných nedobytných hradů. V současnosti je hrad otevřen veřejnosti a v rámci placené komentované prohlídky můžete v útrobách hradu vidět výstavu, která je věnována mexickému císaři Maxmiliánu Habsburskému.

Interiér hradu Hardegg

Hrad je situován na geniálním místě. Byl totiž postaven na protáhlém příkrém svahu, který ze dvou stran obtéká řeka Dyje. Geniální poloha hradu dělá z této středověké pamětihodnosti překrásné místo pro vyhlídky do okolního kraje.

Výlety do okolí

V okolí Hardeggu můžete vyrážet do Národního parku Thayatal, který byl vyhlášen v roce 2000. Rozprostírá se na ploše 14 kilometrů čtverečních a spolu s Národním parkem Podyjí vytváří jedinečné chráněné území, které se rozkládá v Rakousku i České republice.

Velká hodovní síň na hradu Hardegg

Cyklistika kolem Hardeggu

Národní park Thayatal nabízí velké množství značených cyklotras, které vedou přes hraniční přechody Podmyče – Felling, Čížov – Hardegg a Hnanice – Retzbach.

Hardegg závěr

Hardegg je coby kamen dohodil, za českými hranicemi. Dlouhé roky sem nebyl snadný přístup, o to víc by si měl člověk vážit, že dnes je. Výlet na hrad Hardegg a stejnojmenného městečka je jedním z nejlepších nápadů, co můžete na Jižní Moravě udělat.

 

Diskuze ke článku

0/100