Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Autovlak Praha – Poprad, Košice v roce 2022 průvodce

S půjčením vozu na vysněné dovolené je spojena celá řada komplikací a rizik. Jednou z možností, jak se cizím autopůjčovnám zdaleka vyhnout, je vzít si do vlaku vlastní auto a jezdit s ním v zahraničí. Autovlak vám to umožní.

Zdroj fotografií: Hana Hořáková https://hanahorakovacz.rajce.idnes.cz/

Autovlak v České republice

Cestování po drahách nabízí zajímavou službu přepravy osobního vozu nebo motocyklu do vybraného místa určení. Z České republiky můžete využít autovlaky pouze na Slovensko. K dispozici jsou tři tratě: z Prahy do Košic, z Prahy do Popradu a Tater a z Prahy do obce Humenné.

Autovlak pojme až 30 aut

Jak autovlak funguje?

Autovlak je skvělá věc pro ty, kteří neradi řídí na delší distance, a především nechtějí trávit čas za volantem v nočních hodinách. Autovlak u nás nabízejí pouze České dráhy.

Jak tato služba funguje? S autem si najedete na speciálním nádražním terminálu na upravený vagón. Vlakový personál vám pak připevní váš naložený vůz k vagónu kovovými držáky a vy si můžete jít lehnout do lůžkového vozu.

Autovlak zatím jezdí pouze na Slovensko

Jak vypadá objednávka autovlaku?

Při objednávání přepravy autovlakem musíte zaslat své jméno, příjmení, SPZ a druh auta, jeho výšku, šířku a délku.

Řazení aut před nájezdem do speciálního vagónu

Při samotné přepravě auta ve vlaku pak budete potřebovat osvědčení o registraci auta a doklad totožnosti. Pracovníci Českých drah s vámi sepíší při nakládce zprávu o stavu vozu, kterou budete mít při sobě.

Na nádraží je vše připraveno – jízdní pruhy pro řazen aut, parkoviště, ale i pomyslný metr, který prakticky otestuje, jestli vaše auto není příliš vysoké a do speciálního vagónu se vejde.

Příprava auta před „naložením“

Před „naložením“ jsou auta nafilmována kvůli možnému poškození a pozdějším reklamacím. Sami pak musíte u auta sklopit zpětná zrcátka, dát pryč anténu, případně vypojit alarm, aby se vám nevybila baterie.

Maximální kapacita autovlaku u Českých drah je 30 vozidel. Na dolní plošinu vagónu mohou auto o maximální výšce 1,55 metru, na horní plošinu se vlezou vozidla do výšky 2 metrů.

K dispozici je samozřejmě i parkoviště

Ceny

Z Prahy do Košic se ceny pohybují od 2.088 korun na osobu a vůz. Jedná se o jednosměrnou cesta tam a v této ceně máte k dispozici rovněž lůžko v lůžkovém voze. Jednosměrná jízdenka z Prahy do Popradu pak vyjde od 1905 korun.

Výhody autovlaku

Autovlak je především pohodlný. Na dlouhých cestách se nemusíte zbytečně stresovat za volantem vozu, ale užijete si bezstarostnou jízdu ve vlaku, ve kterém můžete navíc přespat.

Zatímco vy v klidu a v pohodlí lůžkového kupé cestujete, váš automobil se veze ve vlaku ve speciálním vagonu s vámi a ráno do něj zcela odpočatí můžete nasednout a pokračovat v cestě.

Samotné nakládání aut přes rampu

Autovlaky u našich sousedů

V Německu a v Rakousku můžete rovněž využít přepravu aut ve vlaku. V Německu se dá kupříkladu využít služba přepravy auta na železniční trase Düsseldorf – Verona, kterou poskytuje firma Urlaubs-Express. Rakouské dráhy ÖBB pro změnu nabízejí převoz vozů z německého Düsseldorfu do Innsbrucku.

Autovlak závěr

Autovlak nabízí velmi originální možnost cestování, o které asi spousta lidí ani neví. Přitom je to velice příjemná záležitost a troufám si říct, že ani ceny nejsou přemrštěné. Pro poznávací dovolenou na Slovensku je to opravdu ideální možnost, kterou letos asi využije více lidí, než kdy jindy.

Diskuze ke článku