Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vltava je s 430 km nejdelší řeka České republiky

Řeka Vltava je nejdelší českou řekou, která má své důležité a významné místo v kultuře a umění českého národa. Za všechny jmenujme symfonickou báseň od Bedřicha Smetany nebo bronzovou sochu Alegorie Vltavy od Josefa Václava Pekárka.

Řeka Vltava se přestavuje

Nejdelší česká řeka má svůj pramen na Šumavě pod Černou horou v nadmořské výšce 1 172 metrů nad mořem. Celková délka pramene měří 430,2 kilometrů.

Vltava se vlévá do Labe u Mělníka. Na svém toku protéká Vltava mnohými českými městy, takže se právem stává nejznámější a nejcitovanější českou řekou.

Vltava na horním toku

Vltava je nejoblíbenější řekou i pro vodáky

Tok Vltavy od pramene po Budějovickou pánev

Od soutoku se Studenou Vltavou se jméno nejdelší české řeky jmenuje pouze „Vltava“. Po několika kilometrech se tok zastaví na vzdutí naší největší vodní nádrže Lipno.

Pod přehradou protéká přes Čertovy proudy, které patří k velmi náročným vodáckým úsekům u nás.

Vltava je krásná a romantická

Pak řeka protéká nádherným historickým Vyšším Brodem, pitoreskním Rožmberkem nad Vltavou a uchvacujícím historickým jádrem Českého Krumlova. Poté se Vltava krásně točí přes okraje Blanského lesa a skrz České Budějovice vtéká do Budějovické pánve.

Tok Vltavy od obce Hluboká nad Vltavou po Mělník

Od překrásné jihočeské obce Hluboká nad Vltavou pak začíná tzv. Vltavská kaskáda, což je řada vodních nádrží Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Kamýk a Slapy.

Na Vltavě zažijete i spoustu zábavy

Pod vodní nádrží Vrané, protéká Vltava hlavním městem České republiky Prahou a pokračuje svou vodní pouť přes Kralupy nad Vltavou až do středočeského Mělníka, kde se vlévá do Labe v nadmořské výšce 155 metrů nad mořem.

Vltava v Českém Krumlově

Vyhlídková místa na Vltavě

Na řece Vltavě je několik úžasných vyhlídek. Mezi ty nekrásnější patří vyhlídky, které najdete mezi hrázi na přehradě Štěchovice a hrázi na Slapské přehrady. Lépe dostupné vyhlídky objevíte na východním břehu.

Na horním toku je spousta jezů

Hned ta první se jmenuje Smetanova vyhlídka, kterou najdete blízko obce Třebsín, Jméno vyhlídky připomíná českého hudebního skladatele Bedřicha Smetanu, jehož výhled do překrásného údolí inspiroval při komponováni symfonické básně Vltava.

Velmi známá je také vyhlídka Máj.

Další pohled na Vltavu v létě

Jedno z mnoha krásných míst na Vltavě

Přehrady na Vltavě

Na Vltavě se nachází několik přehrad, přičemž ta nejznámější je zřejmě přehrada Lipno, která má rozlohu 48,7 kilometrů čtverečních. Jedná se vůbec o největší vodní nádrž v České republice, která zároveň slouží k rekreačním účelům.

Soutok Labe a Vltavy u Mělníka

Doprava na Vltavě

Doprava na Vltavě má v současné době především turistický ráz. Největší oblibě se těší výletní plavby z Prahy na Slapy nebo z Prahy do Mělníka. Vyhlídkové výletní plavby jsou rovněž možné na přehradách na Lipně, na Orlíku nebo ve Slapech.

Mělník a Vltava v noci

Vltava závěr

Vltava je řekou řek. Těžké hledat větší a důležitější řeku v naší zemi. Přitom u nás pramení i další velké řeky jako Labe nebo Odra, která mají mnohá jiná nej. Přesto Vltava v našich srdcích zůstává jako ta hlavní řeka. Ta největší česká řeka.

Diskuze ke článku