Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Plešné jezero průvodce autem, kočárkem i mapa

Plešné jezero je velké jezero, které se nachází na české straně Šumavy. Jezero je situované v okrese Prachatice v Jihočeském kraji.

Jeho název je pojmenován podle hory Plechý, pod kterou se jezero rozkládá v nadmořské výšce 1.089 metrů nad mořem.

Plešné jezero se představuje

Plešné jezero, které má rovněž přezdívku Balvanité, se nachází na svahu hory Plechý, což je nejvyšší vrchol české části Šumavy.

Pohled na Plešné jezero z vrcholu Plechý

Rozloha jezera činí 7,5 ha a největší hloubka této přírodní vodní plochy je 18,3 metrů. Na délku má jezero 540 metrů, na šířku pak 150 metrů. Voda z jezera pak teče Jezerním potokem do řeky Vltavy.

Krásy Plešného jezera

První průzkum jezera byl v 16. století

Podle historického záznamu bylo Plešné jezero poprvé prozkoumáno 6. června roku 1567.

Za tímto prvním odvážným průzkumem stál rožmberský regent Jakub Krčín z Jelčan. Jezero bylo později použito k napájení Schwarzenberského plavebního kanálu, který najdete v obci Jelení Vrchy.

Informační tabule u Plešného jezera

Vznik jezera

Jezero vzniklo po postupném ústupu ledovce, který za sebou zanechal čtyřiceti metrovou čelní morénu a působivou jezerní stěnu vysokou 250 metrů.

Josef Rosenauer, stavitel Schwarzenberského kanálu, utěsnil přirozenou morénu jezera, zvětšil ji hrází o výšce zhruba 2,5 metrů, do které nechal zabudovat výpustná stavidla.

To umožnilo upravovat podle potřeby vodu v jezeře, které se stalo primární zásobárnou vody pro dopravu dříví ve Schwarzenberském kanále.

Plešné jezero je krásné v každém ročním období

Zajímavosti kolem jezera

Plešné jezero bylo 13. srpna roku 1868 svědkem vzácné návštěvy prince Jana Nepomuka ze Schwarzenberku.

Od této památné návštěvy je při nižším stavu vody k vidění pamětní kámen, který upozorňuje na tuto návštěvu budoucího majitele a vlastníka panství.

Výlet si sem můžete udělat i s kočárkem

Překrásný výhled do okolí

Vysoko nad jezerem na skalní stěně najdete pozoruhodný 14,5 metrů vysoký žulový památník básníka Alberta Stiftera, který ve svém díle opěvoval krásy a nádhery Šumavy.

Z vrcholu této skalní stěny je čarovný výhled na celé jezero a dech beroucí okolní horskou krajinu.

Jezero je ledovcového původu a je přísně chráněno

Plešné jezero s kočárkem

K Plešnému jezeru není problém se dostat kočárkem. Vede sem poměrně kvalitní asfaltová cesta. Nejlepší cesta vede z obce Jelení po modré až na křižovatku Hlučina potok (2,3 km), dál cesta pokračuje po zelené až k jezeru (delší 4 km). Převýšení celé trasy je cca 200 metrů, největší stoupání je uprostřed, jinak trasa stoupá velmi pozvolně.

Plešné jezero napájí Schwarzenberský plavební kanál

Jak se k jezeru dostanete

K jezeru se dostanete po zelené značce, která vede z Nové Pece nebo z osady Jelení. Z osady Jelení je to k jezeru celkem 6,5 kilometrů. Cesta z Nové Pece vám ukáže krásnou majestátní šumavskou krajinu.

Část trasy vede také vede kolem Schwarzenberského plavebního kanálu, který měří celkem 44 kilometrů.

V okolí Plešného jezera je tak krásně!

Flóra a fauna

Z flóry je potřeba jmenovat především zelené řasy, které se vyskytují na hladině jezera. Z fauny je pak zapotřebí vyzdvihnout korýše skákavku, který se vyskytuje pouze zde.

Plešné jezero mapa

Mapa Plešného jezera a okolí na Mapy.cz.

Plešné jezero závěr

Plešné jezero je opravdu nádherný kousek přírody. Jezero je sice menší, než Černé nebo Čertovo jezero, ale v mnohém je předčí svou krásou. Výlet k jezeru navíc můžete spojit s výstupem na horu Plechý. Jezero je spojeno se spoustou zajímavostí, které jsme vám rádi prozradili v tomto článku.

Diskuze ke článku