Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nejvyšší hory Šumavy – Velký Javor a Plechý

Šumava se rozprostírá na českém, německém a rakouském území. V obou částech země jsou nádherné lesy, příroda a také dvě nejvyšší hory Šumavy.

Na té české straně je nejvyšší horou Šumavy vrchol Plechý, na té německé pro změnu vrchol Velký Javor. Oba majestátní kopce si dnes podrobně představíme.

Pohled z vrcholu hory Plechý

Nejvyšší hory Šumavy představení

V tomto článku si představíme obě nejvyšší hory Šumavy. Obě rozhodně stojí za výlet. Dalších zajímavých hor je tady samozřejmě více – třeba Poledník s 1.315 metry, ale o tom si něco řekneme v jiném článku.

Památný kříž na hoře Plechý

Vrchol Plechý – Nejvyšší hory Šumavy (Česko)

Plechý je nejvyšší vrchol Šumavy na území České republiky, který měří 1.378 metrů nad mořem. Jeho vrchol najdete na státní hranici se sousedním Rakouskem a hrdě se pne nad Plešným jezerem.

Nejvyšší hory Šumavy a okolní divoké lesy

Stifterův památník

Na úpatí hory při turistické stezce nemůže minout Stifterův památník, který zde stojí na vzpomínku významného a důležitého básníka Šumavy Adalberta Stiftera, který se narodil v nedaleké Horní Plané. Od básníkova památníku se nabízí překrásný pohled na jezero.

Turistické trasy

Z české strany hor se dá na vrchol Plechý vyjít po značené žluté turistické značce od Plešného jezera.

Romantická lesní cestička uprostřed Šumavy

K jezeru se pak nejpohodlněji dostanete po zelené turistické značce z Nové Pece u Lipna. Vrchol Plechý se dá rovněž zdolat po červené stezce, která vede z malé osady Nové Údolí a vede přes hraniční horu Třístoličník, Trojmeznou a Trojmezí.

Je to trasa, která měří 15 kilometrů. Ze samotného vrcholu hory však nečekejte široké a krásné výhledy do okolí, protože hora je v současnosti zcela zarostlá vysokými a statnými stromy.

Je to doslova ráj na zemi

Přírodní zajímavosti

Na jižním úbočí hory se majestátně tyčí do výše 211 metrů skalní stěna, kterou tady kdysi dávno vytvořil ledovec.

Jedná se o důležitý geomorfologický útvar, který je jednou z nejvzácnějších součástí zdejší nádherné a dech beroucí přírodní rezervace.

V blízkosti karového prahu Plešného jezera se rozkládá velmi rozsáhlé kamenné moře tvořené statnými, mrazovým zvětráváním rozpukanými velkými kameny hrubozrnné žuly.

Vrchol Velký Javor – Nejvyšší hory Šumavy (Německo)

Velký Javor, který se německy jmenuje Großer Arber, měří 1.456 metrů nad mořem, takže se jedná o nejvyšší horu Šumavy na německé straně.

Nejvyšší hory Šumavy - Velký Javor

Vrchol Velkého Javoru najdete na pomezí Čech a Bavorska a bývá proto rovněž plným právem nazýván „Král Bavorského lesa“.

Nádherný výhled z vrcholu

Z vrcholu Velkého Javoru je překrásný výhled na celý Bavorský les. Z ostrohu Großer Seeriegel je konkrétně krásný výhled na jih a na východ.

Velký Javor je také oblíbeným zimním střediskem

Přímo pod ostrohem pak leží Velké Javorské jezero a dále na jih je velmi dobře vidět Roklan, Luzný a při krásném počasí i pompézní rakouské Alpy. Směrem na východ je pro změnu úžasný výhled na bavorskou Železnou Rudu a českou Železnou Rudu.

Zimní středisko

Velký Javor je rovněž významným lyžařským střediskem. Na vrchol hory vede také kabinková lanovka, dvě sedačkové lanovky a tři vleky.

Kam jinám vyrazit na Šumavě? Rozhodně doporučujeme Čertovo a Černé jezero.

Nejvyšší hory Šumavy závěr

Jak vidíte, tak s nejvyšší horou Šumavy to není úplně jednoduché a klidně za ni můžete označit jak český Plechý, tak německý Velký Javor. Jde jenom o úhel pohledu. Každopádně obě hory jsou zajímavé a nabízí nádhernou přírodu a výšlapy.

Diskuze ke článku