Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pula Chorvatsko – Průvodce městem, koloseum, pláže

Pula je největší město na Istrii, které je plné starobylých památek a turistických atrakcí. Zde je malý bedekr toho nejzajímavějšího, co v Pule můžete na vlastní oči vidět.

Pula v číslech

Pulu najdete na samém jihu Istrie v nadmořské výšce 30 metrů na mořem. Je významným přístavním městem na břehu Jaderského moře a v současné době má okolo 57 000 obyvatel.

Celková rozloha města je 70 kilometrů čtverečních, přičemž hustota zalidnění je zde 815 obyvatel na kilometr čtvereční.

I když je Pula největším istrijským městem, tak není jeho správním střediskem. Znak města je žlutý kříž na zeleném poli.

Malebné uličky Puly

Příjezd do Puly

Do Puly můžete přijet autem, autobusem, letadlem, vlakem i lodí. Cesta autem trvá z Prahy do Puly zhruba 10 hodin.

Do Puly vede od slovinských hranic dálnice A8 a z chorvatské Rijeky dálnice A9. Na všech dálnicích na Istrii se platí mýto.

Pula je velmi starobylé město

Města a letoviska Istrie

Kromě tohoto článku pro vás máme průvodce nejzajímavějšími městy Istrie:

Butiky a obchody

Hlavní pěší zóna vede v historickém centru Puly z náměstí Portarata přes Sergicajevu ulici k Fóru. Tuto ulici roubí malé obchůdky se suvenýry a butiky s oblečením a botami.

Své pevné místo tu však mají rovněž krámky s lokálními potravinami, klenotnictví a kiosky se zmrzlinou.

Z Fóra se dostanete do Kandlerovy ulice, kde si pro změnu můžete prohlédnout prodejní galerie s uměleckými předměty.

Okolní pláže a příroda jsou úchvatné

Centrum Puly

Hlavní centrum Puly se nachází na náměstí Forum. Zde najdete nádhernou radnici s podloubím a pohanský Augustův chrám. Na Foru je také největší koncentrace restaurací, barů a kaváren.

V letních měsících se zde konají koncerty pod otevřeným nebem. Nachází se zde také infocentrum a velké množství penzionů a luxusních apartmánů, které jsou situované v nádherných historických domech benátského stylu.

Malebné uličky v centru města Pula

Amfiteátr v Pule – Koloseum

Amfiteátr je zdejší památkou číslo jedna. Velmi připomíná římské Koloseum. Je to nejznámější a největší historický objekt Puly. Každý turista se zde buď na několik minut zastaví, nebo ji přímo navštíví.

Amfiteátr v Pule - zdejší Koloseum

Obojí stojí zato, ale přesto doporučuji důkladnější návštěvu této antické památky, protože se jedná o šestou nejzachovalejší stavbu svého druhu na světě. Svým způsobem je to architektonický kolos, neboť na délku měří 133 metrů a na šířku 105 metrů.

V antických časech své největší slávy pojala až 20 000 diváků, kteří zde mohli sledovat zejména drsné gladiátorské zápasy. V pozdějších dobách našla využití pro neméně drsné rytířské turnaje.

V současné době je kapacita amfiteátru 5 000 diváků a konají se zde hlavně velké koncerty a divadelní představení. V Aréně rovněž najdete malé muzeum, které se zabývá vinařstvím.

Chrám v chorvatské Pule

Augustův chrám

Další starobylou památkou Puly je Augustův chrám, který je vůbec nejstarší dochovanou stavbou na území Chorvatska.

Pohanský chrám byl vystavěn během prvního století po Kristu za panování římského císaře Augusta. V pozdější době byla stavba využívána jako křesťanský kostel a později jako sýpka.

V současnosti slouží jako muzeum drobných antických předmětů a soch, které vřele doporučuji navštívit.

Setmění ještě vylepší atmosféru Puly

Sergiův oblouk

Třetí památku, kterou byste v Pule neměli opominout, je Sergiův oblouk. Tento vítězný oblouk byl původně součástí mohutného opevnění Porta Aurea, které bylo během rozšíření města zcela zbořeno.

Sergiův oblouk v Pule

Sergiův oblouk byl ozdobným a honosným prvkem městských hradeb, takže nebyl nakonec zbourán, ale ušetřen jako cenná památka na dobu, která velmi dbala na vznešenost a krásu všech budov ve městě.

Hlavní náměstí v Pule se k večeru zaplní lidmi

Akvárium Pula

Mezi hlavní atrakce města patří městské akvárium, které sídlí v někdejší vojenské pevnosti Verudela, kterou najdete na vrcholu stejnojmenného poloostrova.

Uvnitř pevnosti, která má 3 patra, najdete vkusně instalované velké i malé nádrže, ve kterých uvidíte fascinující podmořskou faunu a floru. K nejzajímavějším exponátům barevného akvarijního světa patří velká nádrž s žralokem.

Překrásná je zde rovněž i nádrž kouzelných medúz. Ve sklepních prostorách pevnosti je rovněž terárium.

Pula nabízí i tajemná místa

Seznamte se s Istrií

Pláž Amber

Pláž Amber je jedna z nejatraktivnějších pláží v Pule, kterou najdete v turistické oblasti Verudela, která je situovaná na západní straně poloostrova.

Od historického centra Puly se pláž nachází přibližně 4 kilometry a může se pochlubit modrou vlajku, která se uděluje pouze plážím, které jsou perfektně čisté a mají pestrou nabídku služeb.

Pula je také důležité přístavní město

Město Pula závěrečné shrnutí

Pula je nádherné město a jedno z významných center poloostrova Istrie. Tuto oblast vám celkově můžeme na dovolenou doporučit. Je to poměrně blízko Česka. Moře je čisté a teplé, je tu spousta památek, vysoká úroveň služeb i dalších atrakcí pro turisty. Dovolenou v Pule si rozhodně nenechte ujít!

Diskuze ke článku