Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Počasí na Istrii – Aktuální i dlouhodobá předpověď

I když Istrie leží na severu Chorvatska, tak počasí na Istrii není příliš rozdílné od ostatních části země. Svědčí o tom průměrná celoroční teplota v přímořské Pule, kde průměr přesahuje 14 stupňů Celsia.

Příjemné středozemní počasí

Podnebí nad Istrií je středozemní s dostatkem příjemných slunečných dnů. Během letních měsíců převažují vysoké teploty, které průměrně šplhají až k 23 stupňům Celsia, přičemž srážek je zde minimum.  Během dne je běžně přes 30 stupňů Celsia.

Počasí na Istrii – Aktuální i dlouhodobá předpověď

Jarní a podzimní měsíce jsou zde rovněž velmi příjemné, neboť jsou ve znamení vlídného počasí s teplotami v rozmezí 12 až 19 stupňů Celsia. V jarních a podzimních měsících však zde čekejte četnější srážky než je tomu v létě.

Zimní období bývá na Istrii mírné, protože průměrné teploty se pohybují kolem 7 stupňů Celsia. Zima je zde však vlhká, platí to zejména pro vnitrozemí, protože zde je více kopců a hor.

Moře je na Istrii teplé a čisté

Teploty moře

Počasí na východní i západní straně pobřeží ovlivňuje Jaderské moře, které je ohřívané teplým proudem ze Středozemního moře. Díky tomuto teplému proudu dosahuje teplota moře u Istrie v letních měsících okolo 25 stupňů Celsia.

Teplota vody v zimě je 12 stupňů Celsia. Značný vliv mají rovněž větry. Letní vítr mistral mírně moře ochlazuje, zatímco zimní vítr bóra je studený a suchý.

Ta romantika za to stojí

Teploty ve vnitrozemí

Istrijskému vnitrozemí převládá mírné kontinentální podnebí, platí to především pro pohoří Čičarija a Učka. Průměrné letní teploty se zde pohybují kolem 20 stupňů Celsia.

V nejvyšších polohách těchto pohoří je však zdejší průměrná teplota pouze okolo 10 stupňů Celsia. V zimním období průměrná teplota klesá mezi 0 až -2 stupni Celsia. Na horách je zhruba od Vánoc do Velikonoc sněhová pokrývka.

Západy slunce jsou na Istrii nádherné

Kdy se vydat na Istrii

Pokud se chystáte na pobyt na Istrii, zaměřte se zejména na osvědčené jarní a letní měsíce.

Počasí v dubnu a květnu je zde ideální především pro milovníky turistiky a výletů na zajímavá turistická místa.

Už od prvních červnových dnů však lze na istrijském pobřeží strávit příjemnou rekreaci plnou opalování a koupání se v moři a venkovních bazénech.

Rekreační sezóna graduje v červenci a v srpnu, avšak ještě celé září se u moře dá dokonale prožít poslední teplé sluneční paprsky. Vždycky před cestou doporučuji sledovat aktuální předpověď počasí na konkrétní oblast na Istrii.

Měsíc Průměrná teplota vzduchu Měsíční úhrn srážek
Leden 4 stupně Celsia 36 mm
Únor 6 stupňů Celsia 33 mm
Březen 8 stupňů Celsia 36 mm
Duben 14 stupňů Celsia 31 mm
Květen 18 stupňů Celsia 39 mm
Červen 24 stupňů Celsia 49 mm
Červenec 27 stupňů Celsia 27 mm
Srpen 26 stupňů Celsia 21 mm
Září 22 stupňů Celsia 35 mm
Říjen 17 stupňů Celsia 26 mm
Listopad 10 stupňů Celsia 34 mm
Prosinec 6 stupňů Celsia 44 mm

Istrie rozhodně stojí za pozornost

Průměrná teplota vzduchu a deštivé srážky

Z celkového výčtu vyplývá, že nejteplejší měsíc na Istrii je červenec, zatímco nejchladnější leden. Dále pak, že nejdeštivější měsíc je měsíc červen, zatímco nejméně zde naprší v srpnu.

Nejlepší počasí má Istrie v červenci a srpnu

Sluneční dny

Co se týče slunečních dnů, tak vyhrává měsíc srpen, kdy je na Istrii celkem téměř 18 dní zcela slunečních, na druhém místě je červenec s 13 dny, na třetím místě pak září s 10 dny. Nejméně slunečních dnů je pak na Istrii měsíc prosinec s 3 dny.

Počasí na Istrii závěr

Počasí je po celý rok velmi vlídné, bez větších extrémů v létě i zimě. Nejlepší doba pro návštěvu jsou samozřejmě letní prázdniny. Počasí je velmi podobné zbytku chorvatského pobřeží. Snad jenom tu prší o trochu častěji.

☀️ Více o počasí? Přečtěte si třeba o předpovědi Meteocentrum.

Diskuze ke článku