Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Umag Chorvatsko – Průvodce městem tenisu a pohodové dovolené

Umag je přístavní město, které na mapě Istrie najdete na severozápadní straně tohoto slunného chorvatského poloostrova.

Umag je středně velké město na Istrii, které má starobylé historické jádro a je situované mezi dvěma mělkými zálivy, přičemž severnější záliv je domovem velkých i malých jachet, které zde mají útulný přístav.

Přístav v městě Umag

Umag v číslech

Umag je důležitým přístavem na břehu Jaderského moře a v současné době má téměř 13 000 obyvatel, takže je co do počtu obyvatel 4. největším městem Istrijské župy.

Celková rozloha města je 87 kilometrů čtverečních, přičemž hustota zalidnění je zde 148,3 obyvatel na kilometr čtvereční.

Vlajka města má vyobrazeného žlutého lva na modrém poli, který stojí na dvou bílých věžích.

Město Umag žije tenisem

Více o Istrii

Další zajímavé články, vám představí poloostrov blíže.

Příjezd do města Umag

Do chorvatského města Umag se nejlépe dostanete autem po vlastní ose. Cesta autem trvá z Prahy do Umagu zhruba 9 hodin.

Téměř celou cestu pojedete po dálnici. Z dálnice pak sjedete u slovinského města Koper a pak už pojedete po silnici E751, která vás dovede až do Umagu.

Stari grad

Prohlídku Umagu musíte začít v historickém jádru města, kde je koncentrováno nejvíce místních památek, turistických zajímavostí, restaurací, kaváren a barů.

Stari grad tedy Staré město se nachází na malém poloostrově mezi dvěma zálivy.

Hlavní náměstí je nejhezčí částí historického centra Umagu

Staré město se může pyšnit středověkou zástavbou s křivolakými úzkými uličkami, které vás určitě nadchnou. Dochovaly se zde rovněž části středověkých hradeb, které dodávají městu svěží historický ráz.

Lapidarium

Lapidarium je městské muzeum, které najdete na ulici Trg sv. Martina 1 na samém konci poloostrova. V tomto nevelkém městském muzeu, které je umístěno v historické obranné věži z přelomu 13. a 14. století, najdete zajímavé archeologické a numismatické sbírky.

Součásti muzea je rovněž lapidárium, kde uvidíte četné kamenné artefakty z dob dávno minulých.

Hlavní nákupní třída města Umag

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Peregrina

Hlavním kostelem Umagu je kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Peregrina, který  stojí v historickém centru města na náměstí Trg slobode.

Kostel byl postaven v 18. století a je v barokním slohu. Hned vedle kostela se tyčí samostatně stojící zvonice, která je vysoká 33 metrů a je pro turisty dobrým orientačním bodem.

Centrum má prostě svojí atmosféru

Kostel sv. Rocha

Na další historický kostel krásného vzhledu narazíte na ulici Trgovačka. Jedná se o renesanční kostel z počátku 16. století. Když vejdete dovnitř katolického kostela, tak si povšimněte malovaného dřevěného stropu, který rozhodně stojí za fotku.

Koncertní léto

Milovníci vážné hudby mohou v Umagu vyrazit na některý z kvalitních koncertů v rámci každoroční akce Koncertní léto, která probíhá v krásném prostředí farního kostela sv. Pelegrina.

Ještě, že centrum Umagu není velké. Tady se neztratíte.

Pelegrin je patronem města

Svatý Pelegrin je patronem města, takže mezi nejznámější bujaré lidové veselice zde patří tzv. fešty, které právě oslavují svatého Pelegrina.

Významný tenisový turnaj

Město Umag je známé nejen jako přívětivé přímořské letovisko na Istrii ale taktéž jako místo pořádání tradičního tenisového turnaje ATP Croatia Open, který se hraje na antukovém povrchu.

Jedná se o mužský mezinárodní turnaj s označením 250 a v minulosti zde vyhráli například tenisté jako Dominic Thiem z Rakouska, Andrej Rublov z Ruska nebo domácí elitní hráč Marin Čilič, který už také ve své kariéře vyhrál jeden grandslamový turnaj.

Další pohodový pohled na přístav

Vinařské město

Umag je nejenom baštou rybářů, ale také vinařů. Najdete zde největší vinné sklepy na Istrii, takže pokud jste milovníkem vinného moku.

Okoštujte zde především víno Malvazija, což je kvalitní suché bílé víno, jež má na oko příjemnou slámově žlutou barvu se zelenkavými odlesky.

Pláže

Pláže v městečku Umag jsou z velké části kamenité a skalnaté. Jedna z mála písečných pláži se nachází blízko turistického areálu Stella Maris. Zde je rovněž vstup do vody velmi pozvolný, takže se jedná o ideální pláž pro rodiny s malými dětmi.

Nedaleko od turistického areálu Stella Maris je navíc vybudované přírodní koupaliště s mořskou vodou, v podobě umělé laguny. Vše je obklopeno příjemným borovicovým lesíkem, kde je možné se ukrýt před ostrým sluníčkem.

Měst a a letoviska Istrie

Máme pro vás průvodce nejzajímavějšími městy poloostrova:

Nebo si rovnou přečtěte náš ultimátní průvodce Istrií! Doporučujeme

Umag závěrečné shrnutí

Výhodou Umagu není jenom to, že je to nejbližší chorvatské město u moře. Je to prostě hezké a pohodové místo. Staré historické jádro doslova dýchá atmosférou, i když je nutné přiznat, že ho trochu hyzdí nevzhledný hotel Kristal.

Na druhé straně města se nachází moderní přístav s krásnou čtvrtí Punta, kam míří většina dovolenkářů.

Velké hotely, chaty, apartmány nebo kemp. Každý si vybere ubytování podle svého gusta a peněženky. Na Umagu mám obrovsky rád hlavně rozmanitost jeho pláží. Skály, oblázky, písek. Mají tady zkrátka vše!

Služby jsou také na úrovni a najdete tu vše, co budete pro dovolenou potřebovat. A nemyslím si, že by byl Umag přecpaný turisty. Já jsem zde byl uprostřed srpna a lidí bylo tak akorát.

Diskuze ke článku