Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Moravský kras – Mapa CHKO, ubytování, jeskyně

Moravský kras najdete v severní části Jihomoravského kraje. Tato u nás nejlépe vyvinutá krasová oblast leží v geomorfologickém celku Drahanská vrchovina a může se pochlubit velkým množstvím jeskyň a zejména světoznámou propastí, která se jmenuje Macocha.

Chráněna krajinná oblast Moravský kras

Od roku 1956 je část Moravského krasu Chráněnou krajinnou oblastí. Pokrývá nejcennější části Moravského krasu a celková výměra této chráněné lokality je 94 km2. V Chráněné krajinné oblasti Moravského krasu se velmi dobře daří netopýrům a sokolu stěhovavému, který se zde vrátil po padesáti letech.

Krásná příroda moravskéh krasu

Největší přírodní zajímavosti

Mezi nejzajímavější přírodní zajímavosti Moravského krasu patří především jeskyně a propast Macocha.

Kateřinská jeskyně

V této jeskyni v minulosti sídlil člověk starší doby kamenné a bylo tu rovněž nalezeno několik koster medvědů hnědých. Do jeskyně vejdete vchodem ve tvaru gotického portálu. V samotné jeskyni stojí pak za pozornost Hlavní dóm, což je vůbec největší prostor v celém Moravském krasu. Dóm měří na délku 97 metrů, na šířku pak 44 metrů a na výšku 20 metrů.

Moravský kras je plný jeskyní a zajímavých skalních útvarů

Jeskyně Balcarka

Jeskyně Balcarka se pro změnu pyšní nejbohatší krápníkovou výzdobou v Moravském krasu. Zvláště za pozornost stojí Přírodní chodba, což je vůbec jedna z nejpěknějších podzemních chodeb v České republice. Dále zde najdete pozoruhodné kruhové propasti, kterým se říká Rotundy.

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou vůbec největší jeskyně na našem území. Při prohlídce této jeskyně se určitě nebudete nudit. Uvidíte zde obrovské podzemní propasti, překrásné dlouhé chodby i dechberoucí krasovou výzdobu.

Propast Macocha

Propast Macocha je nejlákavější přírodní zajímavost Moravského krasu. Jedná se o největší propast ve střední Evropě, která dosahuje hloubky 138,5 metrů. Dno propasti je od roku 1914 součástí komentované prohlídky veřejnosti přístupných Punkevních jeskyní v Moravském krasu.

Propast Macocha a výhled dolů

Vlastní propast pak můžete obdivovat ze dvou vyhlídkových můstků. Jeden můstek se nachází ve výšce 138 metrů nade dnem a druhý můstek je umístěn ve výšce 90 metrů nade dnem. Od Dolního můstku směřuje k Punkevním jeskyním půvabná turistická stezka.

Historické památky v oblasti

Nejzajímavější památkou v Moravském krasu je katolický poutní kostel v obci Sloup.  Jedná se o barokní kostel Panny Marie Bolestné, který byl postaven na konci 18. století.

Moravský kras je protkaný kilometry turistických stezek

Kostel, který má světle modrou fasádou, je také známým mariánským poutním místem. Hlavní pouť se zde koná každým rokem v pátek před Květnou nedělí. Pokud se na půdorys kostela podíváte z nějakého okolní kopce, tak zjistíte, že má tvar želvy.

Moravský kras závěr

Moravský kras je opravdu zajímavým kouskem naší země, který stojí za návštěvu. Možná jsem trochu sentimentální, ale i mě ovlivnila jeho návštěva s rodiči z doby, kdy jsem byl ještě malý kluk. Až tak silně se mi všechny ty jeskyně a nádherná příroda zaryla pod kůži. Naše země má mnoho krásných koutů, ale neváhám tvrdit, že tento je opravdu výjimečný a unikátní.

 

Diskuze ke článku

0/100