Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Bouzov – Akce, otevírací doba, vstupné, pohádky

Hrad Bouzov je pohádkově krásný hrad, který najdete nedaleko Loštic v Olomouckém kraji. Gotický hrad Bouzov je jeden z nejkrásnějších hradů v České republice, který je oblíbeným místem tuzemských i zahraničních turistů.

Z historie hradu Bouzov

Hrad Bouzov spatřil světlo světa již na počátku 14. století. Prvním držitelem hradu byl Búz z Búzova. Nejslavnějším majitelem hradu pak byl jistě český král Jiří z Poděbrad, který se zde také pravděpodobně narodil. Jiří z Poděbrad pak postoupil hrad svému stoupenci Zdeňkovi Kostkovi z Postupic.

Hlavní nádvoří hradu Bouzov

Dalším významným majitelem hradu je Řád německých rytířů, který vlastnil hrad do roku 1939. Po druhé světové válce válce byl hrad zkonfiskován a od roku 1945 byl ve správě Národní kulturní komise, kterou v roce 1994 nahradila státní příspěvkové organizace Státní hrad Bouzov.

Výhled z hradu Bouzov do krajiny

Architektonická podoba hradu

Současnou romantickou podobu získal hrad po dlouhé přestavbě, která proběhla v letech 1895 – 1910. Projekt celé rekonstrukce vypracoval Georg von Hauberisser na základě přesných požadavků arcivévody Evžena Habsburského, což byl zároveň velmistr Řádu německých rytířů a mecenáš celé přestavby.

Bouzov je opravdu majestátný a romantický hrad

Interiér hradu Bouzov

Interiér hradu

Hrad je plně vybaven mobiliářem, který pochází z privátních sbírek arcivévody Evžena Habsburského a ze sbírek Řádu německých rytířů. Nejcennější částí hradu je novogotická kaple, která je vybavená vkusným gotickým oltářem.

V této kapli také najdete náhrobní kameny řádových mistrů z let 1395 až 1515. Další zajímavou části hradu je hradní zbrojnice, která  je vybavena pěknými ukázkami tehdejších zbraní.

Tady někdy prý straší Bílá paní

Bílá paní na hradě Bouzov

Na romantickém hradě Bouzov není vše růžové a krásné. Občas prý tady straší. Za vše prý může tajemná Bílá paní, která občas spustí poplašné zařízení nebo uprostřed noci hraje na klavír.

Většinou se ukazuje v nejstarší části hradu a její zjevení jsou popisovány různě, nejčastěji však buď jako ženská figura zahalená do jemného bílého závoje či jako pouhý světelný kužel.

Podle pověsti má její zjevení být předzvěstí něčího brzkého odchodu ze života, nebo velkého neštěstí nějakého příslušníka šlechtického rodu.

Bouzov je u návštěvníků velmi oblíbený

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 170 Kč. Děti a senioři zaplatí 120 Kč. Kromě základního okruhu nabízí hrad Bouzov také speciální výstup na věž Hlásku, odkud uvidíte hrad z jeho ptačí perspektivy. V rámci výstupu na věž uvidíte i pokoj hlásného nebo zajímavé kachlové muzeum. Hrad Bouzov je přístupný veřejnosti od dubna do konce října.

Závěr o hradu Bouzov

Hrad Bouzov je na první pohled majestátným a typickým hradem. Co naplat, že mnoho z jeho romantických prvků vzniklo, až v 19. století. To už dnes vlastně ani není tak důležité – to hlavní je, že kousek od Olomouce stojí hrad jak vystřižený z pohádek a doby rytířských soubojů a vy byste si ho tak rozhodně neměli nechat za žádnou cenu ujít.

 

Diskuze ke článku

0/100