Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dalešická přehrada – Koupání, ubytování, parník

Dalešická přehrada – najdete na mapě České republiky na Vysočině v okrese Třebíč. Jedná se o přečerpávací vodní dílo, který bylo postavené na středním toku řeky Jihlavy.

Dalešická přehrada má 2 vodní nádrže, přičemž hlavní nádrž je situovaná u Kramolína, přečerpávací pak u Mohelna. Dalešická přehrada patří k největším přehradám na Moravě a maximální hloubka dosahuje někde až 85,5 metrů.

Krásná romantická zátoka

Historie přehrady

Přehrada byla postavena v dobách normalizace, konkrétně mezi lety 1970 až 1978. Hlavním účelem výstavby této velké moravské přehrady byl zdroj technické vody pro nedalekou jadernou elektrárnu Dukovany. Dalším účelem stavby tohoto vodního díla je vyrovnávání stavu vody v řece Jihlavě.

Rozkvetlé břehy kolem Dalešické přehrady

Po Dalešické přehradě jezdí běžně parník

Lodní doprava a Dalešická přehrada

Dalešickou přehradu můžete obdivovat také z paluby lodě. Jedná se o krásný zážitek, protože z lodě můžete vidět některé scenérie, které ze souše prostě neuvidíte. Využít k tomuto účelu můžete pravidelnou lodní dopravu, která jezdí mezi 5 zastávkami. Konkrétně se jedná o zastávky Kramolín – Dalešice – Autokemp Wilsonka – Třesov – Koněšín.

Lodní doprava je v provozu od dubna do října. Přepravní loď se jmenuje Horácko a pojme i 20 jízdních kol. Cena lodního lístku je 130 korun, za kolo pak zaplatíte 30 korun.

Kemp na Dalešické přehradě

Okolí přehrady

Okolí přehrady je malebné a stojí určitě za důkladný průzkum. Nádheru přehrady podtrhují staré ruiny dvou středověkých hrádků, Kozlova a Holoubka.

Především z kopce Kozlova je úžasný pohled na přehradu, která tvoří obří zákruty. Okolí Kozlova je rovněž bohaté na lesy, jimiž jsou vysoké stráně hustě zarostlé.

Přehrada je v současné době zejména rájem rybářů, kteří zde mohou v poklidu relaxovat a chytat ryby. Přehrada se rovněž stala domovem pro některé ohrožené druhy zvířat, takže ohleduplní turisté zde mohou vidět labutě, volavky, orly nebo divoké kačeny.

Dalešická přehrada nabízí mnoho krásných míst

Koupání

Koupat se v Dalešické přehradě je možné pouze v autokempu a Koněšíně. Autokemp se jmenuje Wilsonka a je v provozu od května do září. Kemp se nachází 1 kilometr jihovýchodně od obce Hartvíkovice a je ideálním místem pro pestré sportovní aktivity či víkendovou rekreaci. Kemp je obklopen smíšenými lesy a ubytovat se můžete v chatkách nebo obytných maringotkách.

Louky kolem přehrady v létě zaplní davy turistů

Tip na originální výlet

Nedaleko od Dalešické přehrady se nachází mohelenská hadcová step, která patří k nejznámějším stepím v České republice. Žije zde například 285 druhů pavouků, kteří zde mají ideální podmínky pro život. Přístup do stepi je možný pouze po značených cestách, nicméně dobře vybudovaná naučná stezka Vás provede prakticky celou stepí.

ZDalešická přehrada závěr

Dalešická přehrada je unikátní technické dílo. Běžného člověka, ale zaujme spíše krásou okolní přírody, které opravdu stojí za to. Strmé skalní stěny se řítí do hlubin, romantická zákoutí zase doslova lákají k relaxaci. Návštěva Dalešické přehrady je zkrátka hodně dobrý nápad.

 

Diskuze ke článku