Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jaderná elektrárna Dukovany – Zajímavosti, exkurze, všechny dostupné informace

Jaderná elektrárna Dukovany leží v kraji Vysočina v trojúhelníku mezi obcemi Dukovany, Slavětice a Rouchovany. Jedná se o nejstarší jadernou elektrárnu v České republice, která byla uvedena do provozu v roce 1985.

Jaderná elektrárna Dukovany se představuje

Jaderná elektrárna Dukovany je důležitým tuzemským výrobcem elektřiny a dlouhodobě pokrývá zhruba 20 % z celkové spotřeby elektřiny v naší zemi.

Jaderná elektrárna Dukovany je bezemisním zdrojem elektřiny a při výrobě nevyrábí žádné skleníkové plyny. Plánovaná životnost elektrárny se odhaduje zhruba na 30 let.

Vstup do jaderné elektrárny Dukovany

Historie stavby elektrárny

S přípravami vybudování elektrárny se začalo v roce 1974. Postupně byly vybudované všechny 4 bloky 440MW, přičemž ten poslední byl uveden do provozu v roce 1987.

Jaderná elektrárna Dukovany je velmi ekologický zdroj

Stinnou stránkou výstavby jaderné elektrárny bylo zrušení 3 vesnic, které stály na katastrech, na kterých byla stavba realizována.

V současnosti patří mezi nejúčinnější energetické zdroje Skupiny ČEZ, což je druhý největší výrobce elektřiny v České republice.

Jaderná elektrárna Dukovany panorama

Model reaktoru v infocentru

Technické parametry

V dukovanské elektrárně jsou v provozu tlakovodní reaktory, které mají projektové označení VVER 440/213.

Elektrárna má dva hlavní výrobní bloky, ve kterých jsou celkem 2 reaktory. Celkový výkon elektrárny je 2040MW.

K jaderné elektrárně ještě patří Vodní dílo Dalešice, které slouží jako velká zásobárna chladicí vody. Vodní dílo pojme celkem 114 miliónů metrů krychlových vody.

Unikátní řez elektrárnou v Dukovanech

Infocentrum

Infocentrum nabízí zajímavé interaktivní exponáty, které vám dají nahlédnout do chodu jaderné elektrárny.

Nejprve se posadíte do moderního kinosálu s prvotřídní audiovizuální technikou a dozvíte se základní informace o jaderné energetice v kostce.

Dukovany jsou spolehlivým zdrojem elektrické energie

Pouze u strohé teorie ale nezůstane, vše si můžete záhy otestovat a vyzkoušet. Čeká vás tady například procházka cesty paliva od A do Z. Zevrubně se při ní obeznámíte s výrobním blokem i se samotným jaderným reaktorem, který je mimo jiné složen z 312 palivových kazet a 37 regulačních kazet.

Vysoké napětí u elektrárny Dukovany

Online prohlídky

Pokud nechcete infocentrum v Dukovanech navštívit osobně, můžete se na chod jaderné elektrárny podívat prostřednictvím virtuální prohlídky, která je k dispozici na oficiálním webu jaderné elektrárny.

Elektrárna Dukovany je spolehlivá i v zimě

Otevírací doba a ceny

Otevírací doby infocentra je celoroční. V letních měsících je zde otevřeno každý den od 9 do 17 hodiny odpolední. Všechny prohlídky jsou zdarma, přičemž doba prohlídky je zhruba dvě hodiny.

Jaderná elektrárna Dukovany závěr

Jaderná elektrárna Dukovany je naprosto unikátní technické dílo. Skoro bych řekl, až nedoceněné. Elektrárna funguje dlouhé desetiletí a produkuje mnoho čisté elektrické energie! Je dobré ji poznat blíže navíc, když je to v dnešní době skutečně možné. Právě proto bychom vám chtěli návštěvu Jaderná elektrárna Dukovany doporučit!

Diskuze ke článku