Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dolský Mlýn – Nádherné místo z pohádek, které musíte vidět!

Dolský Mlýn najdete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé v národním parku České Švýcarsko. Mlýn se nachází zhruba 1,5 kilometrů od obce Kamenická Stráň a 3 kilometry od obce Jetřichovice.

Dějiny Dolskýho Mlýnu

Nyní se již jedná o zříceninu trojkolového mlýna a pily, která pochází z roku 1515. Mlýn se používal především pro obilí, které si sem přicházeli umlít hospodáři z okolních přilehlých obcí.

Dolský mlýn měl hned 3 kola

Mlýn se skládal ze tří mlýnských kol, přičemž jedno kolo pohánělo pilu a další dvě mlecí zařízení. Dolský mlýn byl majetkem benešovského panství.

V roce 1696 si mlýn zakoupil Jan Kryštof Pohl a ve správě této rodiny byl až do roku 1910.

Cesta směrem k Dolskému Mlýnu

Popis budovy

Původní budova mlýna byla během let mnohokráte přestavována. Barokní podobu obdržel v roce 1727.

Mlýn byl plně funkčnído roku 1814, pak se činnost mlýna hojně omezovala, protože po říčce Kamenici se plavilo dřevo, takže nemohla být do mlýna naháněna tolik potřebná voda.

Tehdejší majitelé však mlynáři poskytli povolení k výrobě piva a kořalky, takže z mlýna se částečně stala palírna.

Kolem Dolského Mlýna je takřka magický les

Turistická atrakce

Po roce 1881 začal provoz plavby na malých lodích Srbskokamenickou soutěskou, která ležela mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí.

Mlýn se z čistého nebe stal velmi populárním výletním místem. Tady se potkávají turistické trasy a směrem po proudu objevíte malý můstek ze začátku 20. století. Jde o první železobetonovou stavbu v tehdejším Rakousku-Uhersku.

Mlýn je sice zříceninou, ale je chráněn jako kulturní památka

Po druhé světové válce objekt chátrá

Po ukončení druhé světové války byl Dolský mlýn definitivně opuštěn a začal pustnout. V současné době jsou k vidění pouze ruiny obvodových zdí.

Z původního mlýnu se zachovalo pouze zlomek obvodových zdí. Nyní se jedná o kulturní památku.

Krásný celkový pohled na Dolský Mlýn

Co je v okolí mlýna zajímavého?

Při návštěvě Dolského mlýna se určitě podívejte na zhruba 500 metrů vzdálený památný strom. Jedná se o krásný smrk, který je vysoký 27 metrů a obvod kmene měří kolem tří metrů. Smrk je přibližně 180 let starý.

Jak se k Dolskému mlýnu dostanete?

Nejsnáze se k Dolskému mlýnu dostanete z obce Jetřichovice. Z této obce půjdete po dobře udržované lesní cestě zhruba 3 kilometry pohodlné chůze.

Natáčelo se zde mnoho pohádek včetně slavné Pyšné princezny

Dolský mlýn v českém filmu

Dolský mlýn je populární i u českých filmařů. Natáčela se zde veleúspěšná pohádka Pyšná princezna od českého režiséra Bořivoje Zemana. V pohádce můžete Dolský mlýn ještě vidět s náhonem.

Dalším filmem, který se zde točil, byla v roce 2008 pohádka Peklo s princeznou od režiséra Miloslava Šmídmajera.

Mlýn je přístupný zdarma (i ve vnitř) po celý rok

Vstupné a otevírací doba

Dolský mlýn je veřejnosti přístupný bez omezení. Vstup do okolí mlýna je zdarma.

Dolský Mlýn závěrečné shrnutí

Zřícenina Dolského Mlýna je nádhernou památkou, už jenom cesta sem vás pohladí po duši – hluboký, čistý les. Je to opravdu zážitek. Dolský Mlýn už je sice rozpadlý, ale pořád se jedná o krásné až magické místo. Má opravdu výjimečné genius loci. Je radost tady pobýt. Dolský Mlýn je perlou Českého Švýcarska. To musíte vidět!

Diskuze ke článku