Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Radhošť průvodce horou – Počasí, Radegast i webkamera

Moravská hora Radhošť se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a měří 1129 metrů nad mořem.

Jedná se o nejzápadnější vrcholek Radhošťské hornatiny a nabízí překrásné výhledy především na celé Beskydy, Valašsko a Jeseníky. Nejbližším větším městem od Radhoště je pak Rožnov pod Radhoštěm, který je od hory vzdálen šest kilometrů.

Krásný pohled na krajinu z Radhoště

Radhošť a pohanský bůh Radegast

Hora Radhošť byla odnepaměti spojována s pohanským uctíváním boha večerní oblohy Radegasta.

Podle dávné pověsti nechali jeho velkou modlu na vrcholu hory odstranit křesťanští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu v devátém století pro Kristu prý na Radhošť zavítali.

Výlet zvládnou i aktivní senioři

Podzemní chodby pod Radhoštěm

Pod Radhoštěm je celá řada zajímavých podzemních chodeb, které podle starých legend ukrývají Radegastovu bájnou svatyni a cenné zbojnické poklady.

Podle písemných pramenů se nejčastěji píše o třech vstupech do podzemí – Cyrilce, Radochově studni a Volařce. Podzemní chodby v minulosti hojně využívali především místní pastevci. Stavěli si své praktické koliby přímo nad vchody do podzemí nebo v jejich bezprostřední blízkosti.

Nádherné chaty na vrcholu Pusteven

Stavby na Radhošti

Na vrcholu hory je několik pozoruhodných staveb, které stojí za pozornost. Předně je to pěkná dřevěná kaple sv. Cyrila a Metoděje, která je ověnčená krásnou kopulí byzantského typu a nádhernou střechou ze šindelů.

Kaple je vůbec nejvyšší položenou kaplí na území České republiky.

Dále je tu k vidění sousoší obou věrozvěstů, kříž a televizní vysílač. Sousoší věrozvěstů a kříž s krucifixem najdete před kaplí, televizní vysílač pak kousíček od kaple.

Jenom těch lidí je tady za krásného počasí opravdu hodně

Výhledy do širokého okolí

Z holého vrcholu Radhoště i z turistické cesty od Pusteven je krásný výhled na celé beskydské panorama. Za krásného počasí uvidíte nejenom Moravskoslezské Beskydy, Javorníky, Vsetínské vrchy, ale i slovenskou Malou Fatru a Západní Tatry.

Socha pohanského boha Radegasta je symbolem hory Radhošť

Na severním svahu hory je pak od roku 1955 vyhlášena národní přírodní rezervace Radhošť, kde spatříte především buk lesní a javor klen.

Turistické cesty na Radhošť

Na Radhošť vede příjemná a nenáročná turistická cesta, která je dlouhá pouze 4 kilometry. Vede z Pusteven a významně zvyšuje komfort a pohodlí pěších návštěvníků, turistů a především rodičů s kočárky. Na Pustevny se pak dostanete snadno pomocí lanovky.

Turistické služby tady jsou kvalitní

Cesta je rovněž přizpůsobená seniorům či méně pohyblivým lidem na invalidním vozíku, případně cyklo turistům. Pohodová a lehká trasa vede kolem vyhlídkového altánu Cyrilka a nepřehlédnutelné sochy pohanského boha Radegasta po hřebeni radhošťského masívu.

A ještě jedna idylická fotka prázdné cesty na Radhošť

Webkamera Pustevny

Jak to aktuálně vypadá na Radhošti a na Pustevnách? Zjistěte to snadno pomocí webkamer, které jsou neustále online.

Radhošť závěr

Výlet na Radhošť je krásným rozšířením výletu na Pustevny, které jsou už tak zajímavé sami o sobě. Je to nenáročná procházka vhodná i pro starší ročníky. Vrchol Radhoště je roubovaný spoustu zajímavostmi a my vám tak jeho návštěvu můžeme od srdce jenom doporučit. Výhled z vrcholu za to opravdu stojí a je povznášející.

Diskuze ke článku

Posílat tajné tipy na email

 

Maximálně 4x za rok. Tipy na krásné 🌲 výlety a 🛏️ ubytování!