Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Furth im Wald v Německu – Krásné město, skvělé nákupy

Furth im Wald je pěkné bavorské město, které má v současné době něco málo přes 9000 obyvatel. Jedná se o pohraniční město, které je situované nedaleko českých hranic.

Furth im Wald se představuje

Furth im Wald leží pouhé 4 kilometry od hraničního přechodu na Folmavě v Plzeňském kraji. Z českých Domažlic tam jste autem za necelých 15 minut.

Bavorským městečkem protéká malá řeka Kalte Pastritz, která se v jižní části městečka vlévá do řeky Chamb.

Město Furth im Wald z výšky

Historie města

První dochovaná zmínka o městě je z roku 1086, kdy císař Jindřich IV. předal tuto malou osadu u brodu spolu s dalšími menšími obcemi v okolí správci řezenského dómu Friedrichovi z rodu hrabat von Bogen, kteří zde vystavěli obranný hrad k ochraně zemských hranic.

Významným mezníkem pro dynamický rozvoj města byl rok 1861, kdy se město napojilo na železniční trať Praha – Norimberk. Po druhé světové válce bylo město hlavním centrem vysídlených sudetských Němců, kteří museli odejít z Československa.

Úhledné centrum bavorského městečka

Dopravní dostupnost

Do Furth im Wald se nejlépe a nejrychleji dostanete autem. Své auto můžete například zaparkovat na parkovišti u muzea Drachenhöhle na Eschlkamer Straße. Od muzea je to do centra města kilometr a půl.

Muzeum  Drachenhöhle

Drachenhöhle znamená Dračí doupě a jednoho draka tu opravdu mají. Na délku má dvacet metrů, na výšku pak pět metrů. Drak není pouze velký, ale také pořádně těžký, neboť váží devět tun.

Tento unikátní kolos je řízený špičkovou elektronikou a dokonce chrlí ohnivé plameny. Vstupné do muzea činí pro dospělého návštěvníka 6,50 euro, pro dětského pak 4,50 euro. Rodinná vstupenka stojí 17 euro. Otevřeno je zde od úterý do soboty od 10:30 do 16 hodin.

Muzeum "draka" Drachenhöhle na Eschlkamer Straße

Skolení draka

Slavný drak je rovněž prezentován na lidové slavnosti Drachenstich, což by se dalo přeložit jako Skolení draka.

Při této lidové veselici, která se každým rokem koná druhou neděli v srpnu, uvidíte velké divadelní představení, při kterém dojde také na zabíjení draka. Veselice se účastní nejenom velký drak, ale také velké množství osob, koní a historické vozů.

Furth im Wald je skvělé místo na nákupy

Centrum města

Centrum města je krásné a čisté. Informační středisko sídlí na Zámeckém náměstí, což se v němčině řekne Schloßplatz.

Zámecké náměstí je nejstarší část města. Nachází se dokonce na nejvyšším místě, odkud jde krásně vidět na řeku Chamb.

V městečku stojí za pozornost ještě místní radnice a kostel ze 17. století. Zajímavé je rovněž muzeum v městské věži, kde je k vidění stálá expozice o pravěku, dějinách města, místních řemesel a lidovém umění.

Furth im Wald závěrečné shrnutí

Furth im Wald je krásné historické městečko. Zaujme okolní příroda v čele s jezerem Drachensee, krásné je ale i samotné město se svými historickými tradicemi a velmi úhledným centrem.

Furth im Wald je skvělé místo i pro nákupy. Je to větší město, takže na okrajích u městeského okruhu najdete všechny běžné německé obchody: Aldi (u nás Lidl), Penny, Edeku nebo Rossman a mnohé další. A je to opravdu hned na hranicích!

Diskuze ke článku